Google’ın en iyi mobil uygulamaları

 Google’ın en iyi mobil uygulamaları
Okunuyor Google’ın en iyi mobil uygulamaları
Son güncelleme


Google uzun süredir mobil cihazlar için bir çok ücretsiz servis sunuyor, son zamanlarda Android işletim sistemli cihazlara ağırlık veren google, iPhone ve iPad için de yeni sürümlerini duyurdu. Google’ın Open Your Eyes sloganlı Google Goggles ve yeni harita servisi çektiğiniz bir resim üzerinden veya resmin içindeki yazı ile ilgili arama yapabiliyor. Uygulama ile herhangi bir yazı, resim, kitap, dünyada bir yer, iletişim bilgisi ve logo üzerinden onunla ilgili bilgileri anında görebiliyorsunuz. Son sürüme eklenen Sudoku bulmacalarını çözen uygulama ise bulmaca meraklılarını heyecanlandıracak cinsten.

Google Mobile

Google Mobile
Mobil Cihazlarınızda kullanabileceğiniz Google uygulamalarını sizler için listeledik, işte cep telefonlarınızda, iPad, iPhone ve Android işletim sistemli cihazlarınızda ücretsiz kullanabileceğiniz uygulamalar:

Google Mobile App
Google Mobile App’i indirmek için Telefonunuzdan m.google.com.tr adresine girmeniz yeterli. Telefonunuzun web tarayıcısı ile bu adrese ulaştığınızda Google otomatik olarak telefonunuzun markasına göre size Mobile App’in doğru sürümünü yüklüyor.
Cep telefonu ve mobil cihazınızda kullanabileceğiniz yararlı Google uygulamaları ise şunlar:

Mobil Cihazlar için Google Haritalar (Google Maps)
Mobil Google Maps ile konumunuzu haritada görebilirsiniz. Google konum belirleme için Baz istasyonu, WiFi veya GPS kullanabiliyor. Aradığınız bir işletme veya mekanı harita üzerinde bulup yol tarifi alabilirsiniz. Buzz ile Hareket halindeyken bulunduğunuz çevrede neler olup bittiğini görebilir, konumuzun etiketini içeren bir mesaj yayınlayabilir ve arkadaşlarınızı izleyebilirsiniz eğer Android kullanıyorsanız Latitude ile daha fazla özelliğe kavuşabilirsiniz. Sokak Görünümü (Google Street View) ile İşletmelerin ve yol tariflerindeki dönüşlerin sokak düzeyindeki görünümlerine ulaşabilirsiniz.
Uygulamayı ücretsiz indirip kullanmak için m.google.com/maps adresine telefonunuz üzerinden ulaşmanız yeterli.

Mobil cihazlar için Gmail
Mobil cihazlar için Gmail uygulaması ile e-postanızı istediğiniz yerden alabilirsiniz. Web uygulaması için telefonunuzda mail.google.com adresine gitmeniz yeterli, m.google.com.tr/mail adresine girerek de uygulamayı cep telefonunuza indirebilirsiniz. Eğer telefonunuz IMAP destekliyorsa telefonunuzda yer alan e-posta programını da kullabilirsiniz. E-posta ayarlarını öğrenmek için m.google.com.tr/mail adresini ziyaret edin.

Mobil cihazlar için Google Earth
m.google.com.tr/earth adresinden indirebileceğiniz uygulama ile Kapsamlı bir uydu haritası yanında konumunuzu görebilir, 3d olarak arazi yapısını inceleyebilir, yerel aramalar yapabilirsiniz. Google Earth şu anda Nexus One, iPhone ve Droid cihazlarında kullanılabilmekte.

Telefonunuz için Google Sync
Gmail, Takvim ve Kişilerinizin senkronize olmasını sağlayan Google Sync, sahip olduğunuz mobil cihaza bağlı olarak farklı özellikler sunuyor.

Google Mobile

Google MobileSesle arama
Sesli arama: Bu uygulama ile aramalarınızı yazarak değil konuşarak yapabilirsiniz.
Android İşletim sistemli telefonlar ve iPhone tarafından destekleniyor.

Google Suggest
Arama için kelime yazarken sorgu önerileri alabilirsiniz.
Android, BlackBerry, iPhone, Nokia S60, Windows uygulamalarında çalışıyor.

E-posta arama
Telefonunuzdaki e-postalarda arama yapabiliyorsunuz.
Android, BlackBerry, iPhone, Nokia S60, Windows uygulamalarında çalışıyor.

Kişi, Sektör/tema arama
Google Haritalar, Görseller, Haberler ve Alışveriş’te arama yapma özelliği
Android İşletim sistemli telefonlar ve iPhone tarafından destekleniyor.

Konumum
Yakındaki işletmeleri ararken (örn., “pizzacı” veya “starbucks”) geçerli konumunuzu yazmak zorunda kalmadan arama yapabilirsiniz.

Geçmişte arama yapma
En son gerçekleştirdiğiniz sorgularınız için hızlı şekilde tekrar arama yapmanıza imkan veriyor.

Kişi arama
Telefonunuzun rehberinde arama yapabilirsiniz.
iPhone, iPod touch, ve iPad için Google

Google Mobile App’i iPhone, iPod touch, ve iPad’inize ücretsiz yüklemek için iTunes http://itunes.apple.com/us/app/google-mobile-app/id284815942?mt=8&ls=1 adresini ziyaret edebilirsiniz. Uygulamanın Türkçe desteği de mevcut. Daha önce uygulamayı indirip kullananlar için hatırlatalım 0.7.3.5675 yani son sürümü daha bugün güncellendi.

Google Goggles

Google Goggles
Yeni sürümde şu özellikler mevcut:
Google Goggles: Resimler ile webde arama, Google bu yeni uygulama ile Resimlerden kitapları, şarap markalarını, sanat eserlerini ve logoları tanıyabiliyor. Ayrıca barkod okuyucu ile bir çok ürün hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Yeni sürümün en güzel yanı da Sudoku bulmacalarını çözebilmesi!
Malesef sesle arama özelliği henüz Türkçe aksanı tanıyamıyor.

Android

Google AndroidGoogle Android uygulamaları
Bir çok Mobil uygulama Android işletim sistemini çalıştıran tüm telefonlarda kullanılabiliyor. Android işletim sistemli mobil cihazınız için bu uygulamaları http://www.android.com/market adresinden indirebilirsiniz. Sizler için bu uygulamaları da derledik:

Google Skymap
Telefonunuzu gökyüzüne tutarak o bölgede bulunan yıldızlar, gezegenler ve gök cisimleri hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Uygulama manuel modda da çalışıyor. Uygulamanın çalışması için Android 1.5 üzeri işletim sistemine ihtiyacınız var.

Voice Actions for Android (Android için ses eylemleri)
Uygulamayı Android yüklü cep telefonunuza veya mobil cihazınıza indirerek cihazınızın tüm özelliklerini ses ile yönetebilirsiniz. Örneğin sadece konuşarak metin mesajı yazabilir, arama yapabilir, haritaları görüntüleyebilir, mail atabilirsiniz. Bu yazılım için en az Android 2.2 (Froyo) yüklü bir cihazınız olması gerekiyor.

Picasa Web Albümleri
Fotoğraflarınızı Picasa hesabınızda görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Google Dokümanlar (Google Docs)
Google belgelerinizi, elektronik sayfalarınızı ve sunumlarınızı her zaman, her yerden görüntüleyebilirsiniz.

Hızlı Arama Kutusu
Google’da, telefonunuzun uygulamalarında ve kişilerinde arama yapın. Sorgunuzu yazın veya söyleyin.

Google Takvim
Google Takviminiz otomatik olarak telefonunuzla senkronize edilir.

Google Haberler: Bu uygulama ile en son haberleri takip edebilirsiniz.

Google Latitude
Latitude, konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve onların konumunu haritada görmenize olanak sağlıyor. Latitude hem telefonunuzda hem de bilgisayarınızda kullanılabilen bir uygulama. Google Latitude; iGoogle, Safari veya Mobil Cihazlar için Google Haritalar 3.0+ programlarında Android, BlackBerry, iPhone , Symbian S60, Windows Mobile, Sony Ericsson cihazlarında kullanılabiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın