Gelmiş Geçmiş En İyi Deniz Filmleri

 Gelmiş Geçmiş En İyi Deniz Filmleri
Okunuyor Gelmiş Geçmiş En İyi Deniz Filmleri
Son güncelleme

Sinemaya Damga Vuran En İyi Deniz Filmleri Arşivine Hazır mısınız?

Gelmiş geçmiş en iyi senaryo, yönetmen ve oyuncuların rol aldığı bir en iyi deniz filmleri arşivimizi sizlere sunmaya karar verdik. en iyi deniz filmleri listemizde sizlere özel olarak hazırladığımız sürprizlerde bulunuyor. Aklınıza gelen ilk soruyu hemen cevaplandıralım. Titanik kendisine listemizde yer bulmuş durumdadır. En iyi deniz konulu filmler listemize başlıyoruz.

Deniz Filmleri;  


1. Kusursuz Fırtına – Perfect Storm (2000) – IMDb: 6.4

perfect storm

Hollywood aktar denilince belkide en önde gelen aktörlerden bir tanesi olan George Clooney ve Mark Wahlberg filmin başrolünde bulunuyorlar. Filmin teması balık avlamak için Kuzey Atlantik’e giden teknenin fırtına ile mücadelesini anlatıyor. Film İMDB üzerinde 6.4 lük oylaması ile zaten bizlere çok söz bırakmada sa keisnlikle izlemeniz gereken bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Wolfgang Petersen bulunuyor.

Tür: Dram, Aksiyon, Gerilim


2. U-571 (2000) – IMDb: 6.6

u - 571

2. Dünya Savaşını konu alan filmde savaş, dram ve aksiyonu aynı anda görebileceksiniz. Denizin altında ve üstünde geçen savaşları anlatan filmde Alman istihbaratı ile başı dertte olan müttefiklerin hayatlarını konu almaktadır. U-571 Alman deniz botu bulan müttefikler bu bot ile Almanların bütün sırlarını açığa çıkartmayı düşünürler. İstihbarat olarak Almanların sırlarını çözmeyi amaçlayan kişiler bakalım bunda başarılı olabilecek mi? Başrollerinde Harvey Keitel, Bill Paxton ve David Keith gibi dünyaca ünlü isimler bulunan filmin yönetmi ise Jonathan Mostow olarak karşımıza çıkıyor.

Tür: Savaş, Dram, Aksiyon


3. Zor Saatler – Fınes Hours (2016) – IMDb: 6.7

finest horus

1952 yılında İngiltere’de geçen ve gerçek olayların anlatıldığı filmde yoğun rüzgar nedeniyle dağılan Pendleton T-2 gemisi ve mürettebatı anlatılmaktadır. Hayatla ölüm arasında ince bir çizginin bulunduğu sanırım daha iyi anlatılamazdı. 30 kişi olan mürettebatta bir tane Ray Sybert adında mühendis bulunmaktadır. Kurtarma operasyonları, hayatta kalma mücadelesi son derece gerçekçi olarak anlatılmıştır. Yönetmen koltuğunda Craig Gillespie’nin oturduğu filmde Chris Pine, Casey Affleck ve Ben Foster gibi isimler rol almıştır.

Tür: Tarih, Dram, Aksiyon


4. Sona Doğru (2013) – IMDb: 6.9

sona doğru

J.C. Chandor başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı bu filmde gerçekten hayatının en önemli rollerinden bir tanesine hayat vermiştir. Yalnız başına Hint Okyanusuna açılan Robert bir gemiyle çarpışıp teknesinde bayılır. Uzunca bir süre baygın kaldıktan sonra gözlerini açan robert bilincini kaybetmiştir. Ancak bir şekilde yine kendisine gelmeyi başarır. Bir müddet sonra büyük sorunu farkeder. Çünkü daha kötü bir durum onu beklemektedir. Büyük bir fırtına ve kocaman dalgaların yaklaştığını gören yaşlı adam tüm hayat ve denizcilik tecrübesini kullanarak eve dönmenin yollarını aramaya başlar.

Tür: Macera, Dram


5. Denizin Ortasında (2015) – IMDb

denizin ortasında

Balina avına çıkan 8 kişilik bir ekip, ispermeçet balinası tarafından saldırıya uprar. Film bir romandan sinemaya uyarlanmıştır. Gösterildiği zaman rekorlar kıran gişeye sahipti. Ron Howard yönetmenliğindeki film ile birlikte harika bir senaryo ile karşılaşacaksınız. Cillian Murphy, Chris Hemsworth ve Benjamin Walker gibi usta oyuncular filmdeki karakterlere hayat vermiştir.

Tür: Macera, Dram, Fantastik


6. The Bounty (1984) – IMDb: 7.0

the bounty

Mel Gibson ve Anthony Hopkins gibi ünlü iki oyuncunun başrol aldığı film, İngiliz kraliyet gemisinde geçen bir isyanı anlatıyor. Konu olarak pek çok filme hayat veren gemi, gerçekten ünlü bir tarihe tanıklık etmiştir. Roger Donaldson ise filmde yönetmenlik koltuğunda bulunuyor..

Tür: Macera, Dram, Tarih


7. Kon-Tiki (2012) – IMDb: 7.2

kon tiki

Sene 1947. 5 kişilik bir ekip Pasifik Okyanusunu geçmeye çalışıyor. Kaşif Thor Heyerdahl’ın hayatının anlatıldığı film İMDB’den hak ettiği puanı almış gibi gözüküyor. Macera tam olarak 101 gün sürse de film izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınızı düşünüyorum. Gustaf Skarsgard, Valheim Hagen ve Baasmo Christiansen gibi usta oyuncuların olduğu filmde yönetmenliği ise Joachim Ronning üstlenmiştir.

Tür: Macera, Aksiyon, Biyografi


8. Dünyanın Uzak Ucu – Master and Commander (2003) – IMDb: 7.4

dünyanın uzak ucu ile ilgili görsel sonucu

Russel Crowe’nin belkide en iyi aktör olarak oynadığı filmlerden bir tanesidir. Napolyon dönemini anlatan filmde Fransız ve İspanyol gemileri ile savaşmayı bırakan kaptan bir tane doktor ile anlaşarak keşfedilmemiş topraklara doğru yol alıyor. İMDB puanı zaten bizlere çokta açıklanacak bir şey bırakmıyor.

Tür: Macera, Savaş, Tarih


9. Kaptan Philips (2013) – IMDb: 7.8

kaptan phillips ile ilgili görsel sonucu

Film Amerikan MV Maersk Alabama kargo gemisinin Korsan saldırısına uğramasını konu alıyor. Somali yakınlarında saldırıya uğrayan gemide bulunanların korku dolu anlarla buna karşı koyuşunu izleyeceksiniz. Özellikle kaptan Philips tarafından uzun saatlerce psikolojik bir savaşın nasıl yönetildiği konusunu işliyor film. Paul Greengrass yönetmen olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında başrolde Tom Hanks bulunuyor.

Tür: Dram, Gerilim


10. Titanik (1997) – IMDb: 7.8

titanic film ile ilgili görsel sonucu

1912 yılında batan gemiyi anlatan film tarihin en iyi deniz filmleri arasında bulunuyor. Konusuna az çok hepimizin aşina olduğu filmi izleyenler tekrar izliyor. Film hakkında çokta bir şey söylemeye gerek olduğunu sanmıyorum. İzleyin, muhakkak seveceksiniz.

Tür: Romantik, Dram


11. Pi’nin Yaşamı (2012) – IMDb: 7.9

Pi'nin yaşamı ile ilgili görsel sonucu

Hindistan’dan çıkan bir yük gemisinin batması sonucunda küçük bir çocuğun kayık içerisinde hayatta kalma mücadelesi sizleri bekliyor. Özellikle filmde kaplan ile birlikte nasıl hayatta kalınabileceğine dair önemli işaretler elde edeceksiniz. Başrol oyuncu Ang Lee bu film ile oldukça meşhur olmuştur.

Tür: Macera, Dram


12. Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003) – IMDb: 8.0

karayip korsanları ile ilgili görsel sonucu

2003 yılında Karayip korsanları olarak hayatımıza giren film uzun soluklu bir seriye dönüştü. Elbette bunun arkasında başarılı oyuncu kadrosu ve harika bir yönetmen bulunuyor. Jack Sparrow’un baş düşmanına karşı mücadelesi ise filmin ana temasıdır. Johhny Deep, Keira Knightley ve Orlando Bloom gibi ünlü oyuncular ise filme gerçekten başka bir hava katmış.

Tür: Aksiyon, Fantastik

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın