21 Aralık 456 yılın en karanlık günü olacak

Ay tutulması

Ay tutulmasıSpiritüeller ve astroloji ile uğraşanlar için önemli bir olay olarak belirlenen bu çakışma için, Ünlü bilim adamı Stephen Hawkins, araştırma gereken bir olay değil fakat özel bir olay olarak ele alınabilir açıklamasında bulundu. Ay tutulması Salı günü gece yarısı başlayacak ve sabaha karşı ayın tekrar görünmesiyle bitecek. Ay tutulması Kuzey Amerika’dan net bir şekilde gözlenebilecek, Türkiye’den ise görünmeyecek.

Gündönümü, yılda iki kez tekrarlanan ve güneşin dünyaya (ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu ana deniyor. Yaz gündönümü yaklaşık 21 Haziran’da meydana gelirken, Kış Gündönümü ise 21 Aralık‘ta başlıyor. 21 Aralık’ta Güney yarıkürede en uzun gün, Kuzey yarıkürede ise en uzun gece yaşanıyor.

Ayın kendi yörüngesinde dönerken dünyanın gölgesine girmesine ise Ay tutulması deniyor. Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesi, Dolunay evresinde Dünya Güneş ile Ay’ın arasında olduğunda Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Ay tutulmasında ay tamamen kaybolmaz, bakır renkli farklı bir görünüme kavuşur.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
telepopayşe akıllıPata Küte Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ayşe akıllı
Ziyaretçi
ayşe akıllı

Güzelmiş

telepop
Ziyaretçi
telepop

nasıl oldu da atlamışım ben bunu ya

Pata Küte
Ziyaretçi
Pata Küte

En son 21 Aralık 1554’de yaşanan bu doğa olayını kaçırmamak isteyenler; Ay tutulmasının nerelerden görünebileceğini öğrenmek için aşağıdaki adrese tıklayabilirler.
Ne yazık ki 21 Aralık’taki ay tutulması Türkiye’den görünmüyor.
21 Aralık Ay tutulmasının gözleneceği yerler