Geleceğin tuvaletleri


Yakın geçmişe baktığımızda tuvaletlerin ve tuvalet ürünlerinin çok fazla olmasa da değiştiğini görüyoruz, teknoloji ile birlikte tuvalet alışkanlıklarımızın değişeceği de kesin görünüyor. Artık sensörlü musluklar, tuvalet kağıtları, dokunmadan çalışan sabunluklar ve kapak temizliği için Hijyenik Klozet Kapak Sistemi her yerde görmeye alıştığımız ürünler. Bakalım gelecekte bizi neler bekliyor.

Home Core

Teknolojik tuvalet

Dang Jingwei tarafından tasarlanan Home Core isimli tuvalet, lavabo, ayna ve makyaj masasını bir araya getirerek su tasarrufu sağlıyor. Tuvalet temizliği ellerinizi yıkadığınız suyla yapılıyor. İsviçre çakısını andıran tuvalet, şimdilik uzak gelecek ürünü gibi görünse de yatlar ve karavanlar gibi mekanlarda tasarım kullanılmaya başlanmış bile.

Kohler Numi
Uzaktan kumandalı, dokunmatik ekranlı, ısı ayarlı, müzik çalarlı, ayak ısıtmalı, otomatik açılıp kapanabilen bu yüksek teknoloji ürünü tuvalet 6 bin 400 dolar değerinde.

TOTO Washlet S400

TOTO Washlet S400
Japonya ve Amerika’da hali hazırda satışta bulunan bu tuvalet ile temizlik için ellerinizi kullanmıyorsunuz üstelik tuvalet kağıdına da ihtiyaç yok çünkü ürün yıkama ve kurulamayı otomatik olarak yapıyor. Su ve havalandırma için istediğiniz ısıyı seçebiliyorsunuz. Ürünün klozet kapağı da otomatik açılıp kapanabiliyor. TOTO Washlet S400 ‘ün fiyatı ise $1474 dolar.

Bill ve Melinda Gates Vakfı, az gelişmiş ülkelerde kullanılmak üzere geleceğin tuvaletlerinin araştırma geliştirmesine destek veriyor. 42 milyon ABD doları tutarında bir bağış yapan kurum dışkıyı katılaştırıp kömür benzeri bir yakıt olarak kullanmak ya da mikro dalga işlemine tabi tutarak gaz elde etmek gibi yöntemleri araştıran bilim adamlarına destek veriyor.

Google Toilet
Google gelecekte tuvalet işine girerse neler olabileceğine dair hoş bir animasyon hazırlamışlar. Uzak gelecek için mantıklı bir tahmin.

Su tasarrufu için banyo suyunu depolayarak tuvalet temizliğinde kullanan teknolojiler ise çok yakında piyasada bulunabilecek.

Tuvaletlerini için piyasada ilginç ürünler bulabilirsiniz internette bulduğumuz ilginç ürünler arasında iPod’larınızı tuvaletlerinize entegre etmeye yarayan aletler, led ışıklı klozet kapakları, bulmaca çözebileceğiniz tuvalet kağıtları, her işlemden sonra tuvaletinizi yaptığınızı twitter hesabınıza otomatik olarak tweetleyen bir aparat bile var.

Rusya’nın başkenti Moskova, Dünya Tuvalet Zirvesi ve Sergisi’ne ev sahipliği yapmış ve etkinliğe 22 ülkeden 3 binin üzerinde tuvalet uzmanı katılmış. Daha konforlu hayat için geleceğin tuvaleti nasıl olmalı?” sorusuna cevap aranan etkinliğin sonuçlarını yakında hayatımızda görmeye başlayacağız.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir