Bilgisayar karşısında en sağlıklı oturma pozisyonları

Oturma Pozisyonları

Günümüzde gerek iş gerekse hobi için bir çok insan en az 3 saatini bilgisayar başında geçiriyor. Sosyal paylaşım sitelerinin popülerliği ve oyunlar da her geçen gün bu süreyi uzatıyor. Artık akşama kadar bilgisayar başında çalışanlar dinlenme sürelerini de bilgisayar karşısında geçiriyor. Peki daha verimli bir çalışma, bel, omurilik ve kafa sağlığımız için bilgisayar karşısında hangi pozisyonda durmalıyız?
Pata Küte Magazin bilgisayar karşısında en doğru oturma ve çalışma pozisyonlarını araştırdı.

Yanlış oturma pozisyonları solunum güçlüğü, bel ve boyun ağrısı, baş ağrısı, sindirim problemleri ve göz yorgunluğuna sebep oluyor. İşte en sağlıklı oturma pozisyonları ve verimlilik için tavsiyeler ve ipuçları:

Doğru Oturma Pozisyonları

Doğru Oturma Pozisyonları

Ergonomik bilgisayar ve masa sandalyesi kullanın, kullandığınız sandalye mutlaka belinize destek sağlamalı.

Gözleriniz ekranla aynı hizada olmalı, ayaklarınız yere tam ve paralel şekilde basmalı ve bileklerinizi masa üzerinde dinlendirebilmelisiniz.

Bacaklarınızı mümkün mertebe sandalye altına sokmayın. Sandalye yüksekliğinizi ayak tabanlarınız yere tam temas edecek şekilde ayarlayın.

Sandalye sırtlığınızı yerle 100 veya 110 derecelik bir açıya ayarlayın.

Klavyeniz size yakın bir konumda olsun fakat ekrana çok fazla yaklaşmayın. Notebook kullanıyorsanız harici bir klavye kullanmak faydalı olabilir.

Doğru Fare kullanımı bilek sağlığınız için çok önemli, mutlaka ergonomik fareler ve mousepad kullanın, bilek yastıklı mousepadler bileğinize destek sağlayarak rahatalama sağlayacaktır.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız yatakta veya geniş koltuklarda kullanmamaya dikkat edin. Dizüstü bilgisayarınızı dizinizin üstüne koymayın, adı dizüstü fakat bu pozisyon kesinlikle yanlış. Özellikle erkekler için bilgisayarın yaydığı ısı üreme organlarına zarar verebilmekte.

Eğer sık sık dökuman kopyalıyor ve başka bir kaynağa bakarak yazı yazıyorsanız, monitöre takılan kağıt askıları kullanabilirsiniz.

Telefon, kültablası, kahve fincanı gibi sık kullandığınız nesneleri kendinize yakın tutun, bunlara uzanmak vücut pozisyonunuzu bozabilir ve tekrar eden hareketler ağrılara sebep olabilir.

Sigara içmeyin, tiryakiyseniz ve içmem şart diyorsanız başka bir ortamda için, böylece bulunduğunuz odanın havasını temiz tutarsınız ve daha az sigara içersiniz.

Her 60 dakikada bir ayağa kalkıp küçük yürüyüşler yapın, bilek ve el eksersizleri ve küçük bel hareketleri ağrılarınıza iyi gelecektir.

Piyasada bulabileceğiniz ergonomik bel destekleri, boyunluk, yastıklı bileklik gibi ürünler oturma pozisyonunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir.

Eğer çalışma ortamınızın zemini soğuksa ayaklarınızın altına bir tahta parçası koyarak hem oturma poziyonunuzu düzeltebilir hem de ayaklarınız için ısınma sağlayabilirsiniz.

Yanlış Pozisyonlar

Yanlış Pozisyonlar


Çok Yanlış Pozisyonlar

Çok Yanlış

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir