Dr. Mehmet Öz’ün yapmayın dedikleri


Amerika’da yaptığı The Dr. Oz Show adlı televizyon programıyla tüm dünyada tanınan ve ülkemizde de benzer sabah programlarının yayınlanmasına neden olan Dr. Mehmet Öz, diyet yapanların yapmaması gereken en önemli hataları şu şekilde sıralıyor:

1. Diyetle kendinizi zorlamayın

Kısa sürede kilo vermek herkesin hoşuna giden birşey ve buna dayanarak diyet programının dışına çıkmak, almanız gereken besinlerden kendinizi mahrum bırakmak yapılan hataların en büyüğü.
Sağlıklı ve çeşitli besinler tüketmek, günlük tükettiğiniz kalori miktarını yalnızca 100 kalori azaltmak, sağlıklı kilo vermek için yeterli olacaktır. 100 kalori düşük bir miktar gibi görünse de vücut üzerinde etkisi büyüktür. Bu sizin sağlıklı ve doğal olarak kilo vermenizi sağlar.

2. Kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltıyı atlamak daha sonra hızlı ve fazladan kalori almanın en kolay yollarından birisi. Kahvaltı yapmayan bir birey diğer öğüne kadar abur cubur tüketerek gereksiz kalori alacak ve vücut yağ depolamaya daha meyilli olacaktır.
Sağlıklı ve lifli gıdalar hem yeterince enerji depolamayı sağlarken, kahvaltıdan diğer öğüne kadar çörek vb. şeyler tüketmeyi de engelleyecektir.

3. Ekstra kalorili içeceklerden uzak durun

Yüksek kaloriye sahip, kahve bazlı, alkollü, şekerli ve enerji içeceklerinden uzak durmak kolay yoldan gereksiz kalori alımını kesecektir.
Yüksek kalorili içecekler yerine düşük kalorili içecekler tercih etmek, içeceğinizden vazgeçmeden düşük kalori almanıza yardımcı olur.

4. Abur cubur tüketmeyin

Kötü yiyecek olarak adlandırılabilecek atıştırmalıklardan uzak durmak gün boyu aldığınız gereksiz kalorilerin önüne geçecektir.
Canınız ille de birşeyler tüketmek isterse fındık, kuru kayısı gibi yararlı gıdalardan az miktarda tüketmek kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

5. Yeterince su için

Vücudun ihtiyacı kadar su tüketmemek aç hissetmeniz neden olabilir. Hormonlar yeterince su tüketilmediğinde susuzluk yerine açlık sinayli verebilirler.
Yemek yemeden ve birşeyler atıştırmadan bir süre önce su tüketmek, tükettiğiniz yiyecek miktarının azalmasına yardımcı olacaktır. Yetişkin bir bireyin tükettiği 8 bardak su kalorilerinde daha kolay yakılmasına da yardımcı olacaktır.
(kaynak: AOL)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir