Rubik Küpü hakkında her şey

Rubik küpü sabır küpü olarak bilinir. Yazımızda rubik küpü nedir, 20 hamlede rubik küpü nasıl çözülür, Rubik Küp Hakkında İlginç Bilgilere ulaşabilirsiniz.
 Rubik Küpü hakkında her şey
Okunuyor Rubik Küpü hakkında her şey
Son güncelleme

20 hamlede rubik küpü nasıl çözülür? Ernõ Rubik tarafından ilk önce “Sihirli Küp” adı verilerek piyasaya sürülen ve 1980’lerde “Gordiyon düğümü” ve “İnka altını” isimlerinden vazgeçilerek Rubik Küpü (Rubik’s Cube) adını alan ünlü oyuncak dünyada en çok satılan ve en popüler oyuncak ünvanına sahip. Herkesin sevdiği Rubik Küp’ün dünya çapında 350 milyondan fazla satıldığı tahmin ediliyor. Bu yazımızda sizlere rubik küp çeşitleri ve isimleri ile birlikte rubik küp algoritma harfleri hakkında da bilgiler vereceğiz.

Rubik küpü bu kadar popüler yapan hiçbir kuralını bilmeden oynamaya başlayabilmemiz, eğlenceli bir zeka aktivitesi olması ve ilginç bulmaca tadı olsa gerek. Üstelik bu oyuncağı çözmeye çalışmadan sadece kurcalamak bile yeterince zevkli. Bazı yöntemleri ezberleyerek isterseniz fazla kafa yormadan da hızlıca çözebileceğiniz zeka küpü ile bir çok ortamda hava atmanız da mümkün.

Resimli Rubik Küpü

Resimli Rubik Küpü

Rubik Küpü hakkındaki ilginç bilgiler ve rubik küpün en hızlı çözüm yöntemleri ise şöyle:

Standart Rubik Küpü

Standart Rubik Küpü

Standart Rubik KüpüRubik Küpü Türkiye’de Zeka Küpü veya Sabır Küpü olarak biliniyor. Standart bir küpün her kenarı yaklaşık 5,7 cm ve bir küp yirmi altı küçük küpçükten oluşuyor. Genellikle Kırmızı karşısında turuncu, sarı karşısında beyaz ve yeşil karşısında mavi olacak şekilde üretiliyorlar.

1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Ernõ Rubik tarafından Budapeşte’de icat edilen Rubik Küpü’nün standart tipleri 2×2×2’lik Cep Küpü (Pocket Cube), 3×3×3’lük Standart küp, 4×4×4’lük Rubik’in Öcü (Rubik’s Revenge) ve 5×5×5’lik Profesör Küpü (Professor’s Cube). Daha fazla sabıra ve zekaya sahip olanlar içinse 6×6×6 ve 7×7×7’lik küpler üretiliyor.

 

Rubik Küpünün Çeşitleri

Rubik Küpünün Çeşitleri

Rubik Küpünün Çeşitleri

Rubik Küp Hakkında İlginç Bilgiler

Erno Rubik kendi icat ettiği küpü çözebilmek için tam 1 ay uğraşmış.

Temel dizaynının bugüne kadar hiç geliştirilememiş olması Rubik‘in iyi bir tasarımcı olduğunu, mühendisliğinin de hiç değişmemiş olması Mühendis bir baba ve şair bir annenin oğlu olan Ernö Rubik’in çok iyi bir mühendis olduğunu gösteriyor.

1975 yılında HU170062 numaralı Macar patentini alan Rubik uluslararası patent için başvuruda bulunmamış. Benzer bir ürün için Terutoshi Ishigi adlı bir Japon’un da patenti bulunmakta.

Rubik Küp’ün ilk deneme üretimi 1977’nin sonlarına doğru yapılmış.

Rubik Küp 1980 ve 1981 yıllarında Britanya Oyuncak Perakendecilerince verilen Yılın Oyuncağı ödülünü kazandı.

Dünyanın en büyük Rubik Küpü Tennessee’de bulunan 3 metre uzunluğunda 500 kg ağırlığında olan Rubik Küp.

Dünyanın en pahalı Rubik Küpü ise 1995 yılında Diamond Cutter International şirketinin ürettiği tamamıyla çalışır durumda olan 22.5 karatlık elmas ve 18 ayar altından üretilen Rubik Küp. Bu küpün değeri yaklaşık 1.5 milyon dolar.

Rubik Klavye

Rubik Klavye

Dünya çapında 350 milyondan fazla satılan küpleri yan yana koyarsanız dünyanın çevresinin yarısını sarabiliyorlar. 1980’lerde Dünya nüfusunun 5’te 1’inin en az bir kere Rubik Küple oynadığı tahmin ediliyor.

Rubik Küpünün en popüler çözüm yöntemi Rubik Sihirli Küpü Üzerine Notlar adlı kitapta yayımlanan David Singmaster tarafından geliştirilen methodtur.

Dünya Küp Federasyonu‘nun düzenlediği yarışmalarda En hızlı küp çözümü, tek elle çözüm, ayakları kullanarak çözüm ve gözler kapalıyken Rubik Küp çözme gibi kategoriler mevcut.

Rubik Küple ilgili şu anki dünya rekoru 2010 Melbourne Küp gününde 6.77 saniyede 3×3×3 Rubik Küpü çözmeyi başaran Feliks Zemdegs‘e ait. Kendisi aynı yarışmada ortalama 7.91 saniyeyle averaj zaman kategorisinde de dünya rekoru sahibi.
Eski dünya rekoru ise Çek Cumhuriyetinden Erik Akkersdijk’e ait. Kendisi küpü tam 7.08 saniyede çözmüş.
Erik’in 7.08 saniye ile dünya rekoru kırdığı Rubik Küpü yarışmasının videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Rubik Küpünün 6×6 ve 7×7’lik versiyonları için de dünya rekorları var. 3×3×3×3×3’lü ve 5 boyutlu olan küpü ise dünya üzerinde çok az kişi çözebildi. (MagicCube4D ve MagicCube5D adlı java yazılımı ile)

Bir Rubik Küp’ün 43.252.003.274.489.856.000 (43 kentilyon) olası permütasyonu fakat sadece 1 çözümü vardır.

Rubik Küple ilgili en meşhur matematik problemi yakın zamanlarda çözüldü. Buna göre nasıl karıştırılırsa karıştırılsın her Rubik Küp 20 veya daha az hareketle çözülebilir. 20 adımda yapılan örnek bir çözümünü aşağıda “Rubik Küpü Nasıl Çözülür” başlığında görebilirsiniz.

Her bir yüzü farklı renge boyanmış küp dışında, Super Mario küpleri, çizgi film karakterleri, farklı geometrik şekiller gibi bir çok değişik temada Küp mevcut. Son yıllarda mp3 çalan versiyonları bile üretildi.

Rubik Küp Rubikizm adı verilen bir sanat akımına isim babası oldu.

 

Rubik Küpü Sanat

Rubik Küpü Sanat

Rubik Sanat

 

Rubik 360

Rubik 360

Rubik 360Rubik 360
Rubik Küp’ü Nürnberg’deki oyun fuarında tanıtımı yapılan iç içe geçirilmiş üç ayrı şeffaf küreden oluşan Rubik Küre (Rubik 360) adı verilen bir versiyonu da satışa çıkmış durumda.
Rubik Küre’de amaç iç kürenin içindeki 6 topu, dış kürede bulunan kendi renklerindeki yuvarlaklara sokmak. Rubik Küre’yi Rubik’s 360 adıyla bulabilirsiniz.
Rubik 360 dışında bir çok farklı zeka küpü tasarımı da mevcut fakat hiçbiri standart küp kadar popüler olamadı.

20 Hamlede Rubik Küpü Nasıl Çözülür

20 Hamlede Rubik Küpün çözümü ‘nü adım adım gösteren örnek resmi inceleyebilirsiniz.

 

20 Hamlede Rubik Küpün çözümü

20 hamlede rubik küpü nasıl çözülür

3×3’lük Rubik Küpünün nasıl çözüleceğini anlatan videoyu izleyebilirsiniz.

Rubik Küpü çözümleri ile ilgili kaynaklarda Singmaster gösterimi adı verilen bir hareket gösterme methodu kullanılır. Bu sistemde F (Front-Ön): Size bakan yüz, B (Back-Arka): Ön yüzün arkasında kalan yüz gibi ifadeler kullanılır. U (Up-Üst), D (Down-Alt), L (Left-Sol), R (Right-Sağ) anlamlarına gelir.

Rubik’in resmi web sitesi rubiks.com

Java ile online olarak ryanheise.com/cube/speed.html adresinden Rubik Küpü oynayabilirsiniz.

Yukarıdaki Pata Küte Magazin Rubik Küp imajı gibi bir resim oluşturmak isterseniz dumpr.net/rubik.php adresinden dilediğiniz resmi yükleyerek Rubik Küp haline getirebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın