Bulut Bilişim


Bulut bilişim, kullanıcıların yer zaman ve internete erişilen cihaz gözetmeksizin verilerine ulaşabilmesi, veri depolayabilmesi ve veri paylaşabilmesi kavramlarını içeriyor. Sistem son kullanıcının veriye heryerden ve herzaman erişebilmesini ve paylaşabilmesini esas almakta.

Cloud Computing‘in nasıl çalıştığına gelince, bulut bilişim hizmeti sunan şirketler sundukları hizmetleri barındıran sunuculara seçtikleri seçenekler doğrultusunda kiralıyorlar. Böylece kullanıcı istediği hizmeti kiralarken, yazılım satın almak zorunda kalmıyor ayrıca herhangi bir güncellemeden de anında faydalanabiliyor. Kullanıcılar istemci olarak masaüstü, dizüstü, tablet bilgisayar ya da akıllı telefon gibi internete bağlanabilen herhangi bir cihazla bulut bilişim hizmeti sunan sunucuya bağlanarak, her türlü sorunsuzca gerçekleştirebiliyor.
Verilerin başka bir bilgisayarda olması ve buna internet yoluyla ulaşılması akıllara hemen güvenlik sorusunu getiriyor. Sistem belli başlı riskler içerse de sağlanan güvenlik önlemleri verilerin kişisel sisteminizden daha sağlam bir şekilde korunmasını sağlıyor. Ayrıca sistemin güvenliği kar amacı gütmeyen Cloud Security Alliance yani Bulut Güvenlik Birliği tarafından destekleniyor.
Facebook, Gmail, TTnet Müzik, Digg, Fizy, Delicous, Twitter, Flickr Cloud Computing sisteminden yararlananlardan sadece bir kaçı.
Citrix Systems, WMware, Salesforce, Google, Amazon, NetApp, Apple, Microsoft, Oracle, Rackspace ise en büyük bulut bilişim şirketleri.
Ücretsiz alan veren bulut bilişim servislerinden bazıları ise şunlar: Box, Dropbox, Amazon, Windows Live, TTnet Bulut Disk, Apple iCloud.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir