Xbox 360 Kinect

Kinect

KinectMicrosoft’un oyun severlere uç deneyimler yaşatan hareket algılayıcı sensörü Kinect’e ilgi her geçen gün artıyor. Microsoft’un Windows 8’de Kinect desteğinin olacağını açıklaması da bu aletin daha da popülerleşeceğini gösteriyor.
Kinect teknolojisi, oyuncuların oynamış oldukları oyunları, hiç bir aparat kullanmadan hareketleri ile kontrol edebileceği bir deneyim sunuyor. Kinect aynı zamanda Xbox 360 menülerini de elinizi sadece hareket ettirerek ya de ses ile kontrol etmenizi sağlıyor. Kinect’in benzer kontrol sistemlerinden en büyük farkı oyun deneyimi yaşarken elinizde veya kıyafetiniz üzerinde taşımanız gereken bir alet olmaması. Testlere göre de cihazın hareket algılamadaki gecikmesi yani Lag (Latency) düzeyi fark edilemeyecek kadar düşük. Kinect hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Kinect destekli oyunlar:
Microsoft Herhangi bir oyun kolu veya mikrofon olmadan oyun oynanabilen Kinect’i 2009 yılında “Project Natal” kod adı ile duyurmuştu. Kinect hareket algıma teknolojisi şu an için çok fazla oyuna destek vermiyor fakat liste her geçen gün büyüyor; Crossboard 7, Dance Central, Dance Evolution, EA Sports Active 2.0, Kinect Sports, Harry Potter and the Deathly Hallows Part I, Paws and Claws, Sonic Free Riders, Sports Island Freedom, UFC Trainer gibi oyunlar şu an kinect’in oynanabildiği en popüler oyunlardan. Tüm Kinect destekli oyunların listesini şurada bulabilirsiniz. Aynı listede yakında çıkacak olan Xbox360 Kinect oyunları da yer alıyor.

Teknoloji:
Kinect’e uyumlu oyunlar zıplama, sıçrama el ve bacak hareketleri, yoga simülatörü, sanal ışın kılıcı, spor hareketleri gibi çeşitli beden hareketlerini algıladığı gibi, insan vücudu dışındaki uçak, tank, araba gibi nesneleri de kontrol etme imkanı veriyor. Kinect ile oyunlar dışında filmleri ve müzikleri sesinizle veya el hareketlerinizle kontrol edebiliyorsunuz. Kinect’in algılaması ise kızılaltı ışın yayan projektörlerle gerçekleşiyor. Kızılötesi ışınların elde ettiği veriler, CMOS algılayıcılarında komuta çevriliyor.


Kinect’in Resmi reklam videosu

Windows için Kinect
Hemen belirtelim Çoklu dokunmatik ekran (Multi Touch Screen) alanında uzman olan Evoluce adlı şirketin Microsoft’un Kinect teknolojisini Windows 7 altında çalıştırmaya başardığını açıklaması ardından internet üzerinde cihazın PC üzerinde çalışmasını sağlayan bir çok driver (sürücü) bulunabilmekte. Yani Xbox 360 sahibi olmadan da Kinect deneyimi yaşayabilirsiniz. Zaten Microsoft da Windows 8’de kinect desteğinin olacağını söylüyor.

Kinect’in Satış Fiyatı
Kinect şu anda piyasada 150 dolar’dan satılıyor. Türkiye’de ise 299 TL fiyatla satışa sunuluyor. Kinect 4 Ekim tarihinden itibaren geçen 60 günlük sürede tam tamına 8 milyondan fazla satış yaparak tarihin en hızlı satış yapan cihazı olarak rekor kırdı. iPad iki aylık sürede 2 milyon cihaz satmıştı. Kinect ve Xbox 360 bu gidişle Sony Playstation oyun konsolunun rakamlarını da geçecek görünüyor. X box 360 yanında edinebileceğiniz aparatlar ise her geçen gün artıyor.

Kinect

KinectMicrosoft Xbox 360 Şu an itibari ile Arcade, Elite olmak üzere 2 farklı paket şeklinde satışta.

Microsoft Xbox 360 oyun konsollarının yaklaşık fiyatları ise şöyle:
Xbox 4 gb Go (kinect ready) 599,00 TL KDV Dahil
Xbox 360 Elit Slim Konsol 250 Gb Konsol 849,00 TL KDV Dahil

Diğer Xbox 360 Ek Cihazları:

XboxLiveVision: XboxLiveVision Microsoft’un 2006 yılında Xbox360 için çıkardığı oyun-web kamerası, 640×480 pixels @ 30 Hz ve 320×240 pixels @ 60 Hz desteklemektedir.

Play&Charge Kit: 25 saat kesintisiz oynatabilen şarjlı pil setidir.Energizer tarafından üretilir.Quick Charge Kit adlı 2 saatte şarj olabilen versiyonu da bulunuyor.

Wireless Gaming Receiver : Xbox360 kolunu bilgisayara bağlamak için kullanılıyor.

Xbox 360 Messenger Kit : Diğer adıyla Chadpat 4 Ekim 2007’de piyasaya sürüldü. Xbox’a Windows Live Messenger desteği sağlıyor.

Xbox360 Guitar Controllers: Xbox360’ta çıkan Guitar Hero ve Rock Band serisi için tasarlanan gitar şeklindeki kontroller, wireless yani kablosuz çalışan versiyonları da var ve gitar isteyen başka oyunlarda da çalışıyorlar.

Xbox 360 Wireless Racing Wheel : Xbox360 için tasarlanan yarış direksiyonudur.

Xbox 360 Ace Combat 6 Flight Stick: Sadece Xbox360’a özel oyun olan Ace Combat 6: Fires of Liberation için tasarlanmış joystick tasarımlı Xbox360 kontrolleri. Diğer uçak oyunlarında da kullanılabiliyor.

Wireless headset : Çoğu Xbox360 modelinde verilen kulaklığın kablosuz hali.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
<a href="http://www.patakute.com/profil/patakute" title="patakute profil sayfası">patakute</a> Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
<a href="http://www.patakute.com/profil/patakute" title="patakute profil sayfası">patakute</a>
Ziyaretçi

Kinect Hacking adresinde Kinect’i hackleme yöntemlerini anlatmışlar. Programcılar bu bilgilerle oldukça yaratıcı şeyler yababilir. Yazıda C uygulamalarında kamera ve derinlik verilerini nasıl kullanabileceğiniz açıklanıyor.