Luther

 Luther
Okunuyor Luther
Son güncelleme


BBC One yapımı Luther, dedektif başmüfettiş(DCI) John Luther‘in cinayet masasında yaşadıklarını konu alan bir dizi. İlk olarak 2010 yılında 6 bölüm olarak yayınlanan dizinin bu yaz 4 bölümlük bir devam serisi çekilmiş.

Idris Elba‘nın DCI John Luther olarak karşımıza çıktığı seri, Amerikan versiyonlarından daha gerçekçi ve abartıdan uzak olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Dedektifimiz Luther her bölümde belayı kendisine mıknatıs gibi çekmeyi ustaca başarıyor.

Luther

Luther


Neil Cross senaryosunu yazdığı Luther için Columbo ve Sherlock Holmes‘ü ilham kaynağı olarak seçmiş. Zeki, mücadeleci, entellektüel bir dedektif olan Luther, olayları çözerken kendini suçluyla özdeşleştiriyor.
Luther’da Idris Elba’ya Ruth Wilson, Warren Brown, Paul McGann, Dermot Crowley, Nikki Amuka-Bird, Kierston Wareing, Indira Varma gibi İngiliz oyuncular eşlik ediyor.

Dizinin açılış müziği ise Massive Attack imzalı olan Paradise Circus.
NAACP ödüllü Luther’ın, bir de Golden Globe adaylığı var. 3. sezonun çekilip çekilmeyeceği ise bilinmiyor.
İngiliz polisiyelerini seviyor ve kaliteli bir yapım arıyorsanız Luther‘ı mutlaka izlemelisiniz; gerek dozunda aksiyonu gerekse akıllı kurgusuyla Luther her gün bir benzerini televizyonda gördüğünüz Amerika polisiyeleriyle karşılaştırılınca sizi gerçekliğe daha fazla yaklaştırıyor.

Yapılan Yorumlar
  • esra dedi ki:

    cok güzel bir birinci sezonun sonunda tadı damağımızda bir 4 bölümlük ikinci sezonla biten dizi.3. sezonun 30 bölüm falan olmasını istiyorum

Bir Yorum Yapın