72. Koğuş

 72. Koğuş
Okunuyor 72. Koğuş

Yazı Buraya

72. Koğuş, II. Dünya Savaşı’nın gölgesinde 1940’lı yıllar Türkiye’sinin kıtlık yıllarını bir cezaevi koğuşundaki yaşanan dramlarla anlatıyor. Orhan Kemal’in 1940’da yattığı Bursa Cezaevi’nde yaşadıklarını “Ahmet Kaptan” karakteri üzerinden anlattığı eser daha önce Kadir İnanır’ın başrolde oynadığı bir filmle ve bir çok tiyatro eseriyle canlandırılmıştı.

Ayfer Tunç’un senaryosuyla ve Murat Saraçoğlu’nun yönetmenliğindeki 72. Koğuş’un yeniden çevrimi için izleyicilerin eleştirileri farklı yönlerde; işçiliği, görüntü ve sanat yönetmenliği hakında genel olarak olumlu bir izlenim mevcut fakat kurgusunda bir çok büyük hatalar olduğu söyleniyor. Oyunculuklar ise beğenilmiş. İşte 72. Koğuş hakkında bilmek istedikleriniz…

72. Koğuş Fragmanı

Yapımcılığını Kerem Alışık ve Yavuz Bingöl’in sahibi olduğu Sasin Film’in üstlendiği filmde Hülya Avşar, Kerem Alışık ve Yavuz Bingöl, Songül Öden, Civan Canova, Ayça Damgacı, Bülent Şakrak, Devrim Saltoğlu, Volga Sorgu ve daha birçok dev isim rol alıyor.

72. Koğuş


Yeniden çevrilen 72. Koğuş’ta Hülya Avşar, kendisine tecavüz etmeye kalkan adamı öldürdüğü için 15 yıla mahkum olan Fatma bacıyı canlandırıyor. Yavuz Bingöl Kaptan karakterini oynuyor. Kerem Alışık ise koğuşta Kaptan’ın otoritesini sorgulayan, kıskanan bir kumarbaz Berbat. Songül Öden ise Fatma’nın sırdaşı idam mahkumu Meryem olarak karşımızda. Filmde bir çok çarpıcı sahne mevcut. Film özellikle işkence sahneleri ve Hülya Avşar’ın tecavüz sahneleri ile çok konuşulacağa benziyor.

72. Koğuş


Film müzikleri ile de dikkat çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestrası Fırat Yükselir ve Yavuz Bingöl’ün bestelediği müzikleri Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, canlı kayıtla çalmış. Müzikler surround olarak kaydedilmiş. Orkestra, 
60 müzisyen ve 20 teknik ekip olmak üzere toplam 80 kişiden oluşuyor.

72. Koğuş 1987 Kadir İnanır

72. Koğuş 19871987 yılında çekilen Erdoğan Tokatlı’nın yönetmenliğini yaptığı ve Kadir İnanır, Halil Ergun, Tülay Arda, Engin İnal’ın oynadığı 72. Koğuş filminde Ahmet Kaptan’ı Kadir İnanır, kadınlar koğuşundaki Fatma’yı Tülay Arda oynuyordu. Bu filmde de Kadir İnanır’ın oyunculuğu gerçekten göz dolduruyordu.

“1940’lar, 2. Dünya Savaşı’nın etkisinde kalan Türkiye’nin kıtlık yılları. Cezaevinin 72 no.lu koğuşunda çeşitli suçlardan yatan Adembabalar. Onların sefaleti, acıları, insanlığa özlemi, hayata dair düşler,, çelişkileri, aşkları ve kavgaları ile bu derin çukura yuvarlanmış, en yakınını üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış insanların dünyası. Bir koğuşun karanlığındaki direniş ve yaşam mücadelesi.”

72. Koğuş

72. Koğuş

72. Koğuş Künyesi
Filmin Türü : Dram
Yönetmen: Murat Saraçoğlu
Oyuncular: Hülya Avşar, Yavuz Bingöl, Bülent Şakrak, Songül Öden, Volga Sorgu, Deniz Oral, Ahmet Mekin, Kerem Alışık, Civan Canova, Nursel Köse, Ayça Damgacı, Devrim Saltoğlu, Fuat Onan, Gülsüm Kamu, Hüseyin İlker, Osman Albayrak, Ömer Duran, Yıldırım Gücük
Senaryo: Ayfer Tunç
Senaryo (Kitap): Orhan Kemal
Yapımcı: Yavuz Bingöl, Kerem Alışık, Sasin Film
Görüntü Yönetmeni: Damian Barba
Müzik: Yavuz Bingöl, Fırat Yükselir
Filmin Websitesi: www.72kogus.com
Film Süresi: 1 saat 37 dk
Gösterim Tarihi: 04 Mart 2011

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
benn Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
benn
Ziyaretçi
benn

Kerem Alışık ve Yavuz Bingöl&#39ün oyunculuklarını ise beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bunun dışında doğum ve sevişme sahnesi resmen kötü. Özellikle uzun zamandır, sinemada böyle kötü bir doğum sahnesi izlememiştim. Sürekli tekrar halleri, diyaloglardaki özensizlik ve dönem filmine ait gözle görülür hatalar, filmin diğer eksik yönleri. Söylenecek daha pek çok şey var ama inanın çoğu olumsuz olacak, o yüzden daha fazla ayrıntıya girmeye de gerek yok.