19 Mart’ta yaşanacak Supermoon hakkındaki gerçekler

 19 Mart’ta yaşanacak Supermoon hakkındaki gerçekler
Okunuyor 19 Mart’ta yaşanacak Supermoon hakkındaki gerçekler


Astrologlar Supermoon’un yani Ay’ın Dünya’ya en yakın mesafede olacağı gök olayının dev dalgalara yol açacağını, volkanların patlamasını ve hatta depremleri tetikleyeceğini öne sürerken, bilim adamları bu olayın hiçbir tehlikeli etkisini olmayacağını bildiriyor.

Supermoon

Supermoon

Geçmişte 1955, 1974, 1992 ve 2005 yıllarında da Ay’ın Yeryüzü’ne bu kadar yaklaşmasına rağmen kaydedilmiş büyük bir felaket bulunmuyor. Astrologlar ise Endonezya’da 220 bin kişinin ölümüne neden olan tsunami faciasının 2005’teki Supermoon gök olayından 2 hafta önce yaşandığına dikkat çekiyor. Yakın zamanda yaşanan Japonya depremini de bu olayla ilişkilendirmeye çalışanlar var. Ünlü astrofizikçiler Neil Degrasse Tyson, Phil Plait ve George Helffrich ise yaşanan depremin Supermoon ‘la en ufak bir ilgisi olmadığı görüşünde.

Astroloji ile Astronomi kavramlarının halk tarafından karıştırılmasından kaynaklanan yanlış anlamalar olduğu ortada görünüyor. Astronomi yani Gökbilim, kökenleri, evrimleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile gök cisimlerini açıklamaya çalışmak üzere gözleyen bilim dalıdır. Astroloji ise göksel cisimlerin insan karakterini oluşturan ve hayatlarına yön veren etkilerini araştırılmasına denir ve bir bilim değildir. Bu noktada Astronomi ve Astrofizik alanında uzmanlaşmış bilim adamlarına kulak vermek doğru olacaktır.

NASA bilim adamı Dr. James Garvin ‘in Supermoon hakkındaki açıklamalarını burada bulabilirsiniz. İngilizce bilmeyenler için bir cümlede özetlemek gerekirse kendisi Supermoon yani Ay’ın Dünya’ya çok fazla yaklaşması durumlarının Dünya üzerinde kuvvetli etkileri olmadığını yalnızca Okyanus gelgitleri gibi küçük çaplı etkilerinin olduğunu bildiriyor. Bu tür Ay ve Güneş çekimi gibi kuvvetlerin Dünya’nın iç dinamikleri, yerkabuğu ve tektonik levhalar üzerindeki etkilerinin önemsiz derecede küçük olduğunu kaydediyor.

Yine NASA bilim adamı Dave Williams da 11 Mart’ta yaşanan Japonya depreminin Ay’ın çekim kuvveti ile ilişkilendirilemeyeceğini net bir şekilde dile getiriyor.

Ay’ın Dünya’ya ortalama uzaklığı 384 bin 399 kilometre, Supermoon günü Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığı ise 356 bin 578 km’ye düşecek. 19 yıldan sonra 19 Mart 2011’de Ay Dünya’ya normalden 27 bin 821 kilometre daha yaklaşacak. Dünya’dan bakıldığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözükecek.

21. Yüzyılda yaşanan tüm Supermoon gök olaylarının tarihlerini ve verileri bu adreste bulabilirsiniz.

Doğal uydumuz Ay hakkında daha detaylı bilgi almak için Ay’ın karanlık yüzü adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Ay'ın Evreleri

Ay’ın Evreleri


Özetle internette ve bir çok gazetede kaynak olarak “Bir grup amatör bilimci” gibi muğlak bir kavramın gösterildiği bu haberi fazla ciddiye almamak uygun görünüyor. 19 Mart’ta her zamankinden daha parlak ve biraz daha büyük bir Ay manzarası ile karşılacağız bunun tadını çıkarın.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ceyhan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ceyhan
Ziyaretçi
ceyhan

Biraz önce hava acaip karardı ve ay kayboldu sanki ve yerden güüm diye bir ses deprem oldu… Burası Adana / Ceyhan ayın yaklaşımı ile alakası var mıdır acaba şu anda şehirde çoğu insan panik.