Koronavirüs (Coronavirüs) Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs (Coronavirüs) Nasıl Bulaşır?
 Koronavirüs (Coronavirüs) Nasıl Bulaşır?
Okunuyor Koronavirüs (Coronavirüs) Nasıl Bulaşır?
Son güncelleme

Coronavirüsler, soğuk algınlığa bağlı olarak görülen Orta Doğu Solunum Belirtiyi MERS-CoV ve Şiddetli Akut Solunum Belirtiyi SALLA-CoV gibi ciddi hastalıkların esas kaynağı olarak öğrenilmektedir. Özellikle , 2019 senesinin son yarıyılında ortaya çıkan ve 2020 senesinde yoğun bir biçimde görülen bu virüs tipi, yeni bir koronavirüs nCOV modeliyle yine tüm dünyanın fobili düşü haline gelmiştir.

Araştırmalar koronavirüslerin zoonotik başka bir deyişle hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir virüs olduğunu söylemektedir. Bilim adamlarının hakikatleştirdiği ayrıntılı araştırmalar, SALLA-CoV’unŞiddetli Akut Solunum Belirtiyi Misk Kedisinden insanlara bulaştığı ve MERS-CoV’un tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı tespit edilmiştir. Öte yandan bilim insanları öğrenilen bazı koronavirüslerin hayvanlarda bulunduğunu ve henüz insanlara enfekte edilmediğini söylemektedir. Dünya SALLA-CoV ve MERS-CoV’nün nasıl ve ne biçimde yayıldığını incelerken 2019 senesinin son çeyreğinde ortaya çıkan ve 2020 senesinin başı itibariyle binlerce can alan yeni tip koronavirüs gayreti vermeye devam etmektedir. 

Başta Çin’in Vuhan şehri olmak üzere dünyanın dört bir yanını kasıp kavuran 2019 n-CoV, şuana kadar 121 binden fazla bireyde görülmüştür. Öte yandan bu virüse bağlı olarak dünya genelinde yaşamını kaybedenlerin rakamı 4.500’e erişmiştir. Araştırmalar koronavirüs zoonotik başka bir deyişle hayvandan insana bulaşabilen bir çeşit virüs olduğunu söylese de 2019 n-CoV insandan insana da basitlikle bulaşabiliyor. Tüm dünyada giderek çoğalış gösteren ve Türkiye’de dahil olmak üzere 100’ün üzerinden ülkede bulunduğu görülen koronavirüs nasıl bulaşır?

 • Birbiriyle yakın temas halinde olan bireyler arasında,
 • Enfekte bireye ait solunum damlacıklarıyla
 • Hava yoluyla öksürme veya aksırma;
 • Değmek veya el sıkışmak gibi yakın şahsi temas,
 • Bazen dışkı kontaminasyonuyla
 • Virüsün bulunduğu eşya veya yüzeye değildiğinde değmenin ardından elinizi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize götürmeniz gidişatında

Yukarıyada belirtilen gidişatlar COVID-2019 virüsün insanlara ne biçimde bulaştığını göstermektedir. Yapılan araştırmalar her ne kadar yüzeyler veya nesnelere temas yoluyla bulaşmasının güç olduğunu gösterse de, koronavirüsün bulaşmasında ki esas neden enfekte olmuş ferdin solunum damlacıklarının yakınlarda bulunan insanlara solunum yoluyla geçerek akciğerlerine inebilmektedir.


Koronavirüs Bulguları Nelerdir?

Koronavirüs Nasıl Bulaşır

Dünya üzerinde koronavirüs COVID-19 virüsü tespit etilen fertlerde en sık görülen bulgular arasında;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Vücutta Sızı
 • Nefes Darlığı
 • Kusma
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Boğaz Sızısı
 • Baş Sızısı
 • Bulantı
 • Organlarda sızı ve sancıma

Yukarıyada belirtilen semptomlara sahip hastaların kesin olarak koronavirüs taşığı söylenemez. Bu semptomlar soğuk algınlık başta olmak üzere birden fazla rahatsızlığa veya hastalığa bağlı olarak büyüyebilmektedir. Nadir gidişatlarda da olsa bu semptomlar ciddi solunum problemleri, böbrek yetmezliği veya vefatla sonuçlanabilir. 

Belirtilen semptomların birini veya bir kaçını ateş, öksürük, soluk darlığı, solunum güçlüğü vb. yaşayan fertlerin rastgele bir sıhhat müessesesini arayarak yetkili bir hekimle görüşmesi önerilmektedir. Semptomlara bağlı olarak doğrudan sağlık kurumuna gitmek yerine ilk etapta telefon görüşmesi yapmanız hem siz hem de etrafınız açısından son derece ehemmiyetli oalcaktır.

Telefon görüşmenizde son 14 gün içerisinde özellikle koronavirüs salgınının yoğun olduğu ülkelere Çin, İtalya, İran, Güney Kore, vb. seyehat edip etmediğinizi söylemeyi unutmayın. Aynı zamanda koronavirüs olan birisinin yakınında bulunduğunuzdan şüpeleniyorsanız bu vaziyeti sıhhat personellerine iletmeyi unutmayın. Sıhhat takımları en kısa müddet içerisinde acil takımı yanınızı yollayacaktır.  Şayet ki tıbbi olarak acil bir gidişat olduğunu düşünüyorsanız şipşak 112 Acil Çağrı Merkezi ünitesini arayarak tüm şikayetlerinizi ayrıntılı olarak bildiriniz.


Yeni Koronavirüs İnsanlara Nhakikat Bulaştı?

Koronavirüs Nasıl Bulaşır

COVID-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs, ilk olarak Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı. Aradan geçen 4 ayın ardından  sağlık görevlileri yeni koronavirüsün bütün kaynağını araştırmaya devam ediyor olsa da, varsayımlar bunun Çin’in Wuhan şehrinde yer alan deniz mahsulleri pazarına bağlı olduğunu düşünüyor. Öte yandan pazarı ziyaret eden bazı insanlarda yeni koronavirüsün neden olduğu viral pnömoni zatürre büyüdüğü görülmüştür. Tüm bu vakaların büyümesinin yanı gizeme 25 Ocak 2020’de reelleştirilen çalışmalar, ilk koronavirüs olayını kapsayan ferdin 1 Aralık 2019 tarihinde hasta olduğu ve deniz mahsulleri pazarıyla rastgele bir irtibatı olmadığını göstermektedir. Günümüzde hali hazırda surat binlerce sıhhat kuruluşu Corona Virüs’ün nasıl ortaya çıktığı ve dağıldığı mevzusunda araştırmalarına devam etmektedir.  


Koronavirüs İnsandan İnsana Bulaşır mı?

Koronavirüs Nasıl Bulaşır

İlk bakışta hayvandan insana bulaşabilen bir virüs muhtelif olarak göz önüne çıkan koronavirüs, zamanla büyüyen yeni tip COVID-19 salgınıyla insandan insana da basitlikle bulaşabilmektedir. Virüsün temel olarak tüm dünyada süratle nedeni de budur. Genellikle birbirine yakın temas halinde olan bireyler arasında daha basit yayılım gösteren coronavirüs, enfekte bir şahsın öksürüğünden veya hapşırığından üretilen solunum damlacıklarıyla geçmektedir. Öte yandan virüsün bulunduğu nesne veya eşyalarla temasa geçilmesinin ardından şahsın elini ağzına, gözüne veya burnuna götürmesiyle de bulaşabilmektedir.

Dünya üzerinden 118 değişik ülkede görülen koronavirüs salgını, ülkemizde dahil olmak üzere bir hayli yurttaş tarafından fobiyle karşılanmaktadır. Peki ya virüsün dağılması basit mi? Açıkcası bir virüsün bireyden bireye ne kadar basit dağıldığı farklılık gösterebilmektedir. Bu gidişat bağışıklık sisteminden beslenmeye, hijyenden mesafeye kadar bir hayli değişik faktöre bağlı olabilir. Öte yandan bazı virüsler ise tıpkı kızamıkta olduğu gibi son derece basit bulaşabilir . 


Koronavirüs Nhakikat Dağılır?

Koronavirüs Nasıl Bulaşır

Dünyanın dört bir yanında süratle dağılan ve her gün yeni bir vefat haberiyle insanları korkutmaya devam eden COVID-19 başka bir deyişle Korona Virüs nasıl dağılır? Son bilgiler corona virüsün bireyden bireye aktarılabildiğini göstermektedir. Bu süreç ilerleyen zamanlarda topluluk halinde yayılım göstererek surat binlerce bireye bulaşabilmektedir. COVID-19 olarak öğrenilen bu virüs, insanların nasıl ve nerede enfekte olduklarına bağlı olarak başta Çin olmak üzere dünyanın bir hayli değişik ülkesinde tespit edilmiştir.

Son günlerde yayılımı giderek çoğalış gösteren Korona Virüs, başta Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO olmak üzere ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı ve Hastalık Hakimiyet ve Koruma Merkezi CDC tarafından yakın takibe alınarak bu virüs hakkında öğrenmeniz gerekenleri ayrıntılı olarak paylaşmaktadır. 


Koronavirüs Kuluçka Süresi Nedir?

Koronavirüs Nasıl Bulaşır

Her geçen gün binlerce can almaya devam eden yeni tip koronavirüs, Çin başta olmak üzere dünyanın değişik noktalarında süratle yayılım göstermeye devam etmektedir. Peki ya koronavirüs kuluçka süresi nedir? Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı ve Dünya Sıhhat Teşkilatı tarafından yapılan söylemeler, virüse maruz kalan fertlerin 14 gün içerisinde muhtelif semptomlarla ortaya çıktığını belirtmektedir. Başka Bir Deyişle koronavirüs kuşkusuyla karantinaya alınana fertlerin 14 günlük izlenme ve takip edilmesinin nedeni budur. 


Koronovirüs Rehabilitasyonu Olası mı?

Koronavirüs Nasıl Bulaşır

Bilim insanları her gün süratle dağılan ve binlerce insanın vefatına neden olan korona virüs rehabilitasyonu üzerinde çalışmalarına devam ettiği öğrenilmektedir. Bazı bilim insanları tarafından virüsün rehabilitasyon usulünün bulunduğu söylense de, dünya genelinde kabul görülmüş net bir rehabilitasyon usulü ne yazık ki henüz bulunamamıştır. Bu nedenle sıhhat müesseseleri hastalarda beliren muayenehane semptomları misalin ateş, kusma, soluk darlığı rehabilitasyon etmektedir. Öte yandan bu gibi semptomlara sahip hastalara destekleyici bakım akışkan yönetimi, oksijen rehabilitasyonu, vb. usuller son derece tesirli olabilmektedir. 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın