McDonald’s hakkında ilginç gerçekler

 McDonald’s hakkında ilginç gerçekler
Okunuyor McDonald’s hakkında ilginç gerçekler
Son güncelleme

McDonald's

McDonald’sMcDonald’s’ın altın “M” logosu dünyanın en tanınmış sembolü olarak biliniyor. Fast food Restoran zinciri dünya üzerinde 119 ülkede hizmet veriyor ve çoğu insanın sığır eti veya domuz eti yemediği Hindistan’da bile 179 restoranları var. McDonald’s yakın zamanda 76 ülkeye de hizmet vermeyi amaçlıyor. Rakip fast food zinciri Burger King’le birlikte dünya yemek piyasasının çok büyük bir kısmına hakimler.

McDonald’s hakkında ilginç bilgiler ise şöyle:
2008 yılı rakamlarına göre her gün firmanın Fast food restoranlarını 58 milyon müşteri ziyaret ediyor. Şu anki günlük müşteri sayıları ise Türkiye’nin nüfusuna eşit. İlk restoran 1940 yılında Dick ve Mac McDonald tarafından California San Bernardino’da açılmış. En büyük rakipleri Burger King ise 1954 yılında kurulmuş. İşte firma hakkındaki ilginç gerçekler:

Altın Kemer

Altın KemerMc Donalds her saniye 75 hamburger satarak obeziteye katkı sağlıyor.

Firmanın 23 Milyar dolarlık bir şirket değeri var, bu rakam dünyanın en büyük 91. ekonomisi olmasını sağlıyor.

Big Mac Endeksi, The Economist Dergisi tarafından takas teorisini herkes için daha anlaşılabilir kılmak amacıyla ortaya çıkarılan bir kavram olarak McDonalds’ın ekonomiye etkisini gözler önüne seriyor.

Sadece Amerika’daki McDonald’s ‘larda 1 milyon kişi çalışıyor. Her sekiz Amerikalı işçiden biri Mc Donalds tarafından bir kereleğine işe alınmış.

Big Mac

Big MacSharon Stone, Shania Twain, Jay Leno, Rachel McAdams ve Pink gibi isimler eski çalışanlar arasında.

Restoran zincirinin dağıttığı oyuncaklar dünya oyuncak pazarının yüzde 20’sini oluşturuyor.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth Buckingham sarayının yanında emlak olarak bir Mc Donald’s restorantına sahip.

Firma önümüzdeki üç yılda Çin’de her gün bir restoran açmayı planlıyor.

Sadece Amerikalılar bir yılda 5.5 milyon baş sığır tüketiyorlar.

Super Size Me

Super Size MeKonuyla ilgili olarak Morgan Spurlock tarafından fast food camiasının gerçek yüzünü ortaya çıkarmak için çekilen belgesel film Super Size Me‘yi izlemenizi tavsiye ediyoruz. Spurlock, fast food’un insanlar üzerindeki etkisini görebilmek için, günde 3 öğün sadece ve sadece McDonald’s’larda beslenerek obezite dünyasına bir yolculuk yapıyor.

Mcdonalds’ın yemek üretim metodları da internet üzerinde oldukça tartışılıyor. Firmanın hayvan kesimleri ile ilgili videolar bir süre nette dolaşmıştı fakat bu videoların Mcdonald’sın hayvan kesimiyle bir ilgisi olmadığı hayvan ithilaf videoları olduğu ortaya çıkmıştı. Fakat firmanın tavuk nuggets gibi ürünlerdeki üretim metodları yine oldukça tartışmalı.

McDonalds ve Burger King gibi firmaların yerel firmaların ekonomisi üzerindeki kötü etkilerini de elimize veriler geçince eklemeyi düşünüyoruz. Bu tür yemek yeme alışkanlığının halk sağlığı üzerindeki etkileri de tartışılacak diğer konular.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın