Behzat Ç. : Bir Ankara Polisiyesi

Behzat Ç.

Behzat Ç.Sevimli polisiye dizileri ve Türk sinemasındaki vasat polis karakterlerinden sonra Behzat Ç.; Türk polisiyesine ve dizi kültürüne yep yeni bir karakter kazandırıyor. Lanlı lunlu argo lugatı, uyumsuz ve anarşist tavırları ve anti-kahraman kişiliği Behzat Ç.’yi ayrı kılıyor. Yaratıcısı Emrah Serbes Behzat Ç. için “Behzat Ç.’de gerçekten bir derdi olan, samimi bir adam buldular bence. Polis karikatürü değil, gerçek bir polis. İnandılar ona. Behzat Ç. bildiğimiz gibi bir kahraman değil, onun fena yönleri, zaafları, vicdanı, kendine göre bir adalet duygusu var. Seyircinin onda kendini gördüğünü düşünüyorum.” diyor.

Emrah Serbes‘in aynı isimli polisiye karakterinden esinlenen dizinin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu, Fatih Artman, Berkan Şal ve Ayça Varlıer var. Serdar Akar’ın yönettiği dizinin yapımcılığını ise Tarkan Karlıdağ üstleniyor. Dizinin senaristi ise Ercan Mehmet Erdem.

Behzat Ç. : Bir Ankara Polisiyesi

Behzat Ç. : Bir Ankara Polisiyesi


Behzat Ç.
1985 yılında Polis Akademisi’nden mezun olan Behzat Amir cinayet bürosunda başkomiserdir. Askeriyeden atılmıştır. Sürekli ceza aldığı için yaşıtları daha yüksek kademelere yükselmesine rağmen O başkomiser olarak kalmıştır. En sevmediği şeylerden biri de Avrupa Birliği uyum yasaları. Kitapta polislere faşistler diyen birine söylediği “Faşistler değil, cinayet masası” sözleri de tarafsızlığına gönderme yapar nitelikte.

Tutarsız, anarşist ve anti-kahraman kişiliği ile olayları kendi inançları ve vicdanı doğrultusunda çözümleyen karakterimiz diziye karakterini de yüklüyor. Behzat Ç.’nin ruh dünyası da oldukça karmaşık, kızının intiharı sebebi ile ciddi ve kronik bir depresyon yaşıyor, kadınlara hiçbir şekilde güvenmiyor. Behzat Ç. klasik Polisiye Roman dedektiflerinin aksine çok zeki bir kişiliğe sahip değil. Onu üstün kılan ve çekici yapan ise yüksek tecrübesiyle olayları koklayarak çözümleme yeteneği. Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı karakter yetenekli oyuncusuyla gerçekten bütünleşmiş durumda.

Yaratıcısı Emrah Serbes, “Behzat Ç. bu boktan hayatın ortasında gururlu bir adam, melankolik çoğunluğa çalınan gururunu hatırlatmak için orada” diyor.

Behzat Ç.'nin soyadı

Behzat Ç.’nin soyadı

Soyadı gizli tutulan Behzat Amir’in Ç. kısaltması hakkında çeşitli spekilasyonlar var. Behzat Ç.’nin soyadının Che Guevara’dan geldiğine kadar çeşitli tahminler internette dolaşmakta. Emrah Serbes ise “hakkı yenmiş bir harf ona vurgu yapmak istiyorum” diyor. Şu an Behzat Ç.’nin gerçek soyadını sadece kendisi biliyor. Kitapta ise şöyle bir ipucu var bu konuda: Başkomiser bir tuvalet penceresini açmak için kredi kartını sokar, zorlar. Kart ortadan ikiye ayrılır, üzerinde “Behzat Ç…” yazan tarafı elinde kalır.

Ana Karakterler

Hayalet

Harun

Akbaba

bahar

Savcı

Hayalet (İnanç Konukçu): Gerçek adı Sabri ama bazen Sami’yle karıştırılıyor, cılız, beyaz yüzlü hayalet gibi bir adam, sıkı istihbaratçı.

Harun (Fatih Artman): Dizinin en komik, en kaba, amniyane tabir ile en mal adamıdır. Aslında diziye en çok tad veren karakterlerden biri. Behzat Ç. ‘ye köküne kadar bağlıdır.

Akbaba (Berkan Şal): Ölülerin ve öleceklerin kokusunu aldığına dair rivayet olduğu için Akbaba lakablıdır. Gerçek ismi İsmet’tir. Gizemli ve sessiz bir karakter.

Bahar (Ayça Varlıer) : Behzat’ın gençlik aşkı, öğretmenlik yapıyor.

Başsavcı (Canan Ergüder) : Behzat Ç. ile garip bir duygusal bağları var fakat Behzat durumun farkında değil görünüyor. House’daki Cuddy karakterini andırıyor. Bu noktada Behzat Ç’nin de House’u andırdığını belirtmek gerek.

Şule (Ayça Eren) : Behzat’ın ev arkadaşı, kızı gibi seviyor.

Eda (Seda Bakan) : Güzel Komiser Yardımcısı.

Şevket (Ege Aydan) : Behzat Ç.’nin abisi.

Selim (Hakan Hatipoğlu) : Yakışıklı Komiser yardımcısı. Harun’un zıttı ve Harun’un kıl olduğu tipleme.

Gönül (Pelin Su Pir) : Behzat Ç.’nin pavyondan şarkıcı gönül arkadaşı. Sürekli aynı şarkıyı söylediği için eleştiriliyor.

Dizinin oyuncu seçimi gerçekten başarılı ve takdir görüyor tüm oyuncular karakterlerinin hakkını veriyor.

Emrah Serbes Erdal Beşikçioğlu için Star Gazetesine verdiği röportajda şöyle diyor: “Erdal Beşikçioğlu öyle bir karakter yarattı ki ben Behzat Ç.’yi o oynasın diye yazmışım gibi hissettim. Oynamak da yanlış kelime aslında. Erdal Beşikçioğlu Behzat Ç. olmuş, yaşıyor onu. “

Emrah Serbes kitabında Behzat Ç.’yi şöyle tanımlamış: “İnsan sarrafı olmasa da, ceset sarrafı, bu yüzden de biraz melankolik tabiatlı olmuş. Müzik dinlemez, polis telsizi dinler. Kitap okumaz, gazeteye spor sayfasından başlar.” Asker olamadığı için polis olmuş. “Başka bir ihtimal yok muydu” sorusu üzerine “Egemen sınıfların çıkarını korumak için yaratılmışız” diyor. Ağzında pek “iğreti” duran bu iri, iddialı cümle vaktiyle hayatına girmiş olan Bahar’a ait…

Behzat Ç Polis

Yazar:
Emrah Serbes

Emrah Serbes

Emrah Serbes1981 Yalova doğumlu yazarın “Her Temas İz Bırakır” adlı ilk romanı ve “Son Hafriyat” kitapları İletişim yayınlarından çıktı. Yazarın ilk öykü kitabı “Erken Kaybedenler” de Haziran 2009’da yayınlandı. Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun.
Son Hafriyat’ın filmi için çalışma içinde ve senaryo yazıyor.
Behzat Ç.’ye her 10 bölümde bir bizzat kendisi senaryo yazıyor.
Yalova’da yaşayan Emrah Serbes’in afilifilintalar.com’da güzel yazılarını okuyabilirsiniz. Kendisine Twitter üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Erdal Beşikçioğlu

Erdal Beşikçioğlu

Erdal Beşikçioğlu5 Ocak 1970, Ankara doğumlu tiyatrocu ve oyuncu. Erdal Beşikçioğlu Kurtlar Vadisi Filistin, Bal, Vali, Hayat Var, Eve Giden Yol ve Barda filmlerinde oynadı bir çok Tiyatro oyununda yer aldı, halen Ankara Devlet Tiyatrosu’ndaki görevine devam ediyor.
Erdal Beşikçioğlu Dört yıl devlet tiyatrosu sanatçısı olarak Diyarbakır’da yaşamış, Askerliğini ise Hakkari Yüksekova’da yapmış.
Es-Es, Ayrılık, Köprü gibi bir çok diziden de tanınan bir oyuncu. “Bir delinin hatıra defteri” adlı oyunla hafızalara kazınmış bir kişi. Kendisinin imdb künyesini burada bulabilirsiniz.

Erdal Beşikçioğlu bir çok kimsece Çirkin Kral Yılmaz Güney’e benzetiliyor, kendisi Yılmaz Güney’e benzetilmek gurur verir diyor ve bu benim haddim mi diye de ekliyor.

Ankara
Behzat Ç.’nin Ankara’da çekilmesi de diziye ayrı bir hava katıyor. Dizi gündeme Ankara’yı getirirken, Kasımpaşa kültürüne bir Ankara alternatifi sunuyor.
Ankara’ya uygun olarak Behzat Ç. sıkı bir Gençlerbirliği taraftarı. Behzat Ç., Gençlerbirliğinde, altyapıdan yetiştirdiği gençlerle İstanbul takımlarına kafa tutan, karakterli futbol oynayan, paraya pula tapmayan, nitelikli taraftar kitlesiyle endüstriyel futbola karşı kendi değerlerini savunan ruhu seviyor.

Dostoyevski’nin ‘Yeraltından Notlar’ından uyarladığı yeni filmi ‘Yeraltı’nı Ankara’da çeken Zeki Demirkubuz; “Ankara’daki sinematografi çok keşfedilmiş değil; şu ana kadar Behzat Ç. bunu keşfetti ve bunu da iyi yapıyor. Simetrik duygusundan olabilir bana Ankara’daki sinematografi mükemmel geliyor” demiş.

Erdal Beşikçioğlu, Behzat Ç’nin bu kadar sevilmesine kendisi de şaşırmış; Kendisi bu popülerlik hakkında “Aslında bu kadar sevilmesini beklemiyorduk, çünkü anti kahraman bir kişilikti Behzat Ç. Yine de çok sevildi, ben de çok seviyorum …” demiş.

Behzat Ç. ve Nejat İşler

Behzat Ç. ve Nejat İşler

Tepkiler:
Dizi belki de çok gerçekçi göründüğü için bir çok kesimden tepki alıyor. İnsan haklarına ve yasalara itibar etmeyen bir polis memurunun sevilmesi haklı olarak bir çok kesimi rahatsız ediyor. Ankara Emniyet Müdürü “Behzat Ç.’yi sadece televizyon dizisi olarak değerlendirmek gerekir. O dizideki uygulamaların bizim mesleğimizle alakası yok. O uygulamaları yapan meslektaşımız olursa, ikinci gün meslekten ihraç edilir. Ne kullanılan o dil, o argo, ne sorgulama yöntemleri ne de tahkikat yöntemleri bugün var” şeklinde bir açıklamada bulunmuş.
Dizinin senaristi Ercan Mehmet Erdem ise “Elbette diziyle gerçeği karıştırmamak gerekiyor, ama dizinin gerçeklerden beslendiği de bir gerçek.” diyor.
Bu noktada bu açıklamadaki “sadece bir televizyon dizisi” kelimelerine odaklanmak gerek. Kurgu güzeldir ve bazen gerçekçi olması bir takım şeylerin daha da su yüzeyine çıkmasını sağlar. Biz bu noktada Behzat Ç.’nin Türkiye için aksine faydalı olacağına inanıyoruz.

Behzat Ç. – 20. Bölüm Fragmanı

Behzat Ç. Künye:
Emrah Serbes / Senaryo: Ercan Mehmet Erdem / Yazım Ekibi: Faruk Emre Özünlü, İlke Yeşilay, Birol Tezcan

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi Star TV‘de pazar günleri yayınlanıyor.
Dizi hakkında ayrıntılı bilgiyi Star TV resmi adresinde bulabilirsiniz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
<a href="http://www.patakute.com/profil/patakute" title="patakute profil sayfası">patakute</a> Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
<a href="http://www.patakute.com/profil/patakute" title="patakute profil sayfası">patakute</a>
Ziyaretçi

30. Bölüm fragmanı yayınlandı. Güzel süprizler var. Savcı hanımla Behzat Ç. arasında ilginç şeyler oluyor. İşte fragman:
Behzat Ç. 30. Bölüm fragmanı