Saç Kırıkları Nasıl Giderilir

Saç Kırıkları Nasıl Giderilir
 Saç Kırıkları Nasıl Giderilir
Okunuyor Saç Kırıkları Nasıl Giderilir
Son güncelleme

Saç Kırıklarını Onarmak İçin Ne Yapmalıyım

Saç kırıkları, bayanların en çok yakındıkları mevzulardan biridir. Kullanılan saç düzleştiriciler başta olmak üzere; saç boyası, röfle ve saçlara yapılan öteki harekâtlar, zaman içinde saçların kırılmasına neden olmaktadır.  Ancak kolay ve konutta kendi başınıza uygulayabileceğiniz usullerle saç kırıklarının önüne geçebilirsiniz.

Saçlarımızın hoşlaşması bahtına saçlarımıza verdiğimiz hasarın ebadı gerçeğinde oldukça büyüktür. Ama yeniden de bu harekâtlardan uzak durmak işimize gelmez. Günlük kullandığımız saç düzleştiriciler, fön cihazı, jöle, saç spreyi gibi kimyevi içerik barındıran mahsuller, saçlarımızı ilk anlarda istediğimiz gibi görünmesini sağlasa da gerçeğinde zamanla kırıkların oluşmasına neden olmaktadır. Saç kırıkları ile başı tasada olan bayanların en sık aradıkları çözümlerden biri saç kırıkları için bakım yağı teklifi veya saç bakım maskesidir. Haksız da sayılmazlar, zira kullanılacak natürel saç bakım yağı veya maskesi, oluşan kırıkların giderilmesine yardımcı olmakla beraber, saçlarımızın daha sıhhatli kalmasına da yardımcı olur. Bu yazımızda, sizlere saç bakım yağı teklifi araştırmalarında bulduğumuz en iyi neticeleri sunarak, saçlarınızda istediğiniz hoşluğu tutmanıza yardımcı olacağız.


Saç Kırıkları İçin Nebatsal Yağlar

saç kırıkları

Tabiatın insana sunduğu hediyeler oldukça fazladır. Sıhhatimiz ilgilendiren her mevzuda neredeyse tabiatın fantastik usulleri vardır. Ehemmiyetli olan hangi mesele için neyi kullanacağımız öğrenmektir gerçeğinde. Saç kırıklar, her kadının baş başa kaldığı saç meselelerinden biridir. Buna müteveccih de yeniden tabiatın sunduğu fantastik tesir yaratan nebatsal yağlar bulunmaktadır. Doğru biçimde kullanılıp üzerinde durulduğunda, yaşanan problemlerin ortadan kalkması işten dahi sayılmaz. Peki, saç kırıkları için saç bakım yağı teklifleri nelerdir? İşte ayrıntılar…


Hint Yağı

saç kırıkları

Hint yağı, içerisinde E vitaminini, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerinin bulunduğu natürel nebatsal yağdır. Kumpaslı kullanılması gidişatında saçlarda oluşan zayıflamanın önüne geçmede oldukça büyük tesirler sunar. Tabi tek başına kullanabileceğiniz gibi birkaç nebatsal yağı da içerisine karıştırarak kullanmanız gidişatında daha fazla tesirli netice tutabilirsiniz.

Uygun bir kabın içerisine saçlarınızın yoğunluğuna göre orantılı bir biçimde hintyağı, zeytinyağı ve hardal yağı ilave ederek karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı, saç diplerinden saç uçlarına kadar yedirin. Kumpaslı kullanım neticesinde, saç kırıklarının ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.


Sıcak Zeytinyağı

saç kırıkları

Her konutta kesinlikle bulunan zeytinyağı, yemeklerimize kattığı lezzetin yanında bir de saçlarımıza sunduğu natürelliği ile de kendinden laf ettirir. Doğru kullanım sonucunda karşı karşıya kaldığınız saç kırıklarının yaradılışını yok edebilirsiniz. Sıcak zeytinyağı maskesi, saç kırıkları için maske teklifleri arasında en çok nasihat edilen maske türüdür.

Zeytinyağını tek başınıza saçlarınızda kullanabileceğiniz gibi; uygun bir kabın içerisine zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve argan yağını karıştırarak da kullanabilirsiniz. Duştan sonra elde ettiğiniz karışımı saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice yedirin. Daha sonra saçlarınızı bir bone dayanağı ile kapatarak 20 dakika kadar bekletin. Ardından hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayarak saç kırıklarından kurtulun.


Shea Yağı

saç kırıkları

Mat saçlar, kırılmış saçlar için oldukça iddialı olan saç bakım yağlarından biri de Shea yağıdır. Palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoelik asit, arakidik asit bakımından zengin bir natürel yağ olan Shea yağı, saç kırıklarının önüne geçmek için kullanılabilecek en ideal natürel yağlardan biridir. Saçlarınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre doğru orantılı olarak yayarak saçlarınıza masaj yapmanız, saç kırıklarının önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

A, D, E ve F vitaminleri bakımından zengin, antioksidan özelliği bulunan Shea yağını, saç teninizden saç uçlarına kadar iyice yedirin. Daha sonra 15 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Kumpaslı kullanımda, saçlarınızda oluşan kırıkların yok olduğunu göreceksiniz.


Jojoba Yağı

saç kırıkları

Saç kırıkları için yağ önerisi arayanlara sunulabilecek en hoş çözümlerden biri jojoba yağıdır. İçerisindeki vitamin ve minerallerle saç diplerini ve saç uçlarını besleyerek kırılmaları önlemektedir. Pürüzsüz bir görünüm ve parlak saçlara kavuşmak isteyenler için ideal neticeler sunan jojoba yağını, banyodan sonra kullanmanız yeterlidir.

Banyo yaptıktan sonra durulama evresinde bir ölçü jojoba yağını parmak uçlarınızla saçlarınıza yedirin. 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayıp durulayın. Kumpaslı kullanımda tesirini göreceksiniz.


Kakao Yağı

saç kırıkları

Saç kırıklarının iyileşmesinde oldukça tesirli olan kakao yağı, önerilen bakım yağları arasında yer almaktadır. Tesirli gıda kıymetleri ile saçlara muhteşem bir görünüm kazandırmanın yanında saç sıhhatinde ehemmiyetli oranda yardımcı olan kakao yağı, aktarcılardan bulabileceğiniz nebatsal bir yağdır.

Değişik nebatsal yağlarla karıştırarak da kullanabileceğiniz gibi tek başına da bu yağı kullanabilirsiniz. Saçlarınız nemli iken elinize bir ölçü kakao yağı dökün. Parmak uçlarınızla tırnaklarınızla değil saçlarınıza masaj yaparak saçlarınızın yağı iyice emdiğinden emin olun. 15-20 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın. Kumpaslı kullanımda, tesirini göreceksiniz.

Saç Kırıklarının Önüne Geçmek İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Saç kırıkları için yağ teklifleri yukarıyada saydıklarımız gibidir. Ancak tek başına nebatsal yağ kullanarak bu meselesinin önüne geçemezsiniz, buna ek olarak dikkat etkeniz gereken ehemmiyetli bazı ayrıntıların olduğunu unutmayın.


Saç Kırıklarından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

saç kırıkları

 • Özellikle çok soğuk ve çok sıcak havalarda dışarı çıkarken saçlarınızı bir fularla örtün.
 • Saçlarınızı tararken dar uçlu taraklardan uzak durun.
 • Saçlarınıza saç maskesi veya saç bakım yağı kullanın.
 • Naylon dişli saç fırçası kullanın.
 • Haftada 2 veya 3 kere saç kremi kullanın.
 • Diyet yaparken A vitamini, C vitamini, protein ve omega-3 yağ asitleri ilave etmeyi unutmayın.
 • Güneş ve ısıya karşı saçlarınızı koruyun.

Saç Kırıklarından Kurtulmak İçin Yapmamanız Gerekenler

saç kırıkları

 • Saçlarınızı fazla sıcak su ile yıkamayın.
 • Saçlarınız ıslakken taramayın.
 • Saç düzleştirici, jöle, sprey gibi saçlara zamanla hasar veren şeylerden uzak durun.
 • Zararlı kimyevi kapsayan saç bakım mahsullerinden uzak durun.

Uzmanından Saç Bakım Yağı Teklifi Alın

Saçların kırılmasına neden olan bir hayli etmen vardır. Genel olarak yukarıyada saydığımız nedenler, saç kırılmalarına en çok neden olan vaziyetlerdir. Ancak değişik sebeplerden dolayı da bu sualin alana gelebileceğini usunuzdan çıkartmayın. Bunun için saç bakım uzmanınız ile görüşerek saç bakım yağı teklifi almanız daha tesirli neticelere erişmenizi sağlayacaktır.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın