Mimarisiyle Tarihe Geçen 10 Muhteşem Yapı

Mimarisiyle büyüleyen yapılar ait oldukları kentleri de gururlandırmıştır. Kentlerin mimari yapıları, o kentin ruhunu en iyi yansıtan yapıtları doğurmaktadır.
 Mimarisiyle Tarihe Geçen 10 Muhteşem Yapı
Okunuyor Mimarisiyle Tarihe Geçen 10 Muhteşem Yapı
Son güncelleme

Dünyada Mimarisiyle Akıllara Kazınmış 10 Müthiş Yapı

Mimarisiyle büyüleyen yapılar dünya üzerinde ait oldukları kentleri de gururlandırmıştır. Kentlerin dominant oldukları mimari yapıları, o kentin ruhunu en iyi yansıtan yapıtları doğurmaktadır. Bu içeriğimizde dünya üzerinde bulunan en esin verici 10 binayı sizler için derledik. İçerisinde Türkiye ve Suriye‘den de yapıların bulunduğu bu içeriğimize kesinlikle göz atmalısınız. 


1. Ayasofya, Türkiye

ayasofya_muze.jpg

56 metre yüksekliğinde, 31 metre genişliğinde ve yalnızca 5 sene gibi kısa bir zamanda, 6’ncı asırda inşa edilen müthiş bir kubbeye sahip yapı kilise, Osmanlı zamanında cami olarak kullanılmıştır. O günden bugüne hala müze olarak dolaşılıp milyonlara bireyi ağırlamaktadır.


2. Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya

oscar_neimeyer.jpg

Oscar Niemeyer’in planladığı müze Brezilya’nın Curitiba şehrinde inşa edilmiştir. 35.000 metrekarelik bir alanı kaplayan bina, göğe doğru yükselen ve çiçek açan bir filiz gibi planlanmıştır. 2002 senesinde açılan müzenin koleksiyonunda görsel sanatların yanı gizeme, mimari ve tasarım yapıtlarına de odaklanıyor ve beynelmilel seviyede ehemmiyete sahip sanat yapıtlarına konut sahipliği yapıyor.


3. Kış Sarayı, Rusya

kis_sarayi.jpg

Müthiş koleksiyonlara konut sahipliği yapan Rusya‘daki Hermitage Müzesi’ni de barındıran bu eseri Katerina yaptırtmıştır. Kışlık Saray, Rusya’nın Sankt-Peterburg kentinde yer alan ve 1732’den 1917’ye kadar Rus imparatorlarının kaldığı bir saraydır. 1917’de Rus Devrimi sırasında Bolşevikler tarafından ele geçirildi ve imparatorluğa son verildi. Binanın orijinali I. Petro tarafından yaptırıldı. Günümüzde Ermitaj Müzesi‘ne konut sahipliği yapmaktadır.


4. İmam Cami, İran

imam_cami.jpg

Dünyadaki en etkileyici camiler arasına girmeyi muvaffak olmuş bu yapı, ışığa göre devamlı değişen renkleriyle göz akdikeni hoşluktadır. 17’nci asırda inşa edilmiştir. Fars Körfezi ve İpek Yolu için ehemmiyetli ticaret kenti haline gelen kent Safevi mimarisinin en elit misalleriyle süslendi. İmam Cami Mescid-i İmam, Şeyh Lütfullah Camisi ve İmparatorluk epilepsiyi Âlî Gapu Osmanlı’daki Bab-ı Âli’ye oranla en ehemmiyetli yapılar olarak günümüze kadar gelmiştir.


5. Crac des Chevaliers, Suriye

crac_des.jpg

Suriye‘deki, Crac Des Chevaliers, Unesco Dünya Serveti listesine girmeyi muvaffak olmuştur. Müthiş bir görüntüye sahip bu beyaz kale ortaçağın en hoş kalelerinden biridir.


6. Tac Mahal, Hindistan

taj-mahal.jpg

Dünyanın en tanınmış yapılarından bir tanesidir. Yapılış amacıyla da bir o kadar etkileyici olan Tac Mahal, Şah Cihan tarafından 14’namcı çocuğunu doğururken can veren karısı Mümtaz Mahal hatırasına yaptırılmıştır.


7. İskenderiye Kütüphanesi, Mısır

iskenderiye_kutp.jpg

İskenderiye Kütüphanesi, Mısır‘da açıldığı anda Milenyumun ilk büyük yapıtı ünvanını almıştır. Ayrıca bu yapı dünyanın 7 şahanesinden biridir.


8. Sagrada Familia, İspanya

sagrada_fam.jpg

İspanya‘daki Sagrada Familiai, sıradışı mimari özelliği ile Hristiyanlığın azami kilisesi olmaya adaydır. 


9. Potala Sarayı, Tibet

potala_sar.jpg

Yeniden Unesco’nun Dünya Serveti listesine girmeyi muvaffak olmuş bir öbür yapı, Potala Sarayı’dır. 13 katlı binlerce odalı olan kışlık epilepsiyi bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.


10. Guggenheim Müzesi, İspanya

solomon-guggenheim.jpg

Guggenheim Müzesi‘ni öbür eserlerden ayıran en ehemmiyetli özellik netlikle orijinal bir yapı olmasıdır. Suratlarca metrelik titanyum kaplaması ile müthiş bir görüntüye sahiptir.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın