Küresel Isınmanın Olası Sonuçları

Küresel Isınmanın Olası Sonuçları
 Küresel Isınmanın Olası Sonuçları
Okunuyor Küresel Isınmanın Olası Sonuçları
Son güncelleme

Son yıllarda da ciddi bir tehdit haline gelen küresel ısınma, etrafı dolayısıyla da insan için büyük bir risk oluşturuyor. Çok rakamda bilimsel yapılan hipotezler güzergahında, küresel ısınma, dünya abuhavalarının işlerliğini tersine çevirecek ve dünyanın her tarafından sezilecek devirici neticeler doğuracaktır. Küresel ısınma, atmosferin kimyevi yapısındaki farklılıklar suratından, yeryüzünün vasati ısısının giderek çoğalması demektir.

kuresel-isinma-002.jpg


1. Küresel Isınmaya İnsanlar Neden Oluyor    

Çoğunlukla insanın neden olduğu bu risk; gitgide daha da keskinleşiyor.  Atmosferi oluşturan ve değiştiren gazlar , büyük oranda insanların tesirleriyle ortaya çıkıyor. Küresel ısınma sürecinin, sera tesiri görüşüyle ısıyı yakalayan sera gazları yer atmosferinin içine doldurmakla yakından ilişkisi vardır. Atmosferdeki sera gazlarının yoğunlukları çoğaldığında, sera tesiriyle sıcaklık daha çok ortaya çıkar. Sanayileşmeyle başka bir deyişle fabrikalaşmayla beraber sera gazlarının yoğunluğu oldukça artmıştır.

kuresel-isinma-001.jpg


2. Küresel Isınmanın Neticeleri

Deniz seviyelerinin yükselmesi Kutuplardaki buzulların erimelerine ve ummanların ısınıp genişlemesine yol açıyor. Deniz seviyesinin yükselmesiyle beraber bazı sahiller ve pespayede bulunan ülkelerin bir kısmı denizler altında kalacak ve yaşanılmaz hale gelecektir. Misalin Hollanda. Hollanda büyük bir risk altındadır.

kuresel-isinmanin-sonuclari.jpg


3. Kutuplar Eriyor; Kutup Ayıları Risk Altında

Karasal bölgeler fazla sıcaklarla beraber çölleşmeye başlayacaktır.

kutup ayısı


4. Hastalıklar Artar

Küresel ısınma, sivrisinek gibi sarıhumma yayan organizmaların coğrafya alanının ve hayata müddetlerini genişletebilir. Bu gidişat ise bizim daha sık hastalanmamızı sağlar.

hastaliklar-004.jpg


5. Yararsız Hasatlar

Tarım alanlarının ve tarım bereketliliği eksilir. Fazla sıcaklıklar toprakta kuraklığa ve nebatların mundar olmasına neden oluyor. Bu gidişat şimdilik mesele olmasa da ileride çok büyük meselelere neden olacak.

verimsiz-hasatlar.jpg


6. Gelin El Ele Verelim

“İnsanoğlu, kendinin katilidir” diyoruz. Evet, bizler dahi dahi kendi cehennemimizi kendimiz oluşturuyoruz. Dünya bizlerin, gelin hasarlı maddeleri etrafa atmayalım; soba yakarken ucuz kömürler kullanmayalım; hoş kokmak için hunharca parfüm sıkmayalım; Ağaçları gelişi hoş kesmeyelim, Unutmayalım Bu dünya bizim ve gelecek yarınlarımızın başka bir deyişle çocuklarımızın. Diyeceğimiz o ki; “Gelin el ele Verelim”

el-ele-vermek-002.jpg

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın