2010 yılında keşfedilen en ilginç yeni türler


Bilim adamları son 10 yılda sadece Amazon’da 1200 yeni türün keşfedildiğini bildiriyor. Günümüzde ise her üç günde bir yeni bir canlı keşfedilmekte. 2010 yılında karşılaştığımız en ilginç canlılar karşınızda.

Phallus Mantarı

Phallus Mantarı

Mantar, Phallus drewesii: Tahmin edebileceğiniz gibi “Phallus” erkeklik organı anlamına geliyor ve bu türün ismi de buradan gelmiş. Bu tür Afrika Sao Tome Adası ‘nda keşfedilmiş. Fotoğraf bilerek yan yatırılmış değil, bu mantarlar gerçekten dik arazilerde ve bu şekilde yetişiyorlar. Bu mantar hakkındaki ikinci komik şey ise mantar türleri arasında 2 cm’lik boyu ile en küçüklerden biri olması.
Diğer ilginç türler ise:

Uzun Kuyruklu Sülük

Uzun Kuyruklu Sülük

Uzun kuyruklu sülük: Kafasına göre 3 kat uzunlukta olan kuyruğuyla dikkat çeken bu 4 cm’lik sülük yeni keşfedilen canlılar arasında ilgi çekenlerden. Uzun kuyruklu sülük dinlenirken kuyrulğunu vücuduna doluyor. (Guardian)

Barreleye

Barreleye

Barreleye adı verilen bu balık, saydam kafasının içindeki yukarı bakan gözleri ile dikkat çekiyor. Balığın gözleri kafasının içinde yer alan iki yeşil küre. Bu türün varlığı biliniyordu fakat ilk kez bu sene MBARI Enstitüsü tarafından görüntülendi. Fotoğraf: BBC

Dragonfish

Dragonfish

Dragonfish (Ejderha Balığı) adı verilen bu derin deniz balığı, ağzında ve hatta dilinin üstünde yer alan korkunç dişleri ile bu ismi almış. Derin denizde av bulmak çok zor olduğu için bu tür okyanus balıklarının bir çoğunda bu tip dişler bulunuyor. Korkunç görüntüsüne rağmen bu balık sadece bir muz büyüklüğünde. (Dr. Julian Finn/Museum of Victoria)

Aslanbaşlı kuyruklu ejderhaa

Aslanbaşlı kuyruklu ejderha

Derin denizde keşfedilen bir Chimaeras (Aslanbaşlı kuyruklu ejderha). Bu görüntü NOAA tarafından sağlanmış. Köpekbalıklarına çok yakın olan bu tür onlardan 400 milyon yıl önce farklılaşarak ayrışmış ve izole bir grup olarak kalmış. Üzerindeki korkunç çizgiler kulaklar gibi basınç dalgalarını alglamarını sağlıyor. Ağzına yakın bölgedeki noktalar ise canlılar tarafından üretilen elektrik akımlarını algılıyor.

Gagalı Kurbağa

Gagalı Kurbağa

Kolombiya’nın yağmur ormanlarında keşfedilmiş yeni bir Gagalı Kurbağa türü. 2 cm boyunda olan bu hayvanın özelliği, iribaş aşamasına uğramadan yumurtadan direk kurbağa olarak çıkması. Kafa yapısı ve rengi onu yaşadığı kuru yapraklarla örtülü zeminde kamufle ediyor. (iLCP: Robin Moore)

deniz anası

deniz anası

Deniz tabanına yapışık olarak yaşayan yeni keşfedilen bir deniz anası türü (David Shale/University of Aberdeen/guardian)

Tarantula

Tarantula

Mavi dişli iskelet Tarantula ( Ephebopus cyanognathus ). Amazon ormanlarında son 10 yılda bunun gibi 1200 yeni tür keşfedilmiş. (Peter Conheim/WWF)

Kel Papağan

Kel Papağan

Amazon’da keşfedilen yeni türlerden Kel Papağan ( Pyrilia aurantiocephala ) Fotoğraf: WWF/Arthur Grosset

Zooplankton

Zooplankton

Zooplankton: Gövdesinden bir metre uzanan kırbaçları avını hareketsiz hale getirip öldürüyor. Fotoğraf: L. Madin / WHOI

Deniz Yıldızı

Deniz Yıldızı

Bir kaç farklı Gevrek Deniz Yıldızı türü. İngiliz Antarktika Araştırması’nda bulunmuş bu tür deniz tabanında yaşayan canl toplulukları arasında tür açısından çok zengin.

kabuklu isopod

kabuklu isopod

British Antarctic Surver tarafından keşfedilen yeni bir kabuklu isopod türü.

Uzun burunlu ağaç kurbağası

Uzun burunlu ağaç kurbağası

Endonezya’nın Yeni Gine Adalarında yer alan Foja dağlarında keşfedilen Uzun burunlu ağaç kurbağası. (Foto: Tim Laman)

Ağaç Faresi

Ağaç Faresi

Yine Yeni Gine’nin Foja dağlarında keşfedilen bir Ağaç Faresi. (Tim Laman)

Pul Gözlü Geko

Pul Gözlü Geko

Pul Gözlü Geko (Lepidoblepharis buschwaldii), En fazla bir kalem başı kadar büyüyen bu tür Ekvator’da bulunmuş. (Paul S Hamilton)

Kısa Kuyruklu Kalamar

Kısa Kuyruklu Kalamar

Havai Kısa Kuyruklu Kalamarı: Tabanında ışıldama sağlayan simbiyotik bir bakteri ile ay ışığında yukarı bakan canlıların karanlık bir silüet görmesini engelleyen bu ahtapot türü, diğer aç hayvanların yukarı baktıklarında sadece gökyüzünü görmelerini sağlıyor. (Action İmages)

Nepenthes attenboroughii

Nepenthes attenboroughii

Nepenthes attenboroughii, Sürahi biçimli bu bitki, etobur ve 30×16 cm boyutundaki kabın içindeki su içinde tuzağa düşen böceklerle besleniyor. Bu canlı filipinlerde keşfedilmiş.

Swima bombiviridis

Swima bombiviridis

Swima bombiviridis adı verilen bu solucan türü, diğer canlıların dikkatini dağıtmak için yeşil renkte parlayan bir bomba atıyor.

Lemur

Lemur


Yeni bir Lemur türü (BBC)

(Visited 13 times, 1 visits today)

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
recep Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
recep
Ziyaretçi
recep

Allah&#39ın hikmeti, neler var yarabbim börtü böcek kuş balık envai çeşit, hayvanat bahçelerinde sergilenen şeyleri artık hergün tvde gördüğümüzden mi nedir etkileyici olmaktan çıktılar.