Steve Jobs

 Steve Jobs
Okunuyor Steve Jobs
Son güncelleme


Bilgisayar, teknoloji ve eğlence dünyasının dahi adamı Steve Jobs‘u bugün kaybettik. Steve Wozniak’la birlikte ilk kişisel bilgisayarların öncülerinden sayılan Steven Paul Jobs, teknoloji dünyasında işlevselliği, tasarımı ve estetiği bir arada sunarak günümüz dünyasını yönlendiren dahilerden biri olmuştu. Vizyoner ve yaratıcı bir kişilik olarak pazarlama sanatını da değiştirmişti.

Steve Jobs

Steve Jobs’un hayatı ve dehası hakkında detaylar:

Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olan Steve Jobs, 24 Şubat 1955’de Wisconsin ‘de dünyaya geldi. Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian tarafından evlat edinildi. Üniversite mezunu olmayan Jobs Reed College’den ayrılmış ve Atari Inc.’de Steve Wozniak’la birlikte çalışmaya başlamıştır.
1974 yılında Wozniak’la iş hayatına atılarak “blue box” adındaki uzun mesafeli görüşmeleri ücretsiz yapmaya yarayan cihazlar üretmişlerdir. Kısa süre sonra kişisel bilgisayarların geleceğini görmeyi başaran ikili, 1976 yılında kendi garajlarında kurdukları Apple Computer Co. şirketinde ilk kişisel bilgisayarları Apple I’yi ürettiler. Steve Jobs şirketi kurduklarında henüz 21 yaşındaydı. 77’de Apple II bilgisayarlar epey sükse yapmıştı ve şirketin yeri sağlamlaşmıştı, bunu Apple III takip etti. 1983’de Pepsi’nin CEO’sunun şirketin başına getirilmesi ardından 1984 yılında Macintosh bilgisayarlar üretilmeye başlandı. Mac’ların başarısını ise hepimiz biliyoruz.
Jobs şirket içi sorunlar nedeniyle 1985’de Apple’dan ayrıldı (Ayrıldığında halen Apple başkanıydı) ve NeXT Computer’ı kurdu. Bu şirket de bir çok başarılı teknolojik adım atıldı. 96’da Apple, NeXT Computer’ı satın aldı ve bir yıl sonra Jobs yine Apple CEO’su oldu. NeXT şirketinin geliştirdiği bir çok teknoloji Apple’da iMac ve Mac OS X’de kullanıldı.
Pixar Animasyon Stüdyoları’nı 1986 yılında satın alan Jobs, 2006 yılında Walt Disney şirketi satın alana dek şirketin CEO’su ve en büyük paya sahip hissedarı olmuştu. 2007 yılında Fortune dergisi tarafından En güçlü İş adamı seçildi. Apple Computer’daki CEO’luk görevinden 25 Ağustos 2011’de sağlık sorunları (nadir bulunan bir pankreas kanserine yakalandı, 2004’de ameliyat olmuştu) nedeniyle ayrıldı ve yerini Tim Cook’a bıraktı.

Ve Steve Jobs’u 5 Ekim 2011’de kaybettik.

Steve Jobs’un hayatını ve vizyonunu kendi sözleriyle ortaya döktüğü Stanford konuşması‘nı mutlaka dinleyin.
Aç Kal Budala Kal (Stay hungry, Stay foolish)


Yapılan Yorumlar
 • fahrettin dedi ki:

  Çok saygın zeki inanılmaz insan Mr.Jobs umarım apple sana layık olabilir ve daima bayrağını yukarı doğru yükseltir. seni sevgi ve saygıyla anıyorum. Amin.

 • Şeyda dedi ki:

  Konuşması sırasında göz yaşlarıma hakim olamadığım mükemmel insan mekanın cennet olsun…

 • ülkü dedi ki:

  üşüyoruz Steve Jobs…

 • kader dedi ki:

  İyi insanlar erken kötü insanlar geç ölürmüş. sen dünyanın en iyilerindendin. çok teşekkürler bizlerin hayatını olumlu yönde değiştirdiğin için.

Bir Yorum Yapın