Amy Winehouse

 Amy Winehouse
Okunuyor Amy Winehouse
Son güncelleme


İngiltere’nin son yıllardaki en büyük sesi olan Amy Jade Winehouse, 14 Eylül 1983 yılında Yahudi bir ailenin kızı olarak Londra’da dünyaya gelmiş. Taksi şoförü babası Mitchel, eczacı annesi Janis ve erkek kardeşi Alex’den oluşan küçük bir aileye sahip olan Winehouse’un müziğe ilgisi Frank Sinatra hayranı babası Mitchel sayesinde olmuş.

Amy Winehouse

Amy Winehouse


13 yaşında kardeşinin gitarıyla şarkı yazmaya başlayan Winehouse, müziğe ilk olarak arkadaşı Juliette Ashby ile kurdukları rap grubu Sweet ‘n’ Sour ile adım atmış.

Amy Winehouse, Susi Earnshaw ve Sylvia Young tiyatro okullarında da eğitim alırken BRIT ve Southgate okullarına devam etmiş. Winehouse‘un uyuşturucuyla tanışması ise bu yıllarda olmuş.

Salaami Remi’nin yapımcısı olduğu Frank, 2003 yılında yayınlanmış. Winehouse‘un caz etkileri altındaki albümü aldığı eleştirilerle Amy‘nin tüm dünya tarafından tanınmasına ve İngiltere’de en iyi kadın solist ödülü almasını sağladı. 2004 yılında Frank albümü Winehouse‘a Ivor Novello beste yarışması ödülünü de getirdi.

Frank’ten sonra 18 ay boyunca hiç beste yapamayan Winehouse çalışmalarına hız vererek 2006 yılında Back to Black albümünü yayınladı. İlk albüm gibi Salaami Remi imzalı Back to Black, İngiltere listelerinde 1 numaraya yükselirken Time dergisi albümden sonra gelen Rehab adlı şarkıyı yılın en iyi 10 şarkısından birisi olarak tanımladı.
2007 tarihli You Know I’m No Good‘da Ghostface Killah ile birlikte çalıştı. Albümlerin Amerika’da da yayınlanması Amy Winehouse’u dünyaya tanıttı. Winehouse gelmiş geçmiş en iyi çıkış yapan yabancı kadın vokal olarak Amerika’da çok iyi bir çıkış yakaladı.

2008 yılında The Roots ve davulcu ?uetlove ile çalışmaya başlayan Winehouse, aynı yıl bir çok uluslararası ödülün sahibi oldu.

Amy Winehouse

Amy Winehouse


Uyuşturucu, alkol ve sağlık problemleriyle başı dertte olan Amy Winehouse, yaşam tarzı ve yaşadıklarıyla olmasa da müziğiyle şimdiden adını tarihe yazırmayı becerdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın