Nostaljik Oyuncaklar

Hula Hoop

Hula HoopGünümüzde dünya oyuncak pazarı 20.3 milyar dolarlık bir paya sahip ve her yıl 2.6 milyar oyuncak satılıyor. Ufaklıkların kıymetini bilmediğinden dem vurduğumuz günümüz oyuncaklarına bakarken hep eskiden sahip olduğumuz değerli oyuncaklarımızı hatırlıyoruz. Küçük bir yolculuk yapıp geçmiş yıllarda sahip olduğumuz değerli oyuncaklarımızı hatırlayalım istedik.

Hula Hoop
Tam olarak ne zaman icat edildiği bilinmeyen Hula Hop 1950’li yıllarda Wham-O firması tarafından satışa çıkarıldığında ilk 6 ayda 25 milyon adet satmıştı hala sağda solda görüp çevirdiğimiz oyuncak Amerikan kültürünün en garip yansımalarından.

Topaç

Topaç


Topaç
Popülerliğini bir dönem Tasolara ve şimdilerde Beyblade ‘lere kaptıran geçmiş yılların en unutulmaz oyuncaklarından topaç bir çok köy çocuğunun ilk göz ağrısı oldu. Ucu sivri bir tahta silindir veya topu iple dolayıp, sonra ipi çekerek topun dönmesini sağlayarak oynanan oyuncağın artık plastik versiyonları da üretiliyor.

Barbie Bebekler

İlk Barbie Bebekler


Barbie Bebekler
1959 yılında Ruth Handler ve kocası Elliot tarafından piyasaya sürülen Barbie Bebekler en çok satan oyuncak bebekler oldular. Handlerlar bebekleri Barbara’nın bebek yüzlü oyuncaklardan çok erişkin yüzlü bebeklerle oynadıklarını fark edince Barbie bebekleri üretmeye karar vermişler.

Oyun Hamurları

Oyun Hamurları


Play-Doh / Oyun Hamurları
Joseph ve Noah McVicker tarafından geliştirilen Play-doh oyun hamurları 1955 yılından beri en popüler oyuncaklardan. Play-doh’u olmayanların da mutfakta annelerinin kek hamurlarını oynadığı yıllarda hemen kurumama ve her yere yapışmama özellikleri ile her çocuğun gözdesi idiler.

Slinky

Slinky


Zıp Zıp Yay- Slinky
1943 yılında icat edilen slinky ülkemizde çok da fazla yaygın değildi ama yine de herkes bu sevimli oyuncağın merdiven basamaklarından yaylana yaylana inişini hatırlayacaktır.

Lego

LegoLego
1932 yılında ahşap tuğlalar üreterek Lego ‘ya dönüşen şirketin ürünleri o yıllardan beri çocukların hayallerini süslüyor. Lego hakkında ayrıntılı bilgi için Lego Sanatı yazımıza göz atabilirsiniz.

Lego alternatifi marangozda kestirilen tahta küplere de bu noktada değinmek lazım. Üzerinde harflerin olduğu versiyonları ile bir çok çocuk okuma yazma öğrenmişti.

Türkiye’de Legolar yıllardır anlamsız bir şekilde pahalıya satıldığı için aşağıda resmini görüp hatırlayacağınız uçları tarak şeklinde olan Noper Lego’lar daha popülerdi.

Noper

Noper

Rubik Küpü
Rubik Küpü zaten es geçmemiş ve kocaman bir yazı hazırlamıştık.
Rubik Küpü hakkında her şey

Belli bir marka ve isim altında toplanmayan bir çok popüler oyuncağı da 80’li yıllarda çocuk olanlar hatırlayacaktır. Aklımıza gelenleri listeleyelim:

Viewmaster

Viewmaster
Viewmaster: Bu oyuncağı biz daha çok Hacıdan gelen dürbün olarak biliyoruz. 3 boyutlu havasında Kabe fotoğraflarına baktığımız bu oyuncak 60’lı yıllarda çok popülerdi.

Kaleydoskop : Bunun hakkında bilerek bilgi vermeyeceğiz bakalım küçüklüğünden hatırlayanlar var mı? Küçük bir ipucu diğer adı çiçek dürbünü.

Misket

MisketMisket: Dünya üzerinde adet olarak en fazla satılan oyuncak olma ihtimali yüksek çocukluk oyuncağı. Oyun oynarken bulunmayınca kullanılan muadilleri ise kiremit ve gazoz kapağı idi.

Hacıyatmaz, çatapat, mantarlı tabanca, fırıldak, kızkaçıran, plastik asker takımı aklımıza gelen diğer oyuncaklar.

Yorum bölümümüze siz de hatırladığınız nostaljik oyuncakları yazarsanız süper olur.

Eski oyuncaklara meraklıysanız Sunay Akın’ın 2005 yılında kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Müzede 3 binden fazla oyuncak yer alıyor.

(Visited 14 times, 1 visits today)

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
duygusalredlost..<a href=hakanium" class="default avatar" /> Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
<a href=hakanium" class="default avatar" />
Ziyaretçi

Misket ve topaç benim en sevdiğim şeylerdi. 2000 den fazla misketim olmuştu. Hatta bir kısmı hala durur. Bence çok güzel şeyler. Misketlerin farklı yerlerde farklı isimleri var. Mesela mile, cicoz ve gazoz diye de biliniyorlar. Babam söylemişti gazoz denmesinin sebebi şuymuş, eskiden gazoz şişelerinin kapakları miskettenmiş. Yani gazın basıncıyla şişenin ağzını bir misket tıkıyor. Ve açmak için tepesine vurunca şişenin içine düşüyor.

lost..
Ziyaretçi
lost..

her misket bende ayrı bir dünya hayaline bürünürdü..

red
Ziyaretçi
red

bunlarla oynadığımız günler ne güzeldi.her şeyin kıymetini bilmeyi elimizdekilerle yetinmeyi öğrendik.şimdi oyuncak bolluğunda çocuklar doyumsuz yetişiyorlar.

duygusal
Ziyaretçi
duygusal

benim çoook eskilerde naylon bebeklerim vardı. o zamanlar alabildiğimiz en güzel bebeklerdi.