Saç dökülmesi, kellik ve saç ekimi hakkında merak ettikleriniz

 Saç dökülmesi, kellik ve saç ekimi hakkında merak ettikleriniz
Okunuyor Saç dökülmesi, kellik ve saç ekimi hakkında merak ettikleriniz


Saç dökülmesi veya kellik günümüzde daha çok erkeklere has problemler olarak biliniyor fakat kadınlarda da biraz daha farklı şekilde tüm saçın eşit dağılımda dökülmesi ve seyrelme gibi problemler görünüyor. Saç dökülmesi estetik kaygıların artması ile artık ciddi bir problem olarak ele alınıyor. Peki saçlarınız dökülüyorsa neler yapabilirsiniz? Sizler için araştırdık

Saç Ekimi
Başın arka tarafından, iki kulak arası ve ense üzerindeki saç açısından zengin olan bölgeden alınan saçlı dokuların (ya da vücudun diğer bölgelerindeki uygun olan kılların bir kısmının), saçların olmadığı veya seyrek olduğu bölgeye nakledilmesi işlemine saç ekimi deniyor. Saç ekiminde iki meşhur yöntem var bunlar, FUT ve FUE. Saç köklerinin Sadece enseden alındığı FUT yöntemi , Enseden, kulak üstleri ve vücut kıllarının kullanıldığı FUE, Laboratuvar ortamında yaratılan Bio-Fibre yöntemi veya Gerçek veya Sentetik Saç Teli kullanılan protez peruk yöntemlerini ele alalım.

Saç Dökülmesi
Günlük olarak 80-100 adet saç telinin kaybedilmesi normal kabul ediliyor. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25′ini, 40 yaşına kadar %40′ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkiliyor. Saçların dökülmesine, doğrudan saçlarla ilgili mikrobik hastalıklar sebep olabildiği gibi vitaminsizlik, açlık, şeker hastalığı, akut, hormon bozukluğu gibi, bünyedeki herhangi bir rahatsızlık da sebep olabiliyor. Dökülmenin nedenini tespit etmeden saç ekimi gibi bir yönteme hemen başvurmak doğru değil, bu nedenle saç ekim yöntemlerini düşünmeden önce başka tedavi yöntemleri doktor kontrolünde değerlendirmeniz yararınıza olabilir.

Erkeklerde ve kadınlarda beslenme yetersizliği, yanık, travma, Alopeci Areata (AA), Traction Alopecia, Scarring Alopecia, Telojen Efluvium, Trichotilomania gibi hastalıklar ve bunun gibi pek çok nedenle saç dökülmesi olabilmekle beraber en sık rastlanılan saç dökülme nedeni androjenik dediğimiz hormonal saç dökülmesi olarak biliniyor.

Kelleşme ile erkeklik hormonu androgen arasında ilişki söz konusu; Bir androgen hormonu olan testosteron, Alfa-5 redüktaz isimli enzim tarafından dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülür. DHT de saç kökleri üzerindeki reseptörlere baglanarak etkisini gösteriyor.

Saç dökülmesine karşın uygulanan tedavi yöntemleri ve operasyonlar

Saç Ekimi
FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu): FUT Tekniği – Klasik Şerit Yöntemi olarak adlandırılır. Fut ve Fue yöntemlerinde yerleştirilme işlemi aynı olmakla birlikte kök çıkarma, donör verici alandan saç alımı işlemleri farklıdır. Fut saç ekiminde doku alındıktan sonra arka taraf estetik ve plastik cerrah tarafından dikişle kapatılır. Alınan saç kökleri ayrıştırıldıktan sonra saç ekimi yapılacak bölgeye nakledilir.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu): FUE tekniğinde FUT yönteminden farklı olarak foliküler üniteler(greftler) doğrudan derinin kök seviyesinden çıkarılıyor. FUE’de donör yani verici alanda neşter kullanılmıyor, dikiş atılmıyor ve köklerin alındığı bölgede bir iz kalmıyor.

Fue işlemi şu şekilde yapılıyor, önce ense saçları traş edilir, FUT’a göre daha geniş bir alan açılır. Köklerin alınacağı bölge lokal anestezi yapılarak uyuşturulduktan sonra çok ince iğnelerle köklere tek tek girilerek çıkarılır. Bu metod ile elde edilen greftler foliküler ünitelerden oluşuyor ve üzerinde bir işlem yapılmasına genellikle gerek olmuyor. Fue yöntemi ile saç ekiminde lateral slit ve yoğun ekim yöntemleri kullanılabiliyor.

Saç ekimi yaptıran ünlüler

Steven Seagal, Kevin Costner, Mel Gibson, John Travolta, Jude Law, Nicholas Cage ve David Beckham gibi bir çok ünlünün saç ekimi yaptırdığı biliniyor.

FUE’ de Alım yerinde hiç iz kalmaz ve alınan saçların%80’i ekilebilir. FUT’da bu oran daha yüksektir. FUE de saç Vücuttaki tüm kıllardan ekilebilir. FUE yönteminde saç Ekilecek yer kesilmediğinden iz kalmaz. Uygulama Sonrası Saçlar dökülmeden önceki gibi çıkar. FUE sonrası Ekilen saçlar ilk 15 gün içinde geçici olarak dökülür. Sonrasında doğal saçınız uzamaya başlar.

Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız saç ekim merkezlerine giderek saç skalasından hangi tip saça sahip oldugunuzu belirlemeniz yararlı olacaktır, ne kadar genişlikte bir bölgeye, kaç adet kök ekileceğinin belirlenmesi ile saç ekimi için nasıl bir operasyon yapılacağını ve bu işlemin size maliyetini öğrenebilirsiniz. Saç ekim merkezleri kök, graft sayısına göre birim başı 1,5 – 2,5 TL civarı fiyatlar talep ediyor. Operasyona ve verilen hizmet kalitesine göre Saç ekim merkezleri 1.000 TL’den 5.000 TL ye kadar değişen ölçüde fiyatlar veriyor.

Hamilton-Norwood ölçeği erkek tipi kellik düzeyi

Hamilton-Norwood ölçeği erkek tipi kellik düzeyini belirlemeye yarayan bir ölçek. Bu ölçeğe göre kellik I ile VII arasında derecelerle ifade ediliyor.

Saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğü, cilt ve saç yapısı, uygulanacak tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 4-6 saat arası süren bir işlem.

Saç Mezoterapisi
Saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için haftada bir saçlı deriye küçük ince iğnelerle (derinin orta tabakasına) saç köküne saç dökülmesini durduran ilaçların enjekte edilmesiyle gerçekleşen tedavi şekline Saç Mezoterapisi deniyor.

Lazerle Saç Terapisi
Saç diplerindeki kan dolaşımını arttırmak amacıyla ışı ve ısı veren bir tarak yardımıyla saçların taranması yöntemine lazerle saç terapisi denmektedir. Yöntem kan dolaşımını arttırır. Mezoterapi öncesi kan dolaşımını arttırarak uygulanan ilaçların daha etkili olmasını sağlar. Lazer saç terapisi Saçları güçlendirir ve beslenmesini arttırır. Etkisi tamamen ışık ve ısı ile sağlanır.

İlaçlar
Son yıllarda piyasada yaygın olarak bulunan ve saç dökülmesini durdurduğu iddia edilen bir çok ilaç piyasada ve eczanelerde satılmaktadır. Minoxidil ve Finasteride, Propecia en popüler ilaçlar arasındadır.
Bioxcin, Finasterid, Proscar/ Propecia; Minoxidil, Rogaine/Loniten, Priorin, Vichy Şampuan, Dutasteride, Sprinolakton gibi ilaçlar saç dökülmesi için kullanılan ilaçlar arasındadır. Tüm bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini ve reçete ile kullanmanız gerektiğini unutmayınız.

Bu noktada bir uyarıda bulunmakta yarar var; Saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve yetkili sağlık merkezlerinde ve Estetik ve Plastik Cerrahlar, doktorlar ve saç ekim uzmanları kontrolü ile yapılmalıdır. Her türlü işlem öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pundu Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
pundu
Ziyaretçi
pundu

ben 3A oluyorum bu hamilton-norvood ölçeğine göre.
kaç paraya benim kellik gidiyo onun içinde bi ölçek koysaymışsınız keşke:)