Dünyadaki En Büyüleyici 24 Mağara ve Özellikleri

Dünyadaki En Büyüleyici 24 Mağara ve Özellikleri
 Dünyadaki En Büyüleyici 24 Mağara ve Özellikleri
Okunuyor Dünyadaki En Büyüleyici 24 Mağara ve Özellikleri
Son güncelleme

Seyyaremizdeki En Büyüleyici 25 Mağara ve Sahip Oldukları Tuhaf Özellikler

Phraya Nakhon Mağarası – Tayland

phraya-nakhon.jpg

Tayland’ın Phraya Nakhon isimli mağarası, bu ülkenin en hoş ulusal parkı içerisindeki bir dağın tepesinde bulunmaktadır. Bu dağın orman manzarasına ulaşmak için ziyaret edeceklerin bu dağın suratlarca metre yükseklikteki doruğuna çıkması gerekmektedir.


Hang Son Doong Mağarası – Vietnam

hang.jpg

Vietnam’ın başşehri Hanoi’nin güney kıyılarına yakın olan ve anlamı ”Dağ Nehri Mağarası” olan bu mağara devasa büyüklükteki bir mağaradır. Kendine ait bir akustik sistemi ve abuhavayı bulunmaktadır. 20 yıl evvel keşfedilmiş ancak 2009 senesinde ilk kez girilmiştir. İçinde büyük bir mağara geçidi ve mağara incisi bulunmuştur.


La Grotte De St Marcel d’Ardeche Mağarası – Fransa

grotte.jpg

Kenar taşından oluşmuş bir mağara olarak öğrenilen Fransa’daki La Grotte De St Marcel d’Ardeche, kalsit ve minerallerden oluşan travertenleri de bulunmaktadır. Mağaranın içerisinde daha önceki çağlara ait olan duvar fotoğrafları, taş gömütler ve insanlar tarafından kullanılmış olan mahsuller bulunmaktadır.


Kara Delik Mağarası – Avustralya

kara-delik-magarasi.jpg

Avustralya’nın Claustral Calcutta Kara Delik mağarası, Blue Mountains ulusal parkındaki kanyonuna girişteki tünelden alt inerek gidilen güçlü bir parkuru aşarak bu mağaraya erişmek mümkündür.


Orda Mağarası – Rusya

orda-magarasi.jpg

Rusya’nın Ural dağında öğrenilen Orda mağarası, Avrasya’daki ikinci en büyük mağarası olarak ispatlanmaktadır ve duruluğuyla ünlenmiştir.


Las Cavernas de Marmol Mağarası – Şili

cavernas.jpg

General Carrera Gölü’nün ortasında bulunan Las Cavernas de Marmol mağarası, mermer katedral olarak anılmaktadır. Bu mağara kireç taşından oluşmuştur.


Dzitnup Mağarası – Meksika

dzitnup.jpg

Meksika’da bulunan ve mayalar yarıyılında kullanılan bir mağara olan Dzitnup mağarası, Türkçe’de su dolu mağara anlamına gelmektedir. Kireç taşlarının genişleme ve çökmesiyle oluşan, derin ve natürel kuyuları barındıran obruk stilindeki bir mağara parçalarından oluşmuştur.


Vatnajökull ve Skaftafell Mağarası – İzlanda

skaftafell.jpg

Dev buzullardan oluşan bu mağaranın altında da birkaç tane volkan bulunmaktadır ve bu görüntüyle dünyanın en tuhaf mağaralarından biri olmaya adaydır.


Kyaut Sae Mağarası – Burma

kyaut.jpg

Asya Krallığı’na ait olan, 13. YY’da Moğollar Burma’da bulunan Kyaut Sae mağarası saklanma yeri emelli olarak kullanılmıştır. Mağaranın içerisinde bulunan bir Budist tapınağı vardır. Ancak bu tapınaklar turistik açıdan ziyarete kapalı bulunmaktadır.


Algarve Mağarası – Portekiz

algarve.jpg

Algarve, Türkçe anlam olarak ”Batı Endülüs” anlamına gelmektedir. Portekiz’in güneyinde bulunan Algarve Mağarası’na sahilden kiralanan vasıtalarla gidiş yapılabilmektedir.


Ateş Haşereyi Mağarası – Yeni Zelanda

ates-bocegi-magarasi.jpg

Yeni Zelanda, ateş haşereleriyle öğrenilen bir ülke olduğu gibi bu tuhaf mağara da ateş haşereleriyle dolup taşmaktadır. Ateş haşereleri boy olarak oldukça büyük sinekler kadardır.


Tham Lod Mağarası – Tayland

tham.jpg

Tayland’ın kuzey bölgesinde bulunan Ün Lang Nehri’nin üzerinde boyu çok yüksek olan Tham Lod mağarasının içerisinde kırlangıç ve yarasalar yaşamaktadır.


Reed Flute Mağarası – Çin

reed.jpg

Çin’deki bazı büyük kentlerin turistik ziyaretlere sarih olduğu öğrenilmektedir ve Reed Flute mağarasının da turistik ziyaretlere sarih olduğu belirtilmektedir.


Geyik Mağarası – Malezya

geyik-003.jpg

Malezya’da bulunan Geyik mağarası, geyiklerin su içmek, sığınmak ve tuzlarını yalamak için ziyaret ettiği bir mağara iken keşfedilmiştir. Mağara, kmlerce uzunluğa, genişliğe ve yüksekliğe sahiptir.


Fingal Mağarası – İskoçya

fingal-magarasi.jpg

Fingal, Türkçe anlamıyla ”Melodi” anlamına gelmektedir. İskoçya’nın batı kıyılarında bulunan Staffa adasında bulunan kayadan oluşan bir ismedir. Mağarayı ziyaret etmek için en uygun zaman ise ilkbahar, yaz ve güz aylarıdır. Zira kış aylarındaki soğuklarda ummanı geçerek ziyaret etmek çok zordur.


Skocjan Mağarası – Slovenya

skocjan.JPG

Seyyaremizdeki en ehemmiyetli mağaraların arasında ilk sırayı almakta olan bir mağaradır. Mağaranın yeşil renkteki ve değişik cinslerdeki kireç taşlarından oluşan dış yapısı, UNESCO tarafından kültürel, natürel ve tarihi bedelleri taşıması sebebiyle 1986 senesinde Dünya Serveti Listesi’ne alınmıştır.


Kırlangıçlar Mağarası – Meksika

kirlangiclar-magarasi.jpg

Meksika’da bulunan Cave of Swallows Kırlangıçlar mağarası, seyyaremizde öğrenilen en geniş sarih havaya sahip olan ve en derin mağara olarak öğrenilen bir mağaradır.


Eisriesenwelt Mağarası – Avusturya

eisriesenwelt.jpg

Dünyanın en büyük buzul mağarası olarak öğrenilen ve Avusturya’nın Hochkogel dağında bulunan Eisriesenwelt mağarası, Salzach akarsusunun içine akmasıyla ve zamanla kireç taşlarını gel git hareketleri ile geçitler oluşturmasıyla alana gelmiştir.


Jeita Grotto Mağarası – Lübnan

jeita.jpg

Lübnan’ın Beyrut ilçesinin kuzeyinde bulunan Jeita Grotto mağarası, yer altı sularının kireç taşlarını zamanla yıprandırarak estetik bir hale gelmesini sağlayarak oluşmuştur. Orta Doğu’daki mağaralar arasından en uzun olan mağara olarak öğrenilmektedir. İki katlı bir mağaradır ve ilk çağlardan beri kullanılmıştır.


Batu Mağarası – Malezya

batu-magarasi-001.jpg

Batu mağarası, Malezya’nın başkaenti Kuala Lumpur’un kuzey kısmında yer almaktadır. Malezya’daki Hindu dinini özümseyen Hindular tarafından tapınak olarak kullanılmaktadır. Senede vasati 1.825 milyon adet turist ziyaretçi akımına uğramaktadır ve Selengor Eyaletine bağlı olarak turistik ziyaretçilerin huzuruna açılmaktadır.


Mutnovsky Volkanı Buz Mağarası – Rusya

mutnovsky.jpg

Büyülü bir mağara olan ve Kamçatka yarımadasında bulunan bu mağarada buz ve ateşi bir arada görüntülemek mümkündür.


Derin Çukur Mağarası – Lübnan

derin-cukur.jpg

Lübnan’ın Baatara köyünde bulunan Derin Çukur mağarasının içinden bir şelale akmaktadır. Bu mağara üç natürel köprü ve üç katlı natürel yapıların toplanmasıyla oluşmuştur ve birbirine bağlanmasına neden olmuştur.


Dev Kristal Mağarası – Meksika

dev-kristal.jpg

Selenit kristallerini içerisinde barıştıran Dev Kristal mağarası, en büyük kristallerden oluşmuştur. Mağara içerisindeki hava sıcaklığı oldukça fazladır. Dev Kristal mağarasını ziyaret etmek isteyen tabiat şahanelerini görmekten seven ziyaretçiler bir erişim şirketiyle uyuşarak mağarayı ziyaret edebilmektedirler.


Friouato Mağarası – Fas

friouato.jpg

Efsanelere göre Fas’da bulunan bu mağaraya girenlerin bir kısmı geriye dönememiş ve kayıplara karışmışlardır.


 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın