Canon EOS 600D


Japonya’da EOS Kiss X5, Amerika’da Rebel T3i, ülkemizde ve Avrupa’da Canon EOS 600D adıyla satılacak giriş seviyesinde yeralan gövde, ülkemizde de popüler olan EOS 550D’nin yerini alıyor.
Canon’un ilk olarak EOS 7D ile başlattığı yeni tasarım anlayışını EOS 60D’den sonra giriş seviyesinde devam ettirdiği yeni DSLR gövde EOS 600D, daha fazla yuvarlatılmış köşeleri, çekim kolaylığı sağlayan hareketli LCD ekranı, ağırlaşan ve büyüyen boyutlarıyla bir üst sınıfa çıkmış gibi görünüyor.

Canon EOS 600D

Canon EOS 600D

Fotoğraf Galerisi

Canon EOS 600D 1

Canon EOS 600D 1

 

Canon EOS 600D 2

 

Canon EOS 600D 3

 

Canon EOS 600D 4

 

Canon EOS 600D 5

 

Canon EOS 600D 6

 

Canon EOS 600D 7

 

Canon EOS 600D 8

 

Canon EOS 600D 9

 

Canon EOS 600D/Rebel T3i/Kiss X5

Fotoğraf Galerisini başlatmak için yukarıdaki fotoğrafa tıklayınız
Dış tasarımda en fazla dikkat çeken detay olan arka tarafındaki hareket yeteneğine haiz LCD ekranı, oldukça etkileyici görünüyor.
Canon optik bakaç altından kaldırdığı göz algılama sisteminin yerini, deklanşörün hemen yanında DISP adlı bir düğmeyle telafi etmiş. Dikkat çeken diğer bir tasarım özelliğiyse kontrol tekerindeki tam otomatik çekim seçeneğini ifade eden yeşil içi boş karenin artık üzerinde + işareti bulanan bir A harfi barındırması. Canon’un yeni fotoğrafçılar için geliştirdiği bu özellik, hepimizin kompakt makinelerde görmeye alıştığı hazır çekim seçenekleri arasında sahneye en uygun seçeneği kaydetmeyi sağlayan akıllı sahne seçenekli otomatik çekim seçeneğinden başka birşey değil.
CMOS algılayıcısı ile 18 milyon piksellik fotoğraflar çekebilen EOS 600D, 1080p Full HD video da kayıt edebiliyor. Bu özelliğiyle HDSLR olarak da anılabilecek 600D, kullanıcıların çektikleri videoları bilgisayara aktarmadan kesip-biçmelerine olanak tanıyor.
Canon’un bir DSLR gövdede ilk defa kullanıma sunduğu Video Snapshot 2, 4 ve 8 saniye uzunlukta videolar kayıt etmeye ve kendi yaratıcı kurgunuzu yapmaya olanak tanıyor.
Basic+ ışığa ve ortama göre fotoğrafa müdahale edebildiğiniz başka bir araç.
Yine sadece 600D’ye özgü olan Creative Filters, bilgisayara gerek kalmadan çeşitli filtreleri fotoğraflara uygulamaya yarıyor.
Fotoğrafların ve videoların işlenmesi, kayıt edilmesi ve makinenin hızı ise Digic 4 adlı işlemciyle gerçekleştirilmekte.
Daha önce hiç bir Canon’da görmediğimiz bir diğer özellik ise 3-10x yakınlaştırarak video kayıt edebilmesi. Algılayıcının merkezi referans alınarak yapılan bu işlem uzaktaki nesnelerin optik yakınlaştırmaya gerek kalmadan algılayıcının kayıt edebildiği toplam piksel sayısından verimli bir şekilde yararlanarak sağlanıyor.

Makinenin öne çıkan özellikleri:

18 milyon piksel fotoğraf çekebilen APS-C boyutlu CMOS algılayıcı
Akıllı sahne özelliğine sahip otomatik kayıt seçeneği
Full HD video kayıt
Özellik yardım rehberi
3,7fps ardıl kayıt hızı
9 noktalı otomatik netlik sistemi
1,040,000 piksele sahip, çok yönlü olarak hareket edebilen 3 inç büyüklüğünde LCD ekran
Basic+ ve Creative Filters seçenekleri
Dahili kablosuz flaş kontrolü
Digic 4
Video Snapshot

Canon EOS 600D’de olup Canon EOS 550D’de olmayan özellikler:

3:2, 4:3, 16:9 ve 1:1 kayıt seçeneği
Dahili kablosuz flaş kontrol seçeneği
Akıllı sahne özelliğine sahip otomatik kayıt seçeneği
Fotoğraflara 1-5 arası yıldız vererek derecelendirme
Video Snapshot
4 seviyeye sahip otomatik ışık düzenleyicisi
Özellik yardım rehberi
DISP düğmesi
Basic+ ve Creative Filters seçenekleri
Çok yönlü hareket yeteneğine sahip LCD ekran

Canon EOS 550D sahiplerinin makineleri yenilemek için acele etmesini gerektirecek devrimsel bir yenilik getirmeyen EOS 600D’nin yenilenen kit objektif EF-S 18-55mm F3.5-5.6 IS II ile birlikte Amerika’da 900$ fiyatla satılması bekleniyor. Sadece gövde olarak almak isteyenler için fiyatı ise İngiltere için 679£ olarak belirlenmiş. Makinenin Türkiye satış fiyatının 1400$ civarında olması bekleniyor.
Giriş seviyesinde makine almak isteyenler için hareketli LCD ekranı, Full HD video kabiliyeti ve 18 megapiksel fotoğraf kayıt edebilen CMOS sensörüyle Canon EOS 600D oldukça iyi bir seçim.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir