Rüyalarınızı Hatırlayabilmeniz İçin 7 Yöntem

Rüyalarınızı Hatırlayabilmeniz İçin 7 Yöntem
 Rüyalarınızı Hatırlayabilmeniz İçin 7 Yöntem
Okunuyor Rüyalarınızı Hatırlayabilmeniz İçin 7 Yöntem
Son güncelleme

Yaşamınızın takribî üçte birini uyku modunda geçiriyorsunuz. Orada neler yaşadığınızı anımsamak istemek de en natürel hakkınız : Tiamat’ın Do You Dream of Me şarkısı, buradan kendi rüyalarını değil de beğendiğinin rüyalarını merak edenler için gelsin Hayallerinizi anımsamak, bilinçaltınızı kavramanıza, güç kararlar almanıza ve stresle baş etmenize de yardımcı olabilir. Bir esin kaynağı veya cümbüş kaynağı olarak da hizmet edebilir. Hayallerinizi ve onlarla alakalı detayları andıramıyorsanız yapmanız gereken şeyler reelinde çok kolay.

İşte hayallerinizi anımsamak için yapmanız gereken 7 kolay şey;


1. İyi Uyuyun

Rüyaları anımsamak mevzusunda ciddiyseniz bunu ispatlayın! Geceleri iyi yatmak rüyaları andırmada ehemmiyetlidir. İnsanlar uykularında ilk 4-6 saat rüya görür. Bu rüyaların çoğu hafıza ile ilişkilendirilir. Uyku ilerledikçe, REM yarıyılları süratli göz hareketi daha uzun sürer ve bu da daha eksantrik rüyalara yol açar. Bu surattan en az 8 saat dinlenmeniz gerekir. Ayrıca rahatsız edici ışıkların kapalı, odanın suskun olduğundan emin olun. Uyku niteliğini artırın, rüyalarınıza merhaba deyin. Uykunuz hafifse, uyku maskesi ve kulak tıkacı kullanmanız size yardımcı olur.

pandagif.gif


2. Bir Rüya Günlüğü Tutun

REM evresinde rüya gördükten sonra uyanmak ve uykuya dalmak ender görülen bir hadise değildir. Çoğu birey, bu kısa uyarılma yarıyıllarında rüyaları unutur ve başka bir uyku döngüsüne geçer. Bir rüyadan uyanırsan gözlerinizi açmayın ya da hareket etmeyin. Odaya bakmak veya hareket etmek dikkatinizi dağıtabilir. Rüyanızı olası olduğunca anımsamaya çalışın. Sonra gözlerinizi açın ve uykuya geri dönmeden evvel andırdığınız kadarını yazın. Detayları yazmakta fazla yoruluyorsanız, ehemmiyetli noktaları kaydolmayı deneyin ve sabah uyandıktan sonra söylemeyi araştırın. Gece başka bir odaya gitmekten ziyade başucunuzda bir kalem ve kağıt bulundurun. Rüyaları kaydolmak için odadan bölmeniz gerekirse, rüyayı unutmanız ya da uyandığınız andaki kaydolma motivasyonunu kaybetme olasılığınız yüksek olabilir. Yazı yazmak beğendiğiniz bir şey değilse, telefon kullanarak ses kaydı da alabilirsiniz. Yakışıksız şeyler gördüyseniz konutta aileniz olmadığından emin olun :

gunlukgif.gif


3. Rüyada  Kendinize Anımsamayı Hatırlatın

Bazı insanların rüyalarını anımsaması için gereken tek ipucu, anımsayabileceğini kendisine söylemesidir. Bunu yapmanın basit bir yolu da “hayallerimi anımsayabiliyorum” yazan bir anekdotu yapıştırmaktır. Uyku moduna geçmeden evvel bu anekdotu göreceğiniz bir yere yapıştırın ve yüksek sesle okuyun. Bir şeyi yüksek sesle söylemek hakikatleşmesine tesir eder. Hiç odaklanıp yüksek sesle bir sayı söyleyerek çeper atmayı sınadınız mı? Daha evvel hiç rüyanızı anımsamamış olsanız dahi, yapabildiğinize inanın.

hatilamak.gif


4. Bir Rüya Nesnesi Seçin

Bazı insanlar için, gözlerini açmadan evvel rüyaları anımsamak daha basittir. Uyandığınızda göreceğiniz ve rüyaları andırma emelinizle ilişkilendirmeyi seçtiğiniz bir nesneye odaklanın. Bu nesne lamba, mum, sırça veya minik bir şey olabilir. Beyniniz zamanla, nesneyi rüya andırma misyonu ile ilişkilendirecek ve bu da rüyalarınızı andırmanıza takviye edecek.

lamba-004.jpg


5. Rüya Gibi Gözlemleyin

Gözlem eforunuzu geliştirirseniz hayalleri anımsamak için daha az gayret tüketirsiniz. Bir pencereye dikkat edin ve bir rüyada gibi davranın. Renkleri ve sesleri kapsayan sahneleri söyleyin. Hangi mevsimdeyiz? Gördüğünüz nebatları belirleyebilir misiniz? Hava nasıl? Şayet görüşünüzde olan insanlar varsa, ne yapıyorlar? Ne cins duygular seziyorsunuz? Gözlemlerinizi yazabilir, sesinizi kaydolabilir veya “rüya” uygulamasını tutmak için bir fotoğraf çizebilirsiniz. Zamanla, bu alıştırmayı tekerrür ederken, kaçırmış olabileceğiniz detaylarla alakalı bir farkındalık kazanacaksınız ve sahneyi belirlemek daha basitleşecek. Açıkgözken dünyayı gözlemleyerek kendinizi eğitmek, rüyalarınızı anlatmakta hünerlerinizin büyümesine yardımcı olacaktır.

izlemekgif-002.gif


6. Değişik Şeyler Yapın ve Yiyeceklere Dikkat Edin

Eksantrik ve coşku verici rüyalar daha rahat anımsanır. Rüyaları canlandırmanın yollarından biri, açıkgözken alışılmadık veya eksantrik bir şeyler yapmaktır. Yeni bir kabiliyet bilmeyi deneyin veya değişik bir yeri ziyaret edin. Bir rutine sıkışırsanız, iş veya mektep için değişik bir yoldan gitmeyi deneyin, saçlarınızı değişik biçimde fırçalayın ya da kıyafetlerinizi değişik bir sıraya koyun. Yiyecekler ve ilave maddeler de rüyaları etkileyebilir. Misalin, melatonin REM uykusunu tesirler. Melatonin kapsayan yiyecekler, kiraz, badem, muz ve yulaf ezmesidir. 2002 senesinde üniversite talebelerinin yaptığı bir araştırma ile B6 vitamininin rüya canlılığını ve andırılanları çoğaldırdığı ortaya kondu. Muzlar ayrıca rüyaları etkileyen B6 vitamini açısından da yüksektir. Bazı yiyecekler ve meşrubatlar ise rüya anımsamayı negatif etkileyebilir. İçki ve kafein, uyku döngüsünü tesirler ve potansiyel olarak rüyaları anımsamayı güçleştirir. Rüyalarını anımsamak isteyenlerin, yatmadan en az iki saat evvel içkili alkol, kahve veya çay içmekten sakınması gerekir.

kedigif-011.gif


7. Yeniden de Andıramıyorsanız Minik Şeylerle Başlayın

Bunları sınadığınız halde rüyalarınızı andıramıyorsanız, strateji değiştirmeniz gerekebilir. Rüyaları anımsamak kabiliyet ve uygulama gerektirir. Bu sebeple minik şeylerle başlayın. Uyandığınızda, nasıl sezdiğinizi düşünün ve duygunun muhakkak bir insanı veya vakayı düşünmenizi sağlamasını deneyin. Belki sadece tek bir fotoğrafı veya rengi andırabilirsiniz. Yeniden de onları gün süresince düşünün. Bir rüya veya rüya parçasını anımsamakta galibiyetli olduğunuzda, her geçen gün üzerine yenisini koyacaksınız.

hatilamak-001.gif

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın