Bunları Daha Önce Duymadığınıza Eminiz! Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi

Bunları Daha Önce Duymadığınıza Eminiz! Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi
 Bunları Daha Önce Duymadığınıza Eminiz! Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi
Okunuyor Bunları Daha Önce Duymadığınıza Eminiz! Dünya Üzerindeki En İlginç 15 Bilgi
Son güncelleme

Dünya Üzerindeki En Acayip Bilgiler

Belki daha evvel hiç dinlemediğiniz yada doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri inceledik. Dünya üzerinde eşi eşine tesadüfülmemiş en sıradışı 15 bilgi sanki sizi heyecanlandıracak. Heyecanlandırmakla kalmayıp ağzınızı sarih vazgeçecek. Doğru öğrenilen yanlışlardan en sıradışı asıllara kadar birbirinden değişik mevzuların yer aldığı yazımız sizlerle;


1. Dünya üzerinde ki en iyi 20 uzun mesafeli koşucudan 12’sinin Kenya’da bulunan Kapsabet kabilesini geldiğini öğreniyor muydunuz? Peki ya galibiyetin esas nedenini soracak olursanız; nabızlarının geç yükselmesi ve performans sonrasında süratli bir biçimde sıradanlaşması yatıyor.

kenya kabilesi


2. Bir ülkenin orkestrasının ordusundan daha fazla olabileceğini düşünüyor musunuz? Bu donakaltıcı hakikat ile bağdaşan dünya üzerinde Avrupa kıtasında yer alan Monaco kent devletinin milli orkestrası, ordusundan daha büyük olduğu biliniyor.

Monaco orkestrası


3. Aklı ile iftihar eten bir çok insan bazen tat kaçırabiliyor. Peki ya akıl nedir? Şöhretli bilim insanları ne biçimde açıklıyor? Yapılan IQ testi ile 162 puan alan fizikçi Albert Einstein’ı sadece 2 puan ile kaçıran şöhretli fizikçi ve astronom Stephen Hawking, IQ’sunun ne olduğu sualine karşılık “Hiçbir fikrim yok, IQ ile iftihar eten insanlar perişandır” demiştir.

stephen hawking


4. Dünya üzerinde kalıcı arkadaşlığın esas nedenleri alanında rakamsız araştırma asıllaştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda bir dostluk 7 seneden daha uzun sürerse, psikologlar ömür boyu süreceğini söylüyor! Peki ya sizin hiç 7 seneden fazla süren dostluklarınız arkadaşlığa dönüştü mü?

7 yıldan fazla arkadaşlık


5. 1990’lı senelerde ortaya atılan Plüton bir seyyare mi yoksa asteroid mi? Sualinin ardından dünya üzerinde kafalar karıştı. Yapılan araştırmalar sonucunda Beynelmilel Astronomi Birliği 2006 yılında Plüton’un bir seyyare olmadığını resmen söyledi. Peki ya bu sırlı seyyare hakkında söyleyeceğimize inanamayacaksınız. Şayet Plüton’u bir seyyare olarak kabul edersen 1930 senesinden bu yana güneş çevresinde bütün bir dönüşünü bile asıllaştıramamış olduğunu söyleyeceğiz. Neden mi? Plüton güneş çevresinden bir bütün turunu bütün 248 senede bitiriyor!

pluton-gezegeni.jpg


6. Bir çok film ve çizgi romana mevzu olmuş Mamutlar, bizlere çok yakın tarihte yaşamış gibi gelsene binlerce sene evvel var olmuş ve günümüzde soyu tükenmiş sevimli arkadaşlarımızdır. Neredeyse bundan bütün 4 bin sene evvel inşa edilmiş Piramitlerin imalinde bile Mamutlar kullanılmıştır. Başka Bir Deyişle Mamutların geçmişi piramitlerden dahi daha evvele dayanıyor.

Mısır piramitleri


7. Dünya üzerinde en bedelli taşlar arasında yer alan elmas hakkında dinleyeceğiniz bu hakikat belki de onu en kıymetsiz taş yapabilir. Zira Jüpiter ve Satürn’de yağmur yerine gökten elmas yağıyor. Evet yanlış dinlemediniz şayet Jüpiter ya da Satürn’de yaşam olsaydı elmas dünyanın en kıymetsiz taşlarından bir tanesi olabilirdi!

Elmas


8. Dünya teknoloji devi arasında yer alan Apple işletmesinin kurucusu Steve Jobs hakkında dinleyeceğiniz bu asla çok afallayacaksınız. Teknolojinin bütün olarak içinde yer alan bu bilim insanı çocuklarının kendi yapımı olan iPad kullanmalarına izin vermedi! Peki ya bu sizce de acayip değil mi? Jobs söylemesinde bunun nedenini “çocukları teknolojinin negatif tesirlerinden gözetmek” olarak adlandırıyor. Ayrıca Steve Jobs’ın laflarını merak ediyorsanız Steve Jobs’ın lafları isimli içeriğimize tıklayabilirsiniz.

Steve Jobs


9. Tropik hayvanlar arasında yer alan Sinek Kuşu, sahip olduğu yüksek metabolizması ile yaşamda kalma mevzusunda sanki donakaltmaktadır. Peki ya insanların metabolizması bir sinek kuşu kadar süratli çalışsaydı ne olurdu? Elbette ki sizi öğrenmiyor olabilirsiniz. Hemen söyleyelim. Yaşamta kalmanız için her dakika bir kutu kola içmeniz yeterli olabilirdi.

sinek-kusu.jpg


10. Her yıl büyük bir heyecanla dünyanın bir çok değişik noktasında kutlanan Noel, belki de Hristiyan cemiyetler için bırakılmaz bir anane. Peki ya İngilizler bu gidişat için “Mutlu Noeller” diyor. Neden mi?  Mutlu aynı zamanda “ayyaş” anlamına da geliyormuş.

Mutlu noeller


11. 1889 senesinde Japonya’dan dünyaya şöhret salacak Nintendo reyin konsolları günümüzde hali hazırda alaka görmektedir. Peki ya Nintendo’nun 1922 senesinde devrilen Osmanlı İmparatorluğu yarıyılında bile var olduğuna inanabiliyor musunuz?

Osmanlı İmparatorluğu


12. Herkesin bir an bile olsun ayaklarının yerden kesilmesi ve büyük bir sürat ile heyecanlanması güzeline gider. Bunu bütün olarak karşılayan Roller Coaster’lar hali hazırda lunaparkların favorisi. Peki ya bu cihazın nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü? Rusya’nın imparatoriçesi olarak öğrenilen Büyük Catherine, kendisine yaptırmak istediği saray mazeretiyle dünyanın ilk Roller Coaster’ını inşa etti.

Roller Coster


13. Ülkelerin en büyük esin kaynağı elbette ki milli marşı oluyor. Yunanistan’ın ulusal marşı bütün 158 kıta dan oluşmaktadır. Neden mi? Serbestlik marşı olarak öğrenilen bu marş, 1821 senesinde Osmanlı İmparatorluğu’na karşı reelleştirilen ayaklanmadan esin alınarak yazılmıştır!

Yunan Milli Marşı


14. Noel zamanı birbirinden değişik ebatları ile konutları, caddeleri, alışveriş merkezlerini ve daha bir hayli alanı süsleyen Suni Noel ağaçlarının geçmişi hakkında bir fikriniz var mı? Bu bilgi sizleri donakaltacak. İngiliz tuvalet fırçası üreticisi olan bir işletme, ilk olarak 1930’lu senelerde suni Noel ağacını buluş ederek tüm dünyaya tanıtmıştır.

 Tuvalet Fırçası


15. Bazılarına göre yaşamın mutluluk kaynağı olarak harcanan çikolatalar hakkında alakan bir reeli bileceksiniz. Genç, yaşlı her ferdin bırakılmazı bu lezzetli atıştırmalık, nasıl olur da hasarlı bir hal alabilir? Yapılan araştırmalara göre sütlü çikolatadaki kafein oranı kolanın kinden daha fazla. Nasıl mı? 250 ml kolada kafein oranı 20 m.g iken sütlü çikolatada bu sayı 50 m.g’ı geçmekte.

Sütlü Çikolata

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın