Windows 8


Anaheim Kaliforniya’da devam eden Microsoft BUILD (geliştiriciler) konferansında Microsoft’un son işletim sistemi Windows 8 ile ilgili detaylar gün yüzüne çıktı. Yepyeni bir yüzle gelen işletim sistemi Metro adlı Windows Phone 7’ye benzeyen bir arayüz sunuyor. Windows 8 hem tablet bilgisayarlarda, hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda hem de sunucularda çalışacak şekilde tasarlanmış. Windows 8’le birlikte gelecek Internet Explorer 10‘un masaüstü sürümü, tablet sürümüne göre sadece görsel farklılıklar taşıyacak ve Metro arayüzünü kullanacak. Windows 8’le birlikte gelecek yeniliklerden biri de Store adında bir uygulama merkezi kurulacak olması.

Windows 7 kullanıcıları üzülmesin çünkü Windows 7’de çalışan tüm programlar, Windows 8’de de çalışacak. Yeni arayüz dışında alışık olduğumuz Masaüstü birimi de küçük farklarla eskisi gibi kullanılabiliyor. Ayrıca Windows 7’yi çalıştıran her bilgisayar, Windows 8’i de çalıştıracak.
İşte Microsoft BUILD konferansında Windows 8 hakkında verilen önemli bilgiler:

Windows 8

Windows 8 Arayüzü Metro

Microsoft, Windows 8’i masaüstü PC’ler, notebooklar ve tabletler için sunacak. Her cihaz aynı arayüze sahip olacak. Dokunmatik ekranlar için yapılmış gibi görünen işletim sistemi klavye ve fare alışkanlığını sürdürmek isteyenler için de eskisi gibi sorunsuz bir kullanım sunacak.

Metro uygulamalarının HTML5, CSS3 ve JavaScript’e dayandığı Windows 8’de program yazmak, derin programlama bilgisi gerektirmeyecek ve geliştirici yazılım olarak Visual Studio Express 11 kullanılacak.

Windows 8, USB 3.0‘ı destekliyor ve Windows’un açılmasının sadece sekiz saniye süreceği özellikle vurgulanıyor. Yeni işletim sisteminde format atmak da tarihe karışıyor, Windows’un baştan kurulmasını istiyorsanız dosyalarımı koruyarak Windows’u yeniden kur seçeneğine tıklamanız yeterli oluyor.


Microsoft’tan Steven Sinofky‘nin tanıttığı işletim sistemi konferansta, “Samsung Windows Developer Preview PC” adındaki bir cihazda yapıldı.

Windows 8 Samsung 700T Tablet’te

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir