Akbank 7. Kısa Film Festivali başladı

 Akbank 7. Kısa Film Festivali başladı
Okunuyor Akbank 7. Kısa Film Festivali başladı


Akbank Kısa Film Festivali kapsamında 07-17 Mart tarihleri arasında Festival’e başvuran 430 filmin arasından oluşturulan yarışma ve yarışma dışı bölümlerin yanı sıra; Toplamda 21 ülkeden 91 film gösterilecek. Festival süresince izleyici tarafından en fazla oy alacak film “Seyirci Özel Ödülü” alacak. Festival programını ve etkinlik takvimini yazımızda bulabilirsiniz.

Akbank Kısa Film Festivali

Festivalin “Deneyimler” bölümü, kısa film dalında yapımcılık, yönetmenlik, senaristlik ve oyunculuk yapan Karine Blanc’ı konuk ediyor. Paris’te yaşayan sanatçının Festival kapsamında üç kısa filmi gösterilecek. “Kısadan Uzuna” bölümünde ise Seyfi Teoman’ın, Apartman adlı kısa filmi ve ilk uzun metraj filmi Tatil Kitabı seyircilerle buluşacak. Festivalde Karine Blanc ve Seyfi Teoman söyleşileri de yer alacak.

Akbank 7. Kısa Film Festivali Belgesel Sinema bölümünde Pelin Esmer’in “Oyun”ve “Koleksiyoncu” isimli belgeselleri, Canlandırma Kısalar bölümünde Finlandiya, Türkiye, Polonya, İspanya, Srilanka, İsveç, Almanya, Japonya ve Litvanya’ dan 16 canlandırma kısa film örneği yer alıyor. Murat Şeker imzalı “Türk Gibi Başla Alman Gibi Bitir” ve Serkan Yıldırım’ın yönetmenliğini yaptığı “Ellerdeki Zaman” filmleri ise “Özel Gösterim” bölümünde yer alacak.

Akbank 7. Kısa Film Festivali jürisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da üç farklı kategoriden oluşuyor. Festivalin, 286 filmin başvurduğu “Festival Kısaları” bölümüne katılan eserler; Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Melis Behlil, yönetmen Murat Şeker, yönetmen Melisa Önel’den oluşan ön eleme jüri kurulu tarafından değerlendirildi.

Akbank 7. Kısa Film Festivali

Akbank 7. Kısa Film Festivali


Festivalin “En İyi Kurmaca Film”ini belirleyecek Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu; fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Ebru Ceylan, oyuncu Lale Mansur, yönetmen Seyfi Teoman, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşuyor.

“En İyi Belgesel Film”i belirleyecek Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu’nda ise; bu yıl yönetmen Pelin Esmer, yönetmen Selim Evci, yönetmen Mehmet Eryılmaz, İz Tv kurucularından yapımcı ve yönetmen Vedat Atasoy ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alıyor.

Jüri kurullarının festival sürerken yapacakları değerlendirmenin ardından, Festival’in ödül töreni sırasında “En İyi Kurmaca Film” 8.000 TL, “En İyi Belgesel Film” 8.000 TL ile ödüllendirilecek.

21 ülkeden 92 film, söyleşiler ve atölye çalışmalarının yer alacağı Akbank 7. Kısa Film Festivali’nin 10 gün boyunca herkese kapısı açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta izlenebilecek. Ayrıca Festival boyunca bütün filmler Akbank Sanat’ın kafesinde eş zamanlı olarak gösterilecek.

Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali


Festival Programı
7 Mart
13:00 Festival Kısaları ( A )

A.1- Küçük Bir Hakikat – 10′
A.2- Peki – 10′
A.3- Bisqilet – 15′
A.4- Kampüsteki Haşerat – 15′
A.5- Şiirim Nefesine – 27′

15:30 Festival Kısaları ( B )

B.6- Berf – 20′
B.7- Bugün Yok – 12′
B.8- 1 Çizgi 1 Nota – 5′
B.9- Ahnectha “voiceless room” 14′
B.10- Bağdat – 20′

18:30 Uluslararası bölüm ( A )

A-1 Circle – 6′
A-2 Lightining Strikes – 4′
A-3 The Great Race – 7′
A-4 Khoroshho – 21′
A-5 A Crime In Silence – 30′

20:30 Festival Kısaları ( C )

C.11- Göç – 19′
C.12- Sivil – 7′
C.13- Kayıp Cennet – 15′
C.14- Patina – 5′
C.15- Urbanbugs – 30′

8 Mart
11:00 Festival Kısaları ( D )

D.16- Kiralık – 20′
D.17- Xwin – 4′
D.18- My Dad & Spike 14′
D.19- Tayf – 10′
D.20- Selahattin’in İstanbul’u 29′

13:00 Uluslararası Bölüm ( B )

B-6 Sin – 3′
B-7 Good Bye, Doll – 15′
B-8 Why The Slugs Dont like salt – 24′
B-9 A Beautiful Snowy Day – 30′

15:30 Festival Kısaları ( E )
E.21- Teneke – 8′
E.22- Namibia Şehir İken – 24′
E.23- Gelecekten Anılar – 7′
E.24- Kahpe Devran – 20′
E.25- Mada – 20′

18:30 Söyleşi: “Kısa Film Oyunculuk İlişkisi”

– Dolunay Soysert – Oyuncu
– Esra Ruşen – Oyuncu
– Kaya Akkaya – Oyuncu
– Alican Yücesoy – Oyuncu

20:30 Festival Kısaları ( F )

F.26- Veda – 5′
F.27- Dönüşü Olmayan Yolculuk – 22′
F.28- Hayali İhracat – 18′
F.29- Benim Düşüm Sinema – 15′
F.30- Simurg – 15′

9 Mart
11:00 Uluslararası Bölüm ( C )

C-10 I Call Myself Sane – 4′
C-11 A Film – 8′
C-12 Flock – 8′
C-13 Muscles – 14′
C-14 Yellow Moon – 17′
C-15 The Award – 16′

13:00 Uluslararası Bölüm ( F )

F-27 The Second Awakening of Blindness – 11′
F-28 Lightness – 14′
F-29 Daswarilli – 21′
F-30 Leerfahrt – 20′
F-31 Crazy Hands – 7′

15:30 Belgesel Sinema (B )
Pelin Esmer

A-2 Oyun – 70′

18:30 Söyleşi: Pelin Esmer ile Belgesel Sinema Üzerine

Pelin Esmer

20:30 Özel Gösterim ( A )

A-1 Türk Gibi Başla Alman Gibi Bitir – 57′
A-2 Zamanın Elleri – 17′

10 Mart
11:00 Uluslararası Bölüm ( D )

D-16 Dot – 11′
D-17 Talking Piranhas – 17′
D-18 Edge of the desert – 16′
D-19 After – 20′
D-20 Ice cream – 13′

13:00 Canlandırma Kısalar ( A )

A-1 Sıcak Patates -1′
A-2 Kağıt Uçak – 3′
A-3 Daisy Cutter – 6′
A-4 Çizgisel Film – 2′
A-5 El Agujero – 17′
A-6 Tea For Two – 8′
A-7 Blanco – 7′
A-8 To Swallow A Toad – 10′
A-9 Amar – 8′

15:30 Deneyimler – Karine Blanc ( A )

A -1 3 Gouttes d’anthesite – 24′
A -2 Apres les poules – 29′
A- 3 Precipitations – 15′

18:30 Söyleşi: “Deneyimler – Karine Blanc”

Karine Blanc

20:30 Uluslararası Bölüm ( F )

F-27 The Second Awakening of Blindness – 11′
F-28 Lightness – 14′
F-29 Daswarilli – 21′
F-30 Leerfahrt – 20′
F-31 Crazy Hands – 7′

11 Mart
11:00 Uluslararası Bölüm ( E )

E-21 Summer Parade – 2′
E-22 The Cortege – 15′
E-23 Apocalypse Story – 13′
E-24 Lichtspuren – 14′
E-25 Outing – 18′
E-26 Bathing Micky – 8′

13:00 Yarışma Dışı Gösterim ( B )

B-5 10,9,8… – 5′
B-6 Muz Eğrisi – 13′
B-7 Kusurlu İnsan – 8′
B-8 Sombaluzen – 8′
B-9 Albert’s Winter – 29′

15:30 Kısadan Uzuna – Seyfi Teoman ( A )
A – 1 Apartman – 23′

18:30 Söyleşi: “Kısadan Uzuna “

– Seyfi Teoman

20:30 Kısadan Uzuna – Seyfi Teoman ( B )

B – 1 Tatil Kitabı – 92′

12 Mart

11:00 Festival Kısaları ( F )

F.26- Veda – 5′
F.27- Dönüşü Olmayan Yolculuk – 22′
F.28- Hayali İhracat – 18′
F.29- Benim Düşüm Sinema – 15′
F.30- Simurg – 15′

13:00 Festival Kısaları ( C )

C.11- Göç – 19′
C.12- Sivil – 7′
C.13- Kayıp Cennet – 15′
C.14- Patina – 5′
C.15- Urbanbugs – 30′

15:30 Festival Kısaları ( D )

D.16- Kiralık – 20′
D.17- Xwin – 4′
D.18- My Dad & Spike 14′
D.19- Tayf – 10′
D.20- Selahattin’in İstanbul’u 29′

18:30 Canlandırma Kısalar ( B )

B-10 Birthday – 4′
B-11 Bellevue – 4′
B-12 Ne Olur Geri Dön – 3′
B-13 Ayağına Dilek Takılan Baykuş – 2′
B-14 The Gift of the Magi – 12
B-15 Esterhazy – 25′
B-16 Kukla – 10

20:30 Deneyimler – Karine Blanc ( A )

A -1 3 Gouttes d’anthesite – 24′
A -2 Apres les poules – 29′
A- 3 Precipitations – 15′

13 Mart

11:00 Belgesel Sinema (B )
Pelin Esmer

B-1 Oyun – 70′

13:00 Yarışma Dışı Gösterim ( A )

A-1 Za-man’ın Maceraları – 1′
A-2 Sessizlik Yok – 4′
A-3 City Of Shadows – 19′
A-4 Dilemma – 43′

15:30 Festival Kısaları ( A )

A.1- Küçük Bir Hakikat – 10′
A.2- Peki – 10′
A.3- Bisqilet – 15′
A.4- Kampüsteki Haşerat – 15′
A.5- Şiirim Nefesine – 27′

18:30 Özel Gösterim ( A )

A-1 Türk Gibi Başla Alman Gibi Bitir – 57′
A-2 Zamanın Elleri – 17′

20:30 Uluslararası Bölüm ( B )

B-6 Sin – 3′
B-7 Good Bye, Doll – 15′
B-8 Why The Slugs Dont like salt – 24′
B-9 A Beautiful Snowy Day – 30′

15 Mart

11:00 Uluslararası Bölüm ( E )

E-21 Summer Parade – 2′
E-22 The Cortege – 15′
E-23 Apocalypse Story – 13′
E-24 Lichtspuren – 14′
E-25 Outing – 18′
E-26 Bathing Micky – 8′

13:00 Uluslararası Bölüm ( C )

C-10 I Call Myself Sane – 4′
C-11 A Film – 8′
C-12 Flock – 8′
C-13 Muscles – 14′
C-14 Yellow Moon – 17′
C-15 The Award – 16′

15:30 Canlandırma Kısalar ( B )

B-10 Birthday – 4′
B-11 Bellevue – 4′
B-12 Ne Olur Geri Dön – 3′
B-13 Ayağına Dilek Takılan Baykuş – 2′
B-14 The Gift of the Magi – 12
B-15 Esterhazy – 25′
B-16 Kukla – 10

18:30 Yarışma Dışı Gösterim ( B )

B-5 10,9,8… – 5′
B-6 Muz Eğrisi – 13′
B-7 Kusurlu İnsan – 8′
B-8 Sombaluzen – 8′
B-9 Albert’s Winter – 29′

20:30 Festival Kısaları ( B )

B.6- Berf – 20′
B.7- Bugün Yok – 12′
B.8- 1 Çizgi 1 Nota – 5′
B.9- Ahnectha “voiceless room” 14′
B.10- Bağdat – 20′

16 Mart

Akbank Sanat Programı

11:00 Yarışma Dışı Gösterim ( A )

A-1 Za-man’ın Maceraları – 1′
A-2 Sessizlik Yok – 4′
A-3 City of Shadows – 19′
A-4 Dilemma – 43′

13:00 Uluslararası Bölüm ( A )

A-1 Circle – 6′
A-2 Lightining Strikes – 4′
A-3 The Great Race – 7′
A-4 Khoroshho – 21′
A-5 A Crime in Silence – 30′

15:30 Festival Kısaları ( E )
E.21- Teneke – 8′
E.22- Namibia Şehir İken – 24′
E.23- Gelecekten Anılar – 7′
E.24- Kahpe Devran – 20′
E.25- Mada – 20′

18:30 Söyleşi: “Kısa Filmin Eğitimdeki Yeri”

– Doç. Burak Buyan – Beykent Üniversitesi Sinema TV Bölüm Başkanı
– Yard. Doç Dr. Onur Eroğlu – Bilgi Üniversitesi Sinema TV Bölüm Başkanı
– Ayşegül Selenga Taşkent – Bahçeşehir Üniversitesi Sinema TV Öğretim Görevlisi
– Güven Çatak – Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı Öğretim Görevlisi Dr.

20:30 Canlandırma Kısalar ( A )

A-1 Sıcak Patates -1′
A-2 Kağıt Uçak – 3′
A-3 Daisy Cutter – 6′
A-4 Çizgisel Film – 2′
A-5 El Agujero – 17′
A-6 Tea For Two – 8′
A-7 Blanco – 7′
A-8 To Swallow A Toad – 10′
A-9 Amar – 8′

17 Mart
11:00 Uluslararası Bölüm ( D )

D-16 Dot – 11′
D-17 Talking Piranhas – 17′
D-18 Edge of the desert – 16′
D-19 After – 20′
D-20 Ice cream – 13′

15:30 Kısadan Uzuna – Seyfi Teoman ( A )
A-1 Apartman – 23′

Akbank 7. Kısa Film Festivali hakkında daha detaylı bilgi için:
www.akbankkisafilm.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir