Harajuku Kızları


Harajuku Japonya’da Tokyo’da yer alan dünyanın moda başkenti sayılabilecek ilginç bir bölge. Bu bölgeyi ilginç yapan ise gençlerin gotik, kera, tune, lolita, visual kei, decora gibi çeşitli akımların karışımdan oluşan bir stili takip eden antimoda tarzları. Özellikle Pazar günleri bu bölgede gençler tarafından sosyalleşme amaçlı çılgın sokak defileleri yapılıyor. Omotesando caddesinin Pazar günleri trafiğe kapatılması ile bu gelenek 80’li yıllarda başlamış.

Harajuku Girls

Harajuku Girls

Harajuku; Shinjuku ve Shibuya arasında kalan bir bölge. Bölgenin en önemli caddeleri ise Omotesando ve Takeshita (Takeshita Dori). Bu caddelerde Gothic lolita, decora, visual kei, rockabilly, hip-hop ve punk kıyafetler satan mağazalar var. Harajuku’da bu tarz akımlar 2. Dünya Savaşı sonrası gençlerin farklı kültürleri yansıtmaları ile başlamış. Harajuku modası, “estetiksizlikteki uyum” ya da “anlamsızlıktaki anlam” olarak tanımlanabilir. Harajuku Girls yani Harajuku kızları terimi ise farklı akımların karışımı ile benzersiz bir stili takip eden genç kızları nitelendiriyor.

Harajuku Style

Harajuku Style


Horajuku kızları decora yani aşırı dekore edilmiş kıyafetleri ile dikkat çekiyorlar. Bu haliyle de anti-minimalist bir görüntü sergiliyorlar. Aksesuarlar, minik çantalar, takılar, oyuncaklar ve üst üste giyilmiş farklı kıyafetler uyumsuz gibi görünse de işin sırrı bunları uydurabilmekte.

Harajuku

Harajuku


Harajuku stilinde giyinmek için şunlara dikkat etmek gerekiyor; yaratıcı ve tiyatral olmalı, karıştırmalı ama uydurmalı, güzel görünmeli ve espirili olmalı. Kıyafetlerde farklı tarzlar karışmalı, garip geometrik şekiller ve kontrast renkler kullanılmalı. Ve bu gibi hiçbir söze bağlı kalmadan kendi tarzınız olmalı.

Gwen Stefani ve Harajuku Kızları

Gwen Stefani ve Harajuku Kızları


2004 yılında Gwen Stefani de bu akımı kullanmış, hatta albümüne Harajuku Girls adında bir şarkı koymuştu(Harajuku Girls, you’ve got some wicked style). Harajuku parfümleri de bu modanın yarattığı ürünlerden. Bir çok Holywood yıldızı da farklı olabilmek adına bu kızları takip ediyor.

Harajuku Style‘ın alt akımları ise gosu rori , Kawaii, dandy , kodona , sweet loli , gothic lolita, classic lolita , elegant gothic aristocrat , country loli , decora , cyberpunk , neutrals, cyber goth , yamanba , kogal , ganguros , senta , rockabilly/punk.
İlginç bir anektod da Japonya’nın Türkiye Büyükelçiliğinin Harajuku’da bulunması.

Harajuku kızları

Harajuku kızları


Harajuku kızları bir çok yönden Anime kızlarını andırıyorlar fakat onlardan bile daha uçlar. Kızlar yüzlerini bembayaz fondotenlerle boyuyor, pembe, kırmızı ve patlak renklerde kıyafetlere bürünüp, en acayip makyajları yapıyorlar. En sevimli veya kaçık oyuncaklar, garip çantalar, ilginç takılar da cabası. Kimileri çok seksi, kimileri çok sevimli, kimileri ise pek bir acayip olan bu kızlar takip edilesi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir