Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler

 Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler
Okunuyor Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler


Son yıllarda yürütülen diplomotik ilişkilerle Suriye, Pakistan, Arnavutluk, Libya, Ürdün, Lübnan, Sırbistan, son olarak Rusya ve Mısır’a artık vizesiz gidilebiliyor. En son Türkiye ve Sırbistan arasında vizelerin kaldırılması konusunda 12 Temmuz’da imzalanan antlaşma da, sınır kapılarında yürürlüğe girdi. Bu uygulamayla Batı Balkanlarda Türkiye’ye vize uygulayan ülke kalmadı.

Ne yazık ki Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği bir çok ülke turistik açıdan çok parlak değil fakat yine de çok farklı seyahat tecrübeleri yaşayabileceğiniz çok güzel ülkeler var. Listede Arjantin, Rusya, Fiji, Venezuela gibi ülkeler turistik açıdan dikkat çekiyor. Afrika ülkeleri de ekonomik ve macera dolu bir tatil için oldukça avantajlı. Alışveriş içinse vize almadan gidebileceğimiz bir çok güzel ülke var. Malesef halen Balkan ülkeleri haricinde Avrupa’nın kapısı Türklere kapalı. Sizler için Türkiye’den vizesiz olarak giderek ekonomik tatil yapabileceğiniz diğer ülkeleri araştırdık.

Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler ve özel idare bölgeleri ise şöyle:

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler

Türkiye’ye vize uygulamayan ülkeler


Antigua-Barbuda, Arjantin (Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf), Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji (üç ayı aşmayan turistik seyahatlerinde vizeden muaf), Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti (30 güne kadar), Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika (turistik amaçlı seyahatler için), Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova (altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla), Katar, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Tacikistan, Tanzanya, Uruguay, Ürdün, Venezuela.

Son dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye ‘ye kısmi vize muafiyetleri uygulayacağı yönünde dedikodular mevcut. Bu konuda gelişmeler oldukça yazımızı da güncelleyeceğiz.

Dış İşleri Bakanlığı web sitesinde Rusya Federasyonu için Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir yazmakta, fakat yakın bir zaman içerisinde vizeyle ilgili prosedür değişebilir.

Hemen belirtelim bu bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerli. Öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet vb nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması, resmi göreve atananların ise Dış İşleri Bakanlığı ile irtibata geçmeleri gerekiyor.

Geçerlilik süresi devam eden eski tip pasaportlara sahipseniz 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarınızı kullanabilirsiniz. Pasaportlar ve E-Pasaport hakkında bilgi almak için http://www.epasaport.gov.tr/ adresine bakabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir