Nobel 2011

 Nobel 2011
Okunuyor Nobel 2011
Son güncelleme


Nobel Barış Ödülü’nü Liberya lideri Johnson-Sirleaf ve Liberyalı aktivist Gbowee ile Yemen isyanının simge ismi Karman paylaştı. Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson-Sirleaf, 2005’te Afrika’da seçimle iktidara gelen ilk kadın lider, kendisi 72 yaşında ve Harvard Üniversitesi’nden mezun bir ekonomist, Yemenli demokrasi eylemcisi Tevekkül Karman ödülü alan ilk Arap kadın oldu, üç çocuk annesi 32 yaşındaki gazeteci Karman, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih karşıtı gösterilerde etkin olmuştu, Leymah Gbowee ise Liberyalı kadınları savaşa karşı direnmeye çağıran barış eylemcisi. Nobel Barış Komitesi Başkanı Thorbjorn Jagland bu üç ismin “kadınların güvenliği ve barış hedefleyen çalışmalara kadınların tam katılımının sağlanması için yürüttükleri şiddet içermeyen mücadele” nedeniyle seçildiğini belirtti.

2011 Nobel Edebiyat Ödülü, İsveçli şair Tomas Tranströmer’in oldu. Nobel Tıp Ödülü, tıp alanında bağışıklık sistemiyle ilgili çalışmalarından dolayı ABD, Lüksemburg ve Kanada’dan üç doktora gitti. Nobel Fizik Ödülü SAUL Perlmutter, Brian Schmidt ve Adam Riess arasında bölündü, Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan isim İsrailli bilim insanı Daniel Shechtman.

1901 yılından bu yana beri Nobel Barış Ödülü alan kadın sayısı 15 oldu. Johnson-Sirleaf, Gbowee ve Karman 1,5 milyon dolarlık para ödülünü eşit olarak paylaşacaklar. Nobel Barış Ödülü komitesi bu yıl rekor sayıda, 241 ayrı başvuru yapıldığını, bunlardan 53’ünün kurum ve kuruluşlardan geldiğini söylüyor. Nobel Barış Ödülü ilk kez verildiği 1901 yılından bu yana 91 kişiye verildi. Geçen yıl, ödülü ABD Başkanı Barack Obama kazanmıştı.

2011 Nobel Edebiyat Ödülü, İsveçli şair Tomas Tranströmer’in oldu. Nobel Komitesi, şairin “Yoğun ve şeffaf imgeleri aracılığıyla gerçekliğe yepyeni bir yol açtığı için” ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

2011 Nobel Tıp Ödülü, tıp alanında bağışıklık sistemiyle ilgili çalışmalarından dolayı ABD, Lüksemburg ve Kanada’dan üç doktora gitti. Amerikalı doktor Bruce Beutler ve Lüksemburglu meslektaşı Jules Hoffman, organizmalarda bağışıklık sisteminin nasıl faal hale geçtiğini inceleyen araştırmalarıyla, Kanadalı Ralph Steinman ise, yeni tehditlerle karşılaşınca bağışıklık sisteminin başvurduğu bir mekanizmayı keşfetmesiyle tanınıyor. Nobel ödülleri sadece hayattaki bilim insanlarına veriliyor. Ancak Komisyon kararını ilan ettikten sonra, Steinman’ın Cuma günü yaşamını yitirdiği ortaya çıkmıştı. İsveç’teki Nobel Komisyonu bu yılın Nobel Tıp Ödülü’nü, Kanadalı Ralph Steinman’a verme kararının değişmeyeceğini duyurdu.

Nobel Fizik Ödülü de Tıp Ödülü gibi üçe bölündü. Ödül “evrenin hızla genişlediğini, bu nedenle buza dönüşebileceğini” keşfederek kendileri dahil herkesi şaşırtan üç ABD’li bilimadamı arasında paylaştırıldı. SAUL Perlmutter, Brian Schmidt ve Adam Riess süpernovalar ve evren hakkındaki araştırmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. 2.85 milyon liralık ödülünün yarısı ABD’li Perlmutter’e, geri kalanı ise benzer konuda çalışma yürüten ayrı bir ekip olan ABD’li Schmidt ile Riess’a verilecek.

Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan isim İsrailli bilim insanı Daniel Shechtman (70), 1982 yılında kendilerini kesinlikle tekrar etmeyen kuazi kristallerini keşfeden bilim adamı. İsveç Akademisi’ne göre bu keşif, bilim dünyasının katı maddelere yaklaşımını tamamen değiştirdi. O zamana kadar her maddenin içindeki yapıların aynı olduğu kabul ediliyordu, ancak profesör, madde içindeki kristalimsi oluşumların farklı yapısını kanıtladı. Bu sayede jilet ve göz ameliyatlarında kullanılan en dayanıklı çelik üretilebildi. İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde görevli 70 yaşındaki kimyager, 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 2,7 milyon lira) değerindeki ödülü tek başına aldı.

Nobel Ekonomi Ödülü‘nü, Thomas Sargent ve Christopher Sims kazandı.

Nobel Ödülü
Dinamitin mucidi İsveçli bilim insanı Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği ödüller; “Fizik”, “Kimya”, “Fizyoloji veya Tıp” alanlarında en önemli icadı yapan kişilere, “Edebiyat” alanında en soylu ve en içten ideali örnek alarak meydana getiren eserin yazarına, “Barış” Halklar arasında kardeşliğin gerçekleştirilmesi, orduların kaldırılması veya sayısının azaltılması, barış kongrelerinin yapılması ve yaygınlaştırılması için en çok çalışan kişilere verilir. 1969 yılında İsveç Merkez Bankası, Alfred Nobel anısına bir de “İktisat” ödülünü ekle eklemiştir. Ödüller 1901 yılından bu yana dağıtılıyor.

Nobel Barış Ödülü’nü kazanan isim, Norveç parlamentosundan seçilen beş kişi tarafından belirleniyor. Adaylar, dünya milletvekilleri, üniversite profesörleri, Nobel komitesi adayları ve ödülü geçmişte kazanan insanlar tarafından belirleniyor.

10 Aralık’ta İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törenle tıp, fizik, kimya, edebiyat ve ekonomi dalındaki ödüller, İsveç Kralı 16’ncı Carl Gustav tarafından sahiplerine verilecek. Nobel Barış Ödülü ise aynı gün Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle sahibine veriliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın