Kadın hormonları hakkında erkeklerin bilmesi gerekenler

 Kadın hormonları hakkında erkeklerin bilmesi gerekenler
Okunuyor Kadın hormonları hakkında erkeklerin bilmesi gerekenler

Bir çok erkeğe göre kadınların bazı davranışları ve bazı dönemlerdeki tepkileri anlamsız ve saçma gelir, bu noktada kadınlar hemen kızmasın biz erkeklerin bir çok davranışının da anlamsız ve saçma olduğunu biliyoruz.

Bir çok erkek eşinin ayın o malum günlerinde neden durup dururken ağladığını, geceleri sıcak basması ve terlemeler yaşadığını bilse de kadınların bir çok tuhaf davranışına anlam veremez. Neden bazen daha da romantik olmaları gerektiğini bilseler de bilmemezlikten gelirler. Peki bu garipliklere sebep olan şeyler ne; Östrojen, Progesteron ve Testosteron en çok bilinenler, bunlar hakkında bilgi vereceğiz ama ilginç olan bu hormonların her kadında farklı etkiler göstermesi, bir çok kadının adet döngüsü çok farklı olabildiği gibi hormonel değişimlere verdikleri davranışsal tepkiler de çok farklı.

İşte biz erkeklerin bu zor zamanları PMS‘siz, tripsiz, kavgasız ve ağlamaksız geçirmek için bilmesi gerekenler.

Pre-menstrual syndrome

Pre-menstrual syndromePremenstrual syndrome (PMS)
PMS’i, kadın ve genç kızların adet (regl) dönemine yaklaşırken yaşadıkları garip fiziksel ve davranışsal belirtiler olarak biliyoruz. PMS sendromu her kadında görülmez araştırmalara göre her 4 kadından 3 ‘ü bu dönemde farklı davranışlar gösteriyor. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasına bir hafta kala ortaya çıkar ve adet görülmesiyle birlikte sıkıntılar azalır ve birkaç günde kaybolur.

PMS belirtileri yaşayan kadınların bir çoğunda memelerde hassasiyet ve hafif geçici kilo artışı saptanır. Diğer belirtiler ise sindirim sitemi bozuklukları, baş ağrısı, döküntüler, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, diş eti kanamaları, çarpıntı, denge bozuklukları, sıcak basmaları, ses ve kokulara aşırı hassasiyet, ajitasyon, uykusuzluk olarak sayılabilir. Bu dönemde kadınlarda Depresyon, endişe, aşırı sinirlilik ,hafif hafıza kaybı, Konsantrasyon bozukluğu gibi davranışsal etkiler görülebilir.

PMS Çikolatası

PMS ÇikolatasıErkeklerin en çok dikkatini çeken ise aşırı sinirlilik hali, alışveriş bağımlılığı ve başta çikolata olmak üzere bazı gıdalara karşı olan aşırı istek. Erkeklerin bu noktada bilmesi gereken ise PMS yaşayan kadınlara daha hassas davranmaları gerektiği. Kadınlar ise bu belirtileri aşırı şekilde yaşıyorsa mutlaka bir doktora görünmeliler. Bir çok kadın ve erkek PMS dönemindeki aşırı tepkilere PMS’tir olur, katlanmak gerek gözüyle bakar fakat durum bu şekilde değil. Eşiniz aşırı davranışsal bozukluklar gösteriyorsa yine anlayışlı olun ama mutlaka bir doktora görünmesini isteyin.

Bazı kadınların PMS dönemlerinde erkekleri suistimal ettiği de bilinen bir gerçek ama hiçbir kadın birbirine benzemediği için gerçekleri bilmeniz mümkün değil, unutmayın her koşulda siz eşinize iyi davranın.

Zorlu PMS Dönemi

Zorlu PMS Dönemi


Adet döngüsü
Halk arasında aybaşı olarak da bilinen adet veya Menstrüasyon kadınların ergenliğe erişmesinden menopoza girmelerine kadar yaklaşık 28 günde 1 tekrarlanan bir süreç. Bu süreçte rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması gerçekleşiyor. Adet görme gebelik süresince duruyor.

Adetle ilgili erkeklerin dikkat etmesi gereken nokta adet döngüsü; unutmayın 28 gün sadece ortalama bir zaman birimi, bu döngü her kadında farklı olabilir.

Östrojen
Östrojenler, kadınların adet döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur. Östrojen hormonu erkeklerde de bulunur fakat üreme yaşında kadınlarda seviyeleri çok daha yüksektir. Ergenlik çağında göğüslerin büyümesi ve cinsel organların gelişmesini sağlamada etkindirler. Fakat her şeyden Östrojen sorumlu değildir.

Progesteron
Progesteron adet döngüsü ve gebelik için önemli bir hormondur. Fetusun gelişimi için plazenta tarafından salgılanan Progesteron önemlidir.

Testosteron
Testosteron erkekler kadar kadınlar için de önemli bir hormon. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen bu hormon Sağlık, enerji, libido, bağışıklık sistemi ve kemik erimesi ile yakından ilgili. Erkeklerde yetişkin bir kadındakinin 40-60 katı kadar olan Testosteron kadınlarda davranışsal açıdan çok daha büyük etikelere sahiptir.

Gebelik

GebelikGebelik veya hamilelik
Hamilelik belirtileri arasında en önemli bulgu kadındaki adet gecikmesidir. Ancak unutmayın her adet gecikmesi, kadının gebe olduğu anlamına gelmez. Diğer belirtiler ise Mide bulantısı ve kusma, İdrar ile ilgili şikayetler, Fetal hareketlerin hissedilmesi, Yorgunluk ve bitkinlik hali, Göğüslerde beliren değişiklikler, Vajinal mukoza renk değişikliği. Yine hatırlatalım bu belirtilerin her biri başka bir hastalığa işaret ediyor olabilir, mutlaka doktora görünün.

Gebelik boyunca progesteron ve östrojen düzeyleri sürekli yükselir bu yüzden eşinizde çok ciddi davranışsal değişiklikler görebilirsiniz.

Menopoz
Çoğu kadında 45 – 55 yaşları arasında başlayan menopoz, kadınlarda adet kanamalarının (menstrüasyon) ve dolayısıyla üremenin sona ermesi anlamına gelir. Kadınlar bu dönemde Ani ateş basmaları, Baş ağrısı ve baş dönmesi, Kilo değişiklikleri gibi belirtiler yaşayabilir.
Bir çok kadın menapoz döneminde psikolojik olarak kendini kötü hisseder. Bu dönemde erkeklerin kadınlara destek olmaları gerekiyor.

Libido

Libido ve hormonlar


Libido
Libido yaşamsal güçlere bağlı tüm eğilimlerin enerjisi olarak tanımlanır. Fakat biz dar anlamda libidoyu cinsel tatmin arama isteği olarak kullanıyoruz.
Doktorlar libidonun azalışını, erkekte testesteron ve kadında östrojen hormonunun üretiminin azalmasına bağlarlar. Hormon yetersizliği hormon tedavileriyle düzenlenebilir fakat her libido azalışı hormonlarla ilgili değildir. İnsan psikolojisi libido üzerinde etkilidir.

Erkeklerde
Progesteron ve östrojen erkeklerde de etkilidir. Obezite, prostat ve kalp rahatsızlıkları ile ilgili hastalıklarda bu hormonların etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu hormonların seviyeleri erkeklerde de davranışsal değişikliklere sebep olmakta.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
hakanium Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hakanium
Ziyaretçi
hakanium

İşte bu yüzden robot teknolojisine ağırlık verilmeli ve yeni gynoidler üretilmeli. (:
https://www.patakute.com/yazi/seksi-robotlar