Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur?

Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur?
 Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur?
Okunuyor Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur?
Son güncelleme

Solunum Yolları Enfeksiyonlarından Korunma Yolları

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi de tesiri altına almaya başlayan korona virüsü tüm dünyayı tesiri altına almış vaziyette.  İnsanlarda son derece sıkıntılılık yaratan virüs uslara bir hayli suali de getiriyor.  Corona virüsü ile beraber gündeme gelen başlıklardan biride solunum yolları enfeksiyonlarında kurtulma, korunma yollarıdır. Peki solunum yolları enfeksiyonlarından nasıl korunulur ? Solunum yolu enfeksiyonlarına tutulmamak için neler yapılmalıdır? Solunum yolları enfeksiyonları hakkında sorulan daha bir hayli sualin yanıtını bu içeriğimizde bulacaksınız. İşte ayrıntılar…


Solunum Yolu Hastalıkları Neden Oluşur?

Solunum yolu enfeksiyonları özellikle güz ve kış mevsiminde yaşanmaktadır. Bu surattan şahıslar güz ve kış mevsimlerinde daha dikkatli olmalıdır. Soğuyan hava solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Bu yarıyıllarda genellikle beden mukavemetleri daha cılız oluyor.
Mevsimsel metamorfozlar insanları etkileyerek solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Bu sebeple her fert bu yarıyıllarda kendini gözetmeye almalıdır. Bazı korunma usulleri ile solunum yolu hastalıklarına tutulma tehlikenizi eksiltebilirsiniz.

solunum-yolu-hastaliklari-neden-olusur.jpg

Bunu kendi mücadelelerinizle ve hekiminize müracaat eterek elde edebilirsiniz. Solunum yolu hastalıkları solunum yolları ile insan bedenine girmektedir. Solunum yolu ile bedene giren bakteri ve mikroplardan dolayı insanlar solunum yolu hastalıklarına tutulmaktadır.
Bu hastalıklardan korunarak hastalık tehlikesini eksiltebilirsiniz zira yaşanan bazı solunum yolu hastalıkları ve rehabilitasyon süreçleri zaman akdikeni ve yorucudur. Bu neden evvelden tedbir almak şahsı hem hastalıklardan gözetir hem de sıhhatli bir bünyeye sahip olmasını sağlar. 


Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Solunum yolu hastalıkları ikiye ufalamaktadır. Alt solunum yolu hastalıkları ve üst solunum hastalıkları olarak belirtilmiştir. Her iki solunum yolu hastalığı da bakteri ve mikroplar sebebiyle bedene girmekte ve hastalığa sebebiyet vermektedir. 

Alt Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

  • Akut Bronşit
  • Koah
  • Zatürre
  • Verem
  • Astım

solunum-yolu-hastaliklari-nelerdir.jpg

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

  • Sinüzit
  • Nezle
  • Grip
  • Larenjit
  • Farenjit

Solunum Yolu Hastalıklarından Korunmanın Usulleri

Solunum yolu hastalıklarına korunmak için ilk olarak sigara içen bireylerin, sigarayı vazgeçmesi gerekmektedir. Sigara tüketimin bireylerin alt solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Bu sebeple sigara içilmemelidir. Sigaraya içmeyen şahıslar ise sigara içilen civarlarda bulunmamalıdır.
Sigara içmeyip sigara içilen civarda bulunan ve bu havayı soluyan şahsa pasif içici denilmektedir. Pasif içici vaziyetinde olan şahıslar daha sık solunum yolu hastalıklarına tutulmaktadır. Aynı biçimde içki kullanımı da vazgeçilmelidir. İçki bayağıda insan bedenine hasar vermektedir.

solunum-yolu-hastaliklarindan-korunma.jpg

Bu vaziyetlerde ise daha tesirlidir. Bu nedenle bireylerin içkiyi kesmesi gerekir. Genellikle temiz hava civarlarında bulunulmalıdır. Lekeli hava solunum yolu hastalıklarına neden olan öbür etkenler arasındadır. Hastalıklardan korunmak için ehemmiyetli olan gidişatlardan biri de hijyendir.
Temiz ve hijyenli civarlarda bulunun. Uyuduğunuz odayı hergün havalandırılmalıdır. Temiz olmasına itina gösterilmeli. Temizlik mevzusunda dikkatli davranılmadır. Her sene grip aşısı olun. Beslenme kumpasına dikkat edilmelidir. Sebze ve meyveler taze olarak harcanmalıdır. Bol akışkan harcanmaya itina gösterilmelidir. 


Solunum Yolları Enfeksiyonlarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Enfeksiyonların ve mikropların dağılmasını yasaklamak için eller bol su ile günde en az 15-20 kere ayrıntılıca yıkanmalıdır. Ellerde biriken lekeler çoğunlukla tırnak araları, parmak uçları ve avuç içlerine yuva yapmaktadır. Dolayısıyla bu bölgeler özemle ovuşturularak ve sabun kullanılarak en az 20 saniye süresince yıkanmalıdır.

2. Aksırma ve öksürme sırasında netlikle peçete kullanılmalı, şayet o anda erişilemiyorsa direk içine bu operasyon için kullanılmalıdır.

3. Aksırma, öksürme ve öbür virüsü yayabilecek vaziyetlerde kullanılan peçeteler kesinlikle çöp kovasına atılmalı ve eller kesinlikle yıkanmalıdır.

4. Her tuvalet kullanımı evvelinde ve sonrasında eller netlikle yıkanmalıdır.

5. Yalnızca temiz olduğuna emin olunan tuvaletler kullanılmalı hatta olasıysa kişisel tuvalet ve banyolarda gereksinim görülmelidir.

6. Her tuvalet kullanımından sonra kesinlikle sifon çekilmeli ve klozet kapağı kapatılmalıdır.

7. Kapalı alanlar konut, mektep, işyeri v.b yaz kış fark etmeksizin sıklıkla havalandırılmalıdır.

eller-kesinlikle-yikanmali.jpg

8. Tokalaşmak, öpüşmek, sarılmak ve öbür yakın temas kapsayan selamlaşma biçimlerinden kaçınılmalıdır.

9. Solunum yolu enfeksiyonuna tutulmuş bir fertle aynı civarda durulmamalı ve aynı havayı solumamalısınız.

10. Hastalık evvelinden veya hastalık vaziyetinde bol akışkan harcanmalı, c vitamini yüksek meyveler yenmeli ve sıhhatli beslenmeye itina gösterilmelidir.

11. Sigara kullanımından uzak durmak ve sigara kullanılan civarlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.

12. Kapı kolları, otobüs yakalayacakları, fobilikler gibi ellerimizle temas edebileceğimiz yerler muhtemel oldukça değmemeliyiz. Şayet temas reelleşirse de eller surat ve etrafına bulaştırılmayıp kesinlikle yıkanmalıdır.

13. Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için zorunlu olan aşılar yaptırılmalıdır. Ayrıca her türlü tehlikeye rağmen el dezenfektanları kullanılmalıdır.

14. Ağız yoluyla ve solunumla bulaşabilen bu hastalıklardan korunmak için maske kullanımına itina gösterilmelidir. Ayrıca her maske yalnız bir kere olmak üzere kullanılmalıdır.

15. Vücud ve ağız temizliğine dikkat edilmeli, kumpaslı olarak spor yapılmalıdır.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın