Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır? COVID-19 Korunma Yolları

Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır? COVID-19 Korunma Yolları
 Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır? COVID-19 Korunma Yolları
Okunuyor Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır? COVID-19 Korunma Yolları
Son güncelleme

Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüs Covid-19 son zamanlarda süratle yayılım göstererek küresel bir evhama neden olmaktadır. İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde bulunan bir deniz mahsulleri ve et pazarında başlayan virüs, ilerleyen vakit zarfından salgın haline dönüşerek dünyanın farklı noktalarında fobi ve paniğe neden olmaktadır. 

Virüsün 2019 sonu 2020 senesinin başında yayılım göstermesine karşılık olarak Wuhan ve değişik Çin kentleri karantina altına alınmış olmasına karşın koronavirüs beynelmilel alanda bir hayli farklı ülkeye dağıldığı öğrenilmektedir. Öte yandan araştırmalar 110 binden fazla bireyin koronavirüs hadisesine tutulduğunu ve toplamda 4.5000’den fazla bireyin yaşamını kaybettiğini belirtmektedir. Ülkemizde henüz 1 şahısta görülen ve pozitif sonuçlanan bu virüsün rehabilitasyonu var mı? koronavirüs rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Şu anda Covid-19 başka bir deyişle koronavirüs için rastgele bir rehabilitasyon usulü veya aşı bulunmamaktadır. Dünyanın farklı noktalarında ki bilim insanlarının sürdürdüğü çalışmalar ne yazık ki hala bu ölümcül salgını durdurmaya yetmemektedir. Her geçen gün suratlarca yaşamı alan koronavirüs, genellikle kendiliğindene bulgu gösteren bir salgındır. Fert genellikle soğuk algınlığı yada soğuk algınlıktan daha ağır sezmesine bağlı olarak şikayette bulunmaktadır. Öte yandan bazı enfekte fertlerde şiddetli beden sızısı ve ateşte görülebilmektedir. 

İlk bakışta gribal enfeksiyon bulgularıyla ön tasarıya çıkan koronavirüs, bu ve eşi şikayetlere sahip fertlerde alana gelebilecek soluk almakta zorlanma gibi gidişatlarda şipşak tıbbi dayanak alınması gerekmektedir. Muhtemelse bu gibi bir vaziyette başka insanlarla temastan sakınarak şipşak 112 Acil Servis Merkezini aramanız önerilmektedir. Öte yandan böyle bir gidişat olacağından şüphelendiğinizde şipşak surat maskesi takarak sıhhat ünitelerinin size erişmesini bekleyin. 


Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs Tedavisi

Genel anlamda koronavirüs, zoonotik başka bir deyişle hayvandan insana bulaşan ve daha sonra insandan insana geçebilen bir virüstür. İlk olarak 2019 senesinin aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs veya corona virüsü, Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO tarafından COVID-19 olarak adlandırılmıştır. Öte yandan insanlarda görülebilen değişik koronavirüsler arasında;

  • MERS virisü veya Orta Doğu Solunum Sendromu.
  • SARS virüsü veya ilk olarak Güney Çin’in Guangdong eyaletinde alana gelen şiddetli akut solunum sendromu.

Hastalıktan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüs Tedavisi

Ne yazık ki şuanda 2029 koronavirüs Covid-19 hastalığını önleyebilecek veya iyileştirebilecek bir aşı bulunmamaktadır. Hastalığı önlemenin en iyi yolu, bu virüse maruz kalmadan tehlike altında bulunan bölgelerden uzaklaşmak olacaktır. Neyse ki ülkemiz bu mevzuda lüzumlu tedbirleri almış olmasından dolayı şuana kadar bu olaya bağı rastgele bir vefat hadisesine tesadüfülmemiştir. Tüm dünyada süratle dağılan ve Avrupa’da en çok İtalya’yı etkileyen koronavirüs temel olarak insandan insana bulaşarak dağıldığı düşünülmektedir. Peki koronavirüs salgınından nasıl korunabilirsiniz?

  • Ellerinizi sık sık temizleyin
  • Yakın temastan kaçının
  • Hastalandığınızda konutunuzda kalın
  • Öksürük ve hapşırıktan kaçının
  • Şayet hastaysanız bir surat maskesi takın
  • Temizleyin ve dezenfekte edin

Koronavirüs Önlenebilir mi?

Koronavirüs Tedavisi

Tüm dünyada giderek sürat kazanan ve her yeni bir günde suratlarca suçsuz insanın canını alan koronavirüs, temiz ve titiz bir hayat stiliyle önlenebileceğini unutmayın. Peki koronavirüsten nasıl korunurum? ya da koronavirüs önlenebilir mi? Genellikle enfekte olan fertlerin hasta veya kalabalık gruplarla toplandığı görülmüştür. Buna bağlı olarak hastalanan fertlerden veya kalabalık topluluklardan uzak durmanız önerilmektedir. Aynı zamanda hastaysanız konutunuzda istirat faktörüz gerekmektedir. 

Koronavirüs salgınından korunmanın en ehemmiyetli husularından bir tanesi de öksürürken ellerinizi kullanmak yerine mendil veya dirseğinizi kullanarak öksürmeniz oalcaktır. Özellikle tuvalete gittikten sonra, yemekten evvel ve sonra, öksürdüğünüz veya aksırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye süresince sabunlu suyla yıkamanız gerekmektedir. Şayet sabun ve su yoksa en az %60 içki kapsayan içki bazlı el dezenfektanları kullanmanız gerekmektedir. Elleriniz gözle görülecek derecede lekeliyse ellerinizi her zaman sabun ve suyla yıkayın. Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize değmekten her daim kaçının!

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın