Göbeklitepe Hakkında Şaşırtan Gerçekler

Göbeklitepe Hakkında Şaşırtan Gerçekler
 Göbeklitepe Hakkında Şaşırtan Gerçekler
Okunuyor Göbeklitepe Hakkında Şaşırtan Gerçekler
Son güncelleme

İnsanlık Tarihinin En Daha Önceki İman Merkezi Göbeklitepe Hakkında  11 Gerçek

Güneydoğu’daki tarım arazilerinde manzaranın dışında yükselen bir tepe var. Etraftaki platolardan değişik olarak tümsek gibi hafif meyliyle doruğunda bir göbeği hatırlayan bu çukurluk Göbeklitepe! Bilinen insanlık tarihinin tüm reellerini değiştiren, ezberleri bozan Göbeklitepe, halihazırda dinler tarihininde ehemmiyetli bir yeri olan ‘Peygamberler Kenti’ diye anılan Şanlıurfa’ya dünyanın alakasını sürüklemeye yardımcı oldu. Burayı bizimle keşfetmeye hazır mısınız? İşte Göbeklitepe hakkında tüm öğrenilmesi gerekenler!

1. Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 13 km mesafede bulunmaktadır. İnsanlık tarihinin başlangıç noktalarından biri olan Mezopotamya’nın en kuzey ucunda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu anlamda Mezopotamya’nın uygarlıkların kuruluşuna, gelişimine tanıklık ettiğinin, insanlığın ilk yerleşik yaşam misallerinden biri olduğunun kanıtıdır.

insanlik-tarihinin-en-eski-ibadet-merkezi-gobeklitepe.jpg


2. Göbeklitepe, yaşı alt yukarıya M.Ö. 9000’leri bulan bir enkazlar topluluğudur. Elips ya da spiral şeklinde yerleştirilmiş pespaye duvarların ortasında T biçiminde ikiz dikilitaşlardan oluşmaktadır. Yapılışlarından takribî bin sene sonra, henüz belirsiz bir nedenle üzerleri toprakla örtülmüştür. Günümüze kadar bu yapılardan 6 tanesi kazılar neticeyi gün suratına çıkmıştır. 

t-seklinde-ikiz-dikilitas.jpg


3. İnşası Milattan evvel 10000 senesine uzanan Göbeklitepe tarihteki en daha önceki ve en büyük iman merkezi olarak öğrenilmektedir.

gobeklitepe-tarihi.jpg


4. Göbeklitepe İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Darı piramitlerinden ise 7500 sene daha daha önceki bir tapınaktır. 

stonehenge-003.jpg


5. Göbeklitepe’de yapılan arkeolojik kazılarda tesadüfülen neticelere göre en çok karşımıza çıkan figürlerden birisi de yılan figürüdür. Yılan figürünün âlemsel olarak yaradansal enerjiyi, bayan erkek cinselliğini ve doğaüstü eforları temsil ettiği öğrenilmektedir. Yunan mitolojisinde de tıp ve şifa yaradanı olan yılan, aynı zamanda zehrinden dolayı sanrılarla ve ölümcül ilaçlarla da bağdaştırılıyor. 

gobeklitepe’de-yapilan-arkeolojik-kazilar.jpg


6. Göbeklitepe’de bulunan dikilitaşlarda tesadüfülen öteki simgelerden en dikkat sürükleyenleri ise turna figürü ve elmas biçimindeki soyut figürdür. Bir cins su kuşu olan turna darı kaynaklarında yazının buluşçusu olan Toth’u sembolize etmektedir. Bunun yanısıra turna, tarihte bir hayli şeyi ve bireyi de temsil etmiştir. Misalin zerdüştlükte hürmüz, roma mitolojisinde Apollon, yunan mitolojisinde Hermes ve hristiyanlıkta enok turna kuşuyla sembolize edilmektedir. Elmas biçimindeki soyut simgeden bahsetmek gerekirse bu figür kızılderililerdeki sihirci hekimlerin simgesiyle oldukça eşlik göstermektedir. 

gobeklitepe’de-bulunan-dikilitaslar.jpg


7. Şimdiye kadar Göbeklitepe’de yapılan çalışmalarda ateş, ocak veya tarım hayvancılık yapıldığına dair bir ize tesadüfülmedi. Bu da gösteriyor ki bu bölgede bir cemiyet uzun müddet bu bölgede yaşamadı. Avcı ve toplayıcı olarak hayat sürüldüğü düşünülen bu bölgede hiçbir nebat ve hayvanın evcilleştirildiği de gözlemlenemedi. 

avci-ve-toplayici.jpg


8. Göbeklitepe’deki mağara duvarlarında avcılığı temsil eden fotoğraflardan ziyade burada hayvan figürleri tek ve kabartma olarak işlenmiştir. Bu surattan burası sanatsal açıdan değişik bir kavrayışı etkileyici bir şekilde yansıtmaktadır. Bazı arkeologlara göre bu hayvan figürleri tapınağı ziyaret eden değişik kabileleri sembolize ediyor.

gobeklitepe’deki-magara-duvarlari.jpg


9. Göbeklitepe’de yapılan araştırmalar neticeyi ehemmiyetli bir kültür nebatı olan ve suratlarca genetik varyasyonu bulunan buğdayın ilk olarak burada yetiştiği ortaya çıkarıldı. 

gobeklitepe’de-yapilan-arastirmalar.jpg


10. Şanlıurfa Göbeklitepe’de araştırmalarını sürdüren arkeologlar boyları 3 ile 6 metre arasında değişen T şeklindeki kolonların insan figürlerini temsil ettiğini düşünüyorlar. Kolonlar üzerine yansıtılan öteki figürlerden değişik olarak alt doğru iner biçimde tanım edilen 3 ebatlı aslan kabartması dikkat sürüklüyor. Bu ve öteki aslan figürleri neolitik yarıyılda aslanların Anadolu’da yaşamış olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. 

sanliurfa-gobeklitepe.jpg


11. Yaradan kavramı da insanlık tarihine Sümer ve Darı uygarlıklarıyla giriş yapmış olsa da Göbeklitepe’de yapıların biçiminden ve dikilitaşlardaki kabartma ve oymalardan, burada da bir nevi inançsal hiyerarşinin, belki de yaradan ve insan ayrımının olabileceği düşünülüyor.

gobeklitepe-gizemi.jpg


12. Göbeklitepe’de araştırma yapan arkeologlar tapınak enkazlarındaki  tabanlarının özellikle akışkanı geçirmeyecek biçimde yapıldığına dikkat sürüklüyor. Buradan, merasimleri ne olduğu şu an netleşmese de bir akışkan kan, su, içki v.b. eşliğinde hakikatleştirdikleri düşüncesi oluşuyor.

gobeklitepe-torenleri.jpg


13. Göbeklitepe,  “göçebe toplulukların tarımı bilerek yerleşik yaşama geçtiği” tezini de çürütüyor. Göbeklitepe’de kazı başkanlığını yürüten Prof. Dr. Klaus Schmidt’e göre avcı ve toplayıcı toplulukların Göbeklitepe gibi dini merkezlerde aralıksız olarak toplanmalarının neticesinde yerleşik yaşama geçilmiştir. Başka Bir Deyişle tarım yerleşik yaşamı getirmemiş, dini mabetlerin çevresinde kalma hevesi neticesinde yerleşik yaşam tarımı getirmiştir.

prof.-dr. klaus-schmidt.jpg


14. Göbeklitepe 2011 senesinde UNESCO tarafından Dünya Servet Geçici Listesi’ne alınmıştır.

dunya-miras-gecici-listesi.jpg

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın