Türk otomobil alıcısının internet alışkanlıkları

 Türk otomobil alıcısının internet alışkanlıkları
Okunuyor Türk otomobil alıcısının internet alışkanlıkları


Google‘ın Netpop Research araştırma şirketiyle birlikte ortak yürüttüğü “Türk tüketicilerin online dünyada araç arama alışkanlıkları” açıklandı. Araştırmaya göre her 10 kişiden 9’u aracını yetkili bayiden alırken, alıcıların %58’i satın alma araştırmasını internet üzerinden yapmakta. Tüketicilerin ilk baktıkları şey araçların teknik verileri olurken, alıcılar 4 yetkili bayi gezmeden araç satın almıyorlar.

2010 yılında Google tarafından 1000 kişi üzerinde yapılan Otomobil Alıcısı – Türkiye 2010, araştırmasına göre Türk tüketicilerin araç satın alma konusunda interneti daha çok tercih ettiği ortaya çıkmış. Tüketicilerin otomobil markaları konusundaki bağlılığı ise düşük bir oranda kalmış.

Otomobil satın almak isteyen 100 kullanıcıdan;
* 87 tanesi aramasını arama motorları üzerinden yaparken,
* 79 tanesi satın alma sürecinde en az bir kez internete başvuruyor.

Otomobil satın almak isteyen tüketiciler internette en çok, üretici sayfalarına bakıyor, bayi arıyor, araç karşılaştırıyor, yorumları ve incelemelerini okuyor.

Otomobil satın alma sürecine giren her 10 tüketiciden;
* 8 tanesi ne aradığını bilmeden aramaya başlarken,
* 9 tanesi yetkili bayi arıyor,
* 2 tanes ne aradığını(marka ve model) bilerek araştırma yaparken,
* 9 tanesi iş satın almaya geldiğinde mutlaka yetkili bayiye uğruyor.

Otomobil almak isteyen tüketicilerin 64/100’ünün yeni trendi ise inceleme, karşılaştırma, performans ve puanlama videoları. İkinci el otomobil almak isteyenlerin video izleme oranı ise 57/100. Video sayısının artmasını isteyen kullanıcı oranı ise 70/100.
Araştırmada yeralan tüketicilerden %68’i teknik özelliklere öncelik verirken, %57’si fiyata bakıyor. %50’lik bir kesim araç markası hakkında bilgi toplamayı tercih ediyor. Satın almak tüketicilerin %46’lık bir kısmı satın alacakları aracın opsiyonlarını araştırmaya önem veriyor.
Satın alma sürecinde otomobil almak isteyen tüketicilerden test sürüşüne çıkmak isteyenlerin oranı ise %64. Test sürüşü yapmak isteyenlerin %49’u ise test isteğini direkt bayiye yapmakta.

kaynak: http://goo.gl/e5Exx

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir