Gribe karşı önleminizi alın

 Gribe karşı önleminizi alın
Okunuyor Gribe karşı önleminizi alın
Son güncelleme

Her yüz kişiden en az 10′unun her yıl mutlaka yakalandığı grip hastalığına karşı alabileceğiniz önlemleri inceledik. Doktorlar gribe karşı en etkili ve en iyi çözümün aşı olmak olduğunu vurguluyor. Bazı meyve sebze veya gıdaların da tek başına gribe yakalanmanızı önleyebilecek bir etkisi olmadığını belirtiyorlar. Fakat yine de bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizde fayda var, çünkü bağışıklık sistemi doğru ya da iyi çalışmıyorsa grip aşısı da fayda etmiyor.

Uzmanlar Grip aşısı olmak için en iyi zamanın Ekim ayı sonu olduğunu belirtiyor. Peki, kimler aşı olmalı, gribe yakalanmamak için nelere dikkat etmeli, ne tür gıdalar ve sıvılar tüketmek gerekiyor.

Önlemler

Grip direkt temas, öpüşme veya solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır.

Bulaşmayı önlemek için sık sık ellerinizi yıkayın. Su ve sabun kullanın. Hasta kişilerle yakın temastan kaçının, kapalı ve havasız ortamlarda bulunmamaya dikkat edin.

Bol bol su ve sıvı gıdalar tüketin.

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, yüksek ateş ve diğer grip belirtilerini gösteriyorsanız mutlaka yatarak dinlenin.

Grip, virüslere bağlı bir enfeksiyondur ve Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda etkili olmazlar. Ayrıca sıklıkla antibiyotik kullanmak, bakterilerin direnç kazanmasına neden olur. Antibiyotik yerine limon, meyve suyu, ıhlamur, bal, elma gibi doğal takviyeler almanız vücudunuzu güçlendirecektir. Antibiyotikleri yalnızca doktor kontrolünde alın.

Grip aşısı hastalığa karşı yüzde 100 olmasa da büyük ölçüde koruma sağlıyor.

Grip Belirtileri

  • 38-39 C ateş, Baş ağrısı
  • Vücutta genel ağrı, kırgınlık ve yorgunluk
  • Üşüme, titreme, terleme
  • Genelde kuru öksürük
  • Bazen burun tıkanıklığı , hapşırma ve boğaz ağrısı
  • Çocuklarda bazen kusma ve karın ağrıları
  • Genellikle Virüs, vücuda girdikten 1-2 gün sonra hastalığın belirtileri görülmeye başlar

Grip sonbahar aylarında sıkça yakalanılan üst solunum yolu, burun, boğaz ve soluk borusunun viral bir enfeksiyonu olan nezle ile de karıştırılıyor.

Grip Aşısı

Grip Aşısı

Grip Aşısı, yüksek risk grubundaki, kronik kalp ve akciğer hastalığı olan yetişkinler ve çocuklara, Kronik metabolik hastalıklar (diyabet gibi) böbrek hastalığı, bağışıklık sisteminde yetersizlik, kan hastalıkları nedeniyle bir önceki yıl düzenli tedavi gören veya hastanede yatanlara, Uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar ve gençlere (6 ay-18 yaş arası), 65 yaş ve üzerindekilere, Toplu halde yaşayanlara, Risk grubunda olan doktor, hemşire, hastabakıcı, kreş ve huzur evi çalışanlarına öneriliyor.

Unutmayın Grip aşısı, yumurta veya grip aşısının birleşenlerine karşı alerjisi olanlarla ateşli bir hastalık geçirmekte olanlarda uygulanmamalıdır, bu tür durumlar için mutlaka aile hekiminize danışın.

Grip virüsünün her sene kendini yenilemesinden dolayı aşısının içeriği de değişmekte bu nedenle diğer hastalıklardan farklı olarak grip aşısı bir kez değil her sene yaptırılmalı.

Grip hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu http://www.grip.gov.tr/ sayfasını ziyaret edin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın