Stephen Hawking ve evren

 Stephen Hawking ve evren
Okunuyor Stephen Hawking ve evren
Son güncelleme

 

Stephen Hawking

Stephen Hawking1942 doğumlu İngiliz Fizik Profesörü Stephen Hawking fizik dünyasının en popüler kişilerinden biri olduğu kadar en çok tartışılan isimlerden. Fiziki engelleri onun fizik konusundaki beyinsel faaliyetlerini hiç etkilemediği gibi popüler bilim sevenler açısından onu ilgi çekici de kılıyor. Stephen William Hawking’in uzmanlık alanları ise Kuramsal fizik, Kozmoloji (Evrenbilim), evreni yöneten temel yasalar, einstein teorileri, her şeyin teorisi, quantum mekaniği, evrenin kökeni ve kara delikler.
21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz(ALS) hastalığına yakalanan Hawking’in halen hayatta kalması mucize olarak nitelendiriliyor. Ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana ses kaybı nedeni ile, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor.
İşte Stephen Hawking’in evreni:

Roger Penrose ile birlikte Uzay ve Zamanı kapsayan Einstein’ın Genel Görelilik Kuramının, Big Bang’le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösteren ve Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyan teorileri karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyarak en büyük buluşlar arasında yer aldı. Karadeliklerin yaydığı radyasyon bugün Hawking radyasyonu veya Bekenstein–Hawking radiation olarak bilinmekte. Profesör Hawking’in 12 adet onur derecesi var.

Hawking'in çarpıcı düşünceleri

Hawking’in çarpıcı düşünceleri

Zamanda yolculuk mümkün
Hawking ve Mlodinow’a göre zamanda yolculuk mümkün. Kuantum Teorisine göre geçmişten bu yana olan olaylar tek bir şekilde değil olabilecek tüm mümkün yollarda gerçekleşmiş. Bu düşünceyle geçmişe yolculuk konusundaki bir çok paradoks ortadan kalkıyor.

Her şeyin teorisi
Hawking’e göre eğer tüm evreni açıklayabilecek bir teori varsa bunun M Teorisi olması mümkün. M-Teorisi, evren’i oluşturan en temel, bölünemeyecek kadar küçük bileşenlerin nokta gibi parçacıklardan değil, titreşen minyatür keman tellerine benzeyen sonsuz küçük döngülerden oluştuğunu öne süren Sicim teorisinin farklı bir modeli.

Uzaylılar
Ünlü bilimci uzaylıların gerçekten var olduğunu, ancak onlarla irtibata geçilmesinin insanlık için tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bu zeki yaşam formlarının insanlık için tehdit oluşturabileceğine dikkat çekiyor.

Evren için Tanrıya ihtiyaç yok
Son kitabında daha da açıkca yer alan Evrenin var olması için bir Tanrıya ihtiyacımız olmadığı düşüncesi ise en çok tartışılan görüşlerinden. Hawking big bang’ın fiziksel yasaların kaçınılmaz bir sonucu olduğunu savunuyor.

Kitapları:
1988’de Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere (9 milyon adet sattı), 1993’te 1976-1992 yılları arasında yazdığı makalelerden derlediği Kara Delikler ve Bebek Evrenler Kitapları, 40 dile çevrildi; ve popüler bilim kategorisinde en çok satanlardan oldu. 2001’de Ceviz Kabuğundaki Evren ile ilk kitabını revize etti. 2005’te Zamanın Daha Kısa Tarihi adlı kitabını yayınladı. İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in Amerikalı fizikçi Leonard Mlodinow ile birlikte yazdığı “The Grand Design” (Büyük Tasarım) isimli kitap 9 Eylül’de çıktı.
Hawking 2008’de kızı Lucy ile birlikte George’s Cosmic Treasure Hunt adında bir çocuk kitabı yazdı.
Hawking’in tüm yayınlarını http://hawking.org.uk/old-site/pdf/pub.pdf adresinde bulabilirsiniz.

Stephen Hawking'in Özel Hayatı

Stephen Hawking’in Özel HayatÖzel Hayatı:
1965’te Jane Wilde ile evlenen bilimci Jane’le Robert (1967), Lucy (1969) ve Timothy (1979) adında 3 çocuk yaptı ve 1991 yılında Jane kendisini aldattığı için boşandı. Daha sonra kendisine bakan hemşire Elaine Mason’la evlendi. Elaine daha önceleri Hawking’in konuşan bilgisayarını tasarlayan kişi ile evliydi. 2006’da Elaine Hawking’in kendisine kötü davrandığını ve aldattığını öne sürerek boşanma davası açtı. Şu an kendisinin 3 tane torunu var.

Kişiliği
Hawking Simpsons’ların bir bölümüne sesi ile katılarak ve star trek the next generation setini gezerken warp drive için ben bunun üzerinde çalışıyorum diyerek renkli kişiliğini göstermişti. 2010 yılında kitabında yer alan “Evreni Tanrı yaratmadı ” ve “Her şey yoktan varolabilir” şeklindeki açıklamaları çok tepki çekti.
Aslında “evreni tanrı yaratmadı”dan ziyade “evrenin meydana gelişinde bir tanrıya gerek yok, fizik yasaları sebebiyle zaten evrenin oluşması kaçınılmaz bir durum” demiştir.

Yer çekimsiz ortam

Hawking ses tınısı kendisine hoş geldiği için halen 80’li yıllarda yapılmış Microsoft Sam’ın sesine benzer bir ses generator kullanıyor. Tekerlekli sandalyesinde ise IBM ürünleri kullanıyor. Popüler fizikçi 2007’de yılında tüm engellerine rağmen bizzat yerçekimsiz ortamı deneyimlemişti.

http://www.hawking.org.uk

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın