Neden Kilo Veremiyorum?

Neden Kilo Veremiyorum?
 Neden Kilo Veremiyorum?
Okunuyor Neden Kilo Veremiyorum?
Son güncelleme

Zayıflamak için yapmadığınız şey kalmadı mı? Yalnızca su ile beslenip sıhhatsiz olan tek tip perhizleri dahi sınadınız ama bir cinsli netice alamadınız mı? Pek çok birey aynı tasadan muzdarip ve neden kilo veremiyorum diye soruyor. İşte bu sualin çözüm yollarını Acıbadem Sağlık Kurumu hekimleri açıklıyor.

Bu gıdaları perhiz listenizden çıkarın

Kalıcı olarak fazla kilolarınızı vermek için yaptığınız sıkı perhizler işe yaramıyorsa bunun altında uyuyan başka nedenler olabilir. Tiroit hormonunuz yavaş çalışıyorsa, demir ve D vitamini beceriksizliğiniz varsa kilo vermeniz neredeyse ihtimalsiz hale kazanç. Bunun için kesinlikle bir endokrinoloji uzmanına müracaat etin. Kilo vermek için kumpaslı ve tempolu yürüyüşü de asla ilgisizlik etmeyin. İşte kilo verememe nedenleri…

Diyette Tatlı Yerine Meyve Tüketimi

Türkiye’de en sık görülen metabolizma hastalıklarından biri hipotiroidi her yaşta ortaya çıkabiliyor. Kolay bir kan testiyle tanısı konulabilen tiroit hormonunun yavaş çalışması kilo verememenin yanı gizeme bir hayli meseleyi de birliktesi getirdiğinden rehabilitasyon edilmesi koşul. Perhiz rehabilitasyonunda ise kan şekerini acele yükselten glisemik indeksi yüksek yiyecekleri beslenme kumpasından çıkartmak çok ehemmiyetli. Tiroit hormonunuz yavaş çalışıyorsa; beyaz ekmek, pirinç pilavı, patates, makarna, havuç, darı, muz, incir, meyve suları gibi glisemik indeksi yüksek yiyecekler ve meşrubatlar beslenmenize yer vermeyin.

Diyetisyen Kontrolü

Diyete başlamadan kan testi yaptırın

Türkiye’de özellikle faize çağındaki bayanlarda çok sık görülen demir beceriksizliği kilo vermeyi eforlaştırıyor. Halsizlik, çarpıntı, asaplılık, üşüme ve devamlı uyku isteğine de yol açan demir beceriksizliği kan analiziyle ortaya çıkıyor. Demirden zengin kırmızı et ve yumurta başta olmak üzere çekirdekli siyah üzüm, pekmez gibi gıdaları kesinlikle harcayın. C vitamini demir emilimini çoğaldırdığı için yumurta ve kırmızı etin yanında bol yeşillik yiyin. Süt, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin yiyecekler demir emilimini eksilttiğinden demir içeriği yüksek yiyeceklerle beraber harcamayın. Çay ve kahveyi yemeklerden en az bir saat sonra harcayın.

D Vitamini Yetersizliği

‘Kilo vermek istiyorum’ diyorsanız güneşe çıkın

D vitamini noksanlığı çok ciddi sıhhat meselelerine yol açmasının yanı gizeme kilo vermeyi eforlaştırıyor, kilo almayı ise basitleştiriyor. Bir bireyin D vitamini gereksiniminin yalnızca yüzde 10’u yiyecekler aracılığıyla sağlanabiliyor. Bireyin bedenindeki D vitamininin yüzde 90-95’i güneş ışınlarının tesiri ile tende birleşim ediliyor. D vitamininin en iyi kaynağı güneş olduğundan yazın olduğu gibi güz ve kışın da güneşli anları kaçırmayıp 15-20 dakika gözetici krem sürmeden güneşten yararlanmak gerekiyor. Yağda çözülen D vitamini için en iyi yiyeceklerin başında ise balık yağı, ciğer, peynir ve yumurta sarısı geliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın