Dragon’s Den Türkiye


Kendi işine sahip olmayı veya varolan işini büyütmeyi amaçlayan girişimcilere şans sunan Dragon’s Den (Ejderlerin Mağarası) ilk olarak Japonya’da başlayan bir tv şovu. Dünya genelinde uluslararası bir marka haline dönüşen şov 22 ülkede girişimcilerle yatırımcıları buluşturuyor.

Dragon's Den Türkiye

Dragon’s Den Türkiye

Dragon’s Den‘ de Alphan Manas, Gamze Cizreli, Yalçın Ayaydın, Nevzat Aydın, Baybars Altuntaş’dan oluşan yatırımcı grubu girişimcileri ve işini büyütmek isteyen yatırımcıları değerlendiriyor ve projelerine ortak olarak destek sağlıyor. Programın BBC’de yayınlanan yabancı versiyonu da Türkiye’de Bloomberg HT’de yayınlanıyor. BBC’nin versiyonunda ise James Caan, Duncan Bannatyne, Theo Paphitis, Deborah Meaden ve Peter Jones gibi multi-milyoner yatırımcılar yer alıyor. Ejderlerin Mağarasının İngiliz versiyonu ile Türk versiyonu arasında dekor farklılıkları da mevcut.

Dragon’s Den’de 8 ana kural bulunuyor, Ejderlerin Mağarası‘na giren girişimciler 3 dakika içerisinde kendilerini ve iş modellerini tanıtıyor, proje veya şirketleri için ne kadar yüzdeye ne kadar bir para istediklerini belirtiyorlar. Yatırımcılar yüzde miktarını artırabiliyorlar fakat istenen miktardan daha azını teklif edemiyorlar. Bir kaç yatırımcı ortak teklif sunabiliyor. Girişimciler her soruya yanıt vermek zorunda değil. Yatırımcılar proje için ben yokum dedikten sonra anlaşamaya dahil olamıyorlar. Girişimci yatırımcıların tekliflerini istenen para miktarına yetse bile kabul etmek zorunda değil. Girişimciler yanlarında kendilerine yardımcı olmak için bir avukat bulundurabiliyorlar.

Şov İngiltere, Afganistan, Avusturalya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İrlanda, İsrail, Japonya, Hollanda, Yeni Zellanda, Nijerya, Rusya, Sudi Arabistan, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, Amerika ve Polonya’da yayınlanıyor.

Dragon's Den BBC

Dragon’s Den BBC’deki Multi-Milyonerler


Programın Türkiye versiyonu BBC formatından epey farklı bu fark da yatırımcıların kişiliklerinden kaynaklanıyor. Türkiye’deki yatırımcıların istedikleri yüksek kar oranları ve ortaklık payları eleştiriliyor. Ayrıca yatırımcılar çoğu zaman çok da geçerli olmayan gerekçelerle yatırımdan kaçabiliyorlar. Alphan Manas’ın yüksek bütçeli projolere yaptığı yatırımlar dikkat çekiyor. Baybars Altuntaş’ın sert çıkışları ve renkli yorumları ise bizce programı oldukça eğlenceli ve izlenebilir kılıyor.

Dragon’s Den Türkiye Bloomberg HT‘de her Pazar günü yayınlanıyor. Programın koordinatorlüğünü Gamze Cücenoğlu yaıyor, Genel Yönetmen ise Şafak Bakkalbaşıoğlu.

Programa katılmak isteyen ve şansını denemek isteyen girişimciler http://www.ddturkiye.com/katilim adresinden katılım formunu doldurabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir