İnternet elden gidiyor, son gün 22 Ağustos

 İnternet elden gidiyor, son gün 22 Ağustos
Okunuyor İnternet elden gidiyor, son gün 22 Ağustos
Son güncelleme


Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan TİB(Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tarafından servis sağlayıcılar ve yer sağlayıcılara(hosting şirketleri) gönderilen yasaklı sözcüklerle birlikte 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan BTK(Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından hazırlanan İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar‘la birlikte Türkiye’de İnternet elden gidiyor.
Önce yasaklı kelimelere ve neden yasaklı olduklarına bir bakalım:

TİB tarafından, yersaglayici@tk.gov.tr elektronik posta adresiyle yer sağlayıcılara ve internet sağlayıcılara gönderilen postanın içeriğinde, vatandaşlar tarafından yoğun şikayet aldığı söylenen alan adlarından ve içeriklerden ayıklandığı söylenen, kısmen sakıncalı olarak tarif edilen 138 kelime bulunuyor.

Yasaklı sözcükler ya da yasaklı kelimeler olarak medyada yeralan bu kelimeler, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve BuYayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a dayanan ve 26680 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 24 Ekim 2007 günü yürürlüğe giren ¨Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesineİlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik¨e dayandırılıyor.
Kanunla katalog suç olarak belirtilen içeriğe sahip yayımlar kolaylca sansürlenebiliyor.

Yasayla belirtilen katolog suçlar;

1. İntihara yönlendirme
2. Çocukların cinsel istismarı
3. Uyuşturucu veyauyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma
4. Sağlık için tehlikeli madde temini ,
5. Müstehcenlik
6. Fuhuş
7. Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama suçları
8. Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar
olarak belirtilmiş.

Gerçek veya tüzel kişilerin yönetmelik gereğince ticari olmasa bile web sitesi barındırmaları durumunda Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi almalarının zorunlu olduğu; kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriğin çıkarılması ve bulunduran alan adlarının hizmetine son verilmesi, durumun devam etmesi söz konusu olduğunda da cezai müeyyidelerle karşılaşılacağı ekleniyor.

Konunun basında yerbulması ve kullanıcıların tepkileri üzerine BTK bir açıklama daha yaparak gönderilen elektronik postanın sadece bilgi amaçlı olduğu ve tedbir için gönderildiği ileri sürüldü.
5651 sayılı yasaya dayanan elektronik postada yeralan kelime grupları üçe ayrılmış;
I numaralı anahtar kelime grubundan herhangi bir kelimeye sahip alan adlarının barındırılmaması,
II numaralı anahtar kelime grubundan herhangi bir kelime sahip alan adı ve
III numaralı anahtar kelime grubundan herhangi bir kelime içeren içeriğin ise kontrol edilmesi ve gerekli önlemlerin alınmasının istendiğinden bahsedilmiş.
Yasaklı kelime diye bir şeyin olmadığı, elektronik postaların yer sağlayıcıların katalog suçlardan herhangi birinin işlenmesi durumunda tespit etmeyi kolaylaştırmasının amaçlandığı da ikinci elektronik postaya eklenenler arasında yeralıyor.

Bu da demek oluyor ki Türkiye’de normal hayatta suç olarak tanımlanmış olan her şeyi internette de suç olarak kabul ediliyor fakat bir farkla internete dair konular 5651 sayılı ayrı bir yasayla düzenleniyor. Katalog suçlar içinde yeralan müstehcenlik maddesi kesin sınırlarının olmaması nedeniyle bugün eriştiğiniz her şeye erişemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Bugüne kadar kapatılan yaklaşık 60 bin sitenin kapatılma nedenleri ve sayıları ise şöyle:

* Müstehcenlik – 27.315 site
* Atatürk aleyhinde yayın – 25.454 site
* Kumar – 4.373 site

Kesin olarak yasaklı I numaralı kelime grubunun dışında, II. ve III. grupta toplanan ve kontrol edilmesi istenen yasaklı kelimelerden bazıları ise şöyle:
31, Adrianne, Animal, Hayvan, Baldız, Beat, Buyutucu, Ciplak, Citir, Erotik, Escort, Etek, Fire, Girl, Ateşli, Frikik, Free, Gey, Gay, Gizli, Got, Hatun, Haydar, Hikaye, Homemade, Hot, İtiraf, Liseli, Nefes, Nubile, Partner, Pic, Sarışın, Sevişme, Sicak, Sisman, Teen, Yasak, Yerli, Yetiskin, Yumuşak Xn, XX.

22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan BTK tarafından hazırlanan ¨İnternetin Güvenli Kullanıma İlişkin Usul ve Esaslar¨ ise internet kullanıcılarını önceden belirlenmiş 4 internet filtresinden birisini seçmeye zorluyor.
Filtreyi aşmanın suç olduğu ve filtre içeriğinin BTK tarafından belirlenmesi, filtreden çok bunun bir sansür olduğuna işaret ediyor.
İçerik, kapsam ve detayları tam olarak belli olmayan 4 filtrelerin ise şöyle olması bekleniyor:

Aile Paketi: Sansürlü veya kara listede olan sitelerin erişilemeyeceği paket
Çocuk Paketi: Sadece BTK tarafından çocuklar için onaylı sitelere erişilebilen paket
Yurtiçi Paket: Sadece Türkiye’deki siteler erişilebilen paket
Standart Paket: Herhangi bir kısıtlama içermeyen fakat sansürlü sitelere de erişilemeyen paket

Hiçbir paket seçimi yapmayanların ise direkt olarak Standart Paket‘e dahil olacağı söyleniyor.

Danıştaya başvurularak yürütmeyi durdurma istemi bulunan paketlerin aşımı şimdilik sadece VPN ile yasal olacak gibi görünüyor. Download konusunda ise bir kısıtlama şimdilik düşünülmüyor. BTK’nın filtre içeriklerine kendisinin karar verdiği, bugün seçtiğiniz paketin yarın değişebileceğini unutmamız gerektiği gibi download’un da yarın kısıtlanmayacağının bir garantisi bulunmuyor.

22 Ağustos 2011 tarihi gelmeden yayınının durdurulması istenen bazı siteler ise şöyle:

http://sourtimes.org
http://myfastforum.org/
http://alkinkizyurdu.com.tr/
http://ankebut.net/
http://emlakbankbodrum.com/
http://aferin.net/
http://videokeyfi.net/
http://sinemaizleseyret.com/
http://forum1923.com/
http://kreda.com.tr/
http://www.onlineoyun.com.tr/
http://bebekgayrimenkul.com.tr/
http://www.tacizveistismar.com
http://www.bursaicgiyim.com
http://www.korku.org/
http://dergi.com.tr
http://pembehayat.org/
http://cilt.web.tr/

Ben giriyorum, siz de girin” söylemlerinin 22 Ağustos’tan itibaren gerçersiz olacağı Türkiye İnterneti için protesto sesleri yükselmeye başladı.
Sınır Tanımayan Gazeteciler(RSF) örgütü TİB tarafından yayımlanan yasaklı sözcüklerden sonra ¨karara gülsek mi ağlasak mı tereddüt ediyoruz¨ diyerek tepki gösterdi. RSF alınan kararların ifade özgürlüğü bakımından yıkıcı sonuçları olabileceğini belirtirken, bu tür yasakları mümkün kılan hükümlerin değiştirlmesi yönünde de çağrıda bulundu.
Paris merkezli RSF, 7 bin internet sitesine erişimin yasak olduğu Türkiye’yi, İnternet Düşmanları listesinde Gözetim Altındaki Ülkeler bölümüne almış bulunuyor.
Aynı listede Türkiye’yle birlikte Avustralya, Bahreyn, Belarus, Güney Kore, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Eritre, Fransa, Libya, Malezya, Rusya, Tayland, Sri Lanka, Tunus ve Venezuela yer alıyor.
BM destekli Freedom House’un Nisan 2011 raporunda ise Türkiye’nin kötü puanı 42’den 45’e yükseltildi.
Standart Paket, YouTube kapalıyken YouTube’a da girmeyi olanaksız kılıyor.
IPS İletişim Vakfı-Bianet yürütümenin durdurulması talebiyle Danıştay’a iptal davası açtı. Vakıf BTK’nın kararlarının yasal dayanaktan yoksun ve Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle tanınan temel hak ve özgürlükleri ölçüsüz kısıtlamaya maruz bıraktığını belirtiyor.
Twitter’da dünya trendi olan 22agustos‘a tepkiler artarken, kullanıcıların sessiz kalması halindeyse Türkiye’de İnternetin sekteye uğradığı tarih olarak hafızalara kazınacak.

kaynak: BTK ve TİB tarafından yapılan açıklamalar ilgili Kurum ve Başkanlıkların internet sitelerindeki basın duyurularından alınmıştır.

Yapılan Yorumlar
 • creepy dedi ki:

  Son olarak TİB sadecehosting firmasına ekşi sözlük&#39ün de içinde bulunduğu bir çok domaine hosting sağlanmaması için yazı göndermiş, yazı şu şekilde:

  “sayın yer sağlayıcı;

  aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.
  bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.
  aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.
  diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.
  gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim.

  bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu

  telekomünikasyon iletişim başkanlığı”

  Konu gerçekten ciddi şimdiye dek kapatılan 60 bin siteye kimsenin sesi çıkmadığı gibi hala tepki gelmezse sevdiğiniz bir çok siteye veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

 • creepy dedi ki:

  Sesinizi duyurmak için Facebook üzerinden katılabileceğiniz etkinlikler:

  İnternetime Dokunma Sayfası
  İnternetime Dokunma Sayfası

  22 Mayıs’ta Sansüre Karşı Yürüyoruz Sayfası
  22 Mayıs’ta Sansüre Karşı Yürüyoruz Sayfası

 • yasakyasak dedi ki:

  Sansürsüz İnternet
  Sansürsüz İnternet

  #22agustos @twitter
  #22agustos @twitter

  #22agustos @friendfeed
  #22agustos @friendfeed

 • zumzum dedi ki:

  Ekşisözlük ile ilgili bir yanlışlık yapmışlar, sourtimes.org kara listeden silinecekmiş.

 • zumzum dedi ki:

  site yöneticisi; bu habere mahsus kopyala engelini kaldırırsanız mail ile de insanlara haberi ulaştırabiliriz.

 • doom dedi ki:

  zumzum buna yanlışlık denemez, karşındakinin haklı olduğunu görünce tükürdüğünü yalamak denir

 • sansür dedi ki:

  15 mayıs 2011 sansüre karşı yürüyüş etkinliği için
  Sansüre karşı yürüyüş

Bir Yorum Yapın