Kitaptan Beyaz Perdeye Uyarlanan Yerli Filmler

Kitapyan beyaz perdeye uyarlanan yerli filmler, hem tarihe bakışımızı hemde bizi yansıtması nedeniyle seyircinin büyük takdirini kazanmıştır. Listemize göz atmak ister misiniz?
 Kitaptan Beyaz Perdeye Uyarlanan Yerli Filmler
Okunuyor Kitaptan Beyaz Perdeye Uyarlanan Yerli Filmler
Son güncelleme

Abdülhamid Düşerken

Nahid Gizemi Örik‘in Sultan Hamid Düşerken isimli kitabından uyarlanmış olan film İkinci Meşrutiyet’in bülten edilmesi, Abdülhamid’in tahttan indirilmesi, 31 Mart vakaları ve İşlem Ordusu’nun İstanbul’a gelişi gibi tarihi hakikatleri ele alırken içinde aşkıda barındırıyor.

Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanmış olan film, mektebe yeni ceddilen müdür yardımcıyı ve tarih hocayı olan Mahmut Öğretmen’nın talebelerle olan ilişkisini mevzu edinirken cemiyetsel iletiler verir ve aynı zamanda izleyenleri güldürmektedir. Türk sinemasında yeri doldurulamayan bir yapıt olan Hababam Sınıfı, günümüzde hala daha zaman zaman televizyonlarda gösterilmektedir.

Sis ve Gece

Ahmet Ümit’in Sis ve Gece romanından aynı adla sinemaya uyarlanan film, saklı servis personeli olan Sedat’ın iş ve özel yaşam meseleleri arasında sıkışıp kalmışlığını ekrana yansıtıyor.

Ağır Roman

Metin Kaçan’ın yazdığı romandan uyarlanan film, 70’li senelerde, İstanbul’da, Romanların yoğun olarak yaşadığı semtte geçer ve bireylerin arasında yaşanan ilişkileri mevzu alır. Filmde yer alan Okan Bayülgen ve Müjde Ar, gösterdiği oyunculuk performansı ile filmin uzun seneler konuşulmasına neden olmuşlardır.

Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin’in romanından sinemaya aktarılan yapıt, minik yaşta annesinin kaybeden Feride’nin hayatını anlatmaktadır.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Peyami Safa’nın romanından sinemaya aktarılan yapıt, yoksul olan bir çoçuğun kendinden dört yaş büyük bir kıza aşık olması, beraberliği getirmeyen bu aşkın yaşattığı kasvetleri anlatmaktadır.

Salkım Hanımın Taneleri

Yılmaz Karakoyunlu’nun kitabından sinemaya aktarılmış yapıt, Varlık Aidatını ve Aşkale buluşma kampı gibi mevzu alan film içerisinde aşkı da barındırmaktadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Cengiz Aytmatov’un kitabından uyarlana filmde, Asya ile kamyon sürücüyü İlyas birbirlerinden hoşlanırlar. İlyas’ın Asya’yı terk etmesiyle başlayan hikaye filmin sonunda Asya’yı bir seçim yapmaya zorlayacaktır.

Bu İşte Bir Yalnızlık Var

Tuna Kiremitçi’nin romanından uyarlanan film , gençliğinde uzun vakit bir müzik grubunda gitar çalıp beste yapan Mehmet’in, 30’lu yaşların sonuna geldiğinde müziği vazgeçmesi ve aile yaşamında geçirdiği günleri mevzu alır.

Kocan Kadar Konuş

Şebnem Burcuoğlu’nun Kocan Kadar Konuş romanından uyarlanan film Türk bayanlarının daha çocukken nasıl koca bulmayı programlandıklarını anlatıyor.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın