Otomobil piyasasının 2011 yenilikleri

 Otomobil piyasasının 2011 yenilikleri
Okunuyor Otomobil piyasasının 2011 yenilikleri
Son güncelleme


Otomobil üreticilerin her sene yaptığı makyajlar dışında markaların belirli dönemlerde modellerini baştan yarattıkları malumunuz. İçinde bulunduğumuz 2011 senesi, BMW 3, Audi A3 gibi pazarın güçlü modellerinin baştan aşağıya yenilenmesi ve 2012 modellerinin duyurulacak olması nedeniyle büyük önem taşıyor.
Üreticilerin değişen modeller nedeniyle eskilerini kampanya veya indirimlerle sattığı bu dönem, yeni otomobil almak isteyenlerin kaçırmaması gereken fırsatlar doğurabilir. 2011 yılında otomobil satın almak niyetindeyseniz, bu sene yollara çıkacak yeni modelleri ele aldığımız dosyayı incelemeniz yararınıza olabilir.

Aston Martin Cygnet

Aston Martin Cygnet

Aston Martin Cygnet

Aston Martin’in mikro otomobil sınıfındaki ilk aracı olan Cygnet, Toyota IQ ile aynı altyapıyı kullanıyor. Avrupa Birliği emisyon standartlarında ortalamayı tutturmak için zorunluluktan üretilecek aracın ilk olarak İngiltere’de satışa çıkması bekleniyor.

Audi A3

Audi A3


Audi A3

Audi’nin pazarda en çok satan araçlarından Audi A3, 2003 yılında bu yana ufak makyajlarla şeklini koruyor. Bu sene tanıtılması beklenen 3. nesil A3, 6. nesil VW Golf ile benzer altyapıyı kullanacak. 2012 yılında yollarda görmeye başlayacağımız araçla ilgili detaylar sır gibi saklanıyor.

Audi Q3

Audi Q3


Audi Q3

Audi’nin bu sene içerisinde satışa çıkması beklenen, A3 üzerine geliştirmiş crossover tasarımlı aracı. Audi Q3, İspanya’daki Seat tesislerinde yapılması bekleniyor ve BMW X1 serisine yanıt niteliği taşıyor. Üretimi için 300 milyon $ harcanan Q3’ten yılda 80,000 adet üretilmesi bekleniyor. Aynı altyapının ileride Seat Tribu için kullanılması da söz konusu.

BMW 1

BMW 1


BMW 1 Serisi

BMW’nin yine bu sene duyurulacak olan 3 serisine daha çok benzemesi beklenen 1 serisi, firmanın Audi A1 karşısında zayıf kalan elini güçlendirecek. Üstü açık olandan 5 kapıya kadar çeşitli gövde biçimlerinde üretilmesi beklenen aracın 1,3 litrelik 3 silindirli yeni nesil motorlara da sahip olması beklenenler arasında.
İlk kez 2004 yılında piyasaya sunulan BMW 1 serisinin yerini alacak yeni tasarım F20 kod adını taşıyor.

BMW 3

BMW 3


BMW 3 Serisi

Yapılan indirimlerle eldeki stoklarını tüketmeye çabalayan BMW, Mercedes C serisi ve Audi A4 karşısında eskiyen tasarımından bu sene F30 kodlu yeni gövdesiyle kurtulacak. İlk olarak 1975 yılında satışa sunulan 3 serisi compact premium olarak segmentin lideri kabul ediliyor.

BMW 6 Serisi

BMW 6 Serisi


BMW 6 Serisi

Geçtiğimiz sene üstü açık versiyonu duyurulan aracın bu sene Coupe versiyonu satışa sunulacak. BMW’nin 2003 yılında küllerinde yeniden doğan lüks coupesi, F12 koduyla biliniyor.

Citroen DS4

Citroen DS4


Citroen DS4

Citroen’in C4 üzerine kurduğu DS serisinin 2. üyesi olacak olan DS4, kullanılan malzemelerin kalitesi ve değişen gövde şekliyle satışa sunulacak.

Citroen DS5

Citroen DS5


Citroen DS5

Citroen DS4 fikrinden sonra üretilmesi düşünülen DS5’in diğer DS serilerinden farklı olarak SUV gövde biçimine sahip olması bekleniyor. Aracın detayları sır gibi saklanırken üretilip üretilmeyeceği hala muamma.

Hyundai Veloster

Hyundai Veloster


Hyundai Veloster

Hyundai tarafından üretileceği doğrulanan Veloster bu senenin sonunda satışa çıkacak. Koreli üreticinin 2+2 oturma düzenine sahip aracı ilk olarak 2007 yılında bir fuar konsepti olarak karşımıza çıkmıştı.

Mercedes B

Mercedes B


Mercedes B

Mercedes’in 2005 yılında bu yana ürettiği yeni evli çiftlere yönelik aracı B serisi, artık eskiyen yüzü nedeniyle bu sene yerini yeni bir tasarıma bırakacak.

Mercedes SLK

Mercedes SLK


Mercedes SLK

Mercedes’in duyurulduğu 2006 senesinde katlanan metal tavanıyla sınıfında yeni bir dönem başlattığı coupe/cabriolet’si SLK, ışık karşısında geçirgenliği ayarlanabilen yeni cam tavanıyla tekrar bir akım başlatabilir. R172 kodlu 3. nesilin artık daha da olgunlaşarak SL serisinin iç kabin detaylarını taşıması bekleniyor.

Mercedes ML

Mercedes ML


Mercedes ML

Mercedes’in Amerika’da ürettiği ilk seri olan ML, üretim hatalarını arkasında bırakalı çok uzun seneler oldu. Oturmuş tasarımıyla 2. nesil ML serisi her ne kadar bundan daha iyi olamaz dedirtse de, Mercedes bu sene SUV segmentindeki temsilcisi ML’yi rakiğleri Tiguan, X5 ve Q7 karşısında daha da güçlendirecek.

Mini Coupe

Mini Coupe


Mini Coupe

Mini artık eskiyen yüzünü değiştirmesine çok az kalmışken satışlarını artırmak için yeni bir gövde tasarımını daha duyuruyor.

MG 6

MG 6


MG 6

Çinlilerin eline geçen İngiliz MG, uzun süren sessizliğini MG 6 ile bozacak. Roewe 550 ile benzer teknolojileri kullanıyor olsa da yepyeni bir tasarım sunması bekleniyor.

Opel Zafira

Opel Zafira


Opel Zafira

Sınıfının aranılan araçlarından olan Opel Zafira, rakipleri karşısında eskiyen yüzünü C serisiyle yenileyecek. ilk olarak 1999 yılında tanıtılan aracın Opel’in yeni nesil otomatik vites sistemine de sahip olması bekleniyor.

Peugeot 508

Peugeot 508


Peugeot 508

Peugeot’nun Audi A6, BMW 5, Mercedes E ve Volvo S80 ile rekabet etme isteğinin sonucu olan araç, S80’nin eskiyen tasarımını göz ardı edersek rakipleri kadar iddialı çizgilere sahip değil. Peugeot’yu zorlu bir satış süreci bekliyor.

Range Rover Evoque

Range Rover Evoque


Range Rover Evoque

Firma tarihinde ilk kez 4×4 özelliği olmadan satışa sunulacak olan Evoque, yollarda daha fazla Range Rover görmemize neden olacak.

Saab 9-4X

Saab 9-4X


Saab 9-4X

Saab yıllar sonra köklerine geri döndüğü yeni sahibiyle SUV segmentinde kendine şans arayacak. 9-4x her ne kadar Amerika pazarı düşünülerek tasarlansa da gün geçtikçe Avrupa’da da segmentinde artan satış rakamlarıyla şirketin çıkışında etkili olabilir.

VW Beetle

VW Beetle


VW Beetle

BMW’nin Mini ile yaptığını Beetle ile yapamayan VW, sorunu aracı daha spor bir şekle sokmakta bulmuş. Bu sene satışa çıkacak aracın yine meraklıları tarafından alması muhtemel.

VW Up

VW Up


VW UP

VW küçük sınıfta Lupo ve Fox ile şansını denemiş fakat istediği rakamlara ulaşamamıştı. Up şirketin çok umutlu olduğu bir model, Polo’da yakaladığı tasarım başarısını gösterdiği takdirde tozu dumana katabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın