Voleybol Saha Ölçüleri

Voleybol, 6 vs 6 2 takımın mücadelesine sahne olan ve topu rakip sahada yere düşürme üzerine oynanan harika bir oyundur.
 Voleybol Saha Ölçüleri
Okunuyor Voleybol Saha Ölçüleri
Son güncelleme

Voleybol, bir file ile ikiye ayrılmış bir voleybol sahası içinde oynanan bir spor dalıdır.  Bu spor bilindiği üzere top ile oynanan bir spordur. Voleybol saha ölçüleri oyunun en doğru ve zevkli oynanması için için tasarlanmış ölçülere sahiptir. Voleybol saha ölçüleri gibi diğer spor dallarında da bu amaç bulunmaktadır. Voleybolda saha ölçüleri başlangıcından günümüze kadar bir çok değişim göstermiş olduğu gibi her spor dalında ölçülerde küçük değişiklikler yapılmıştır. Yazımızda voleybol sahası çizimi gibi konuları da görebileceksiniz.

Öncelikle voleybol saha ölçüleri resimli olarak gösterelim

Voleybol Saha Ölçüleri

Her yarı saha 9 metre’ ye 9 metre şeklinde kareden oluşur. Bu yarı sahalar tam saha ölçüsünü vereceğinden yukarıdaki resme baktığımız zaman voleybol sahasının ölçüsü 18 metreye 9 metre olarak görünecektir. Serbest oyun boşluğu üzerinde hiç bir engel olmamalı ve bu boşluk en az 7 metre olmalıdır.

Serbest oyun boşluğu nedir?

Voleybol topun yere değmeden havadan oynanan bir oyun olduğundan topun voleybol sahası içerisinde havaya çıkabileceği mesafe maximum 7 metre olarak kabul edilir. Bu nedenle sahanın üst tarafı en az 7 metre yüksekliğe sahip olmalıdır.  Top 7 metreden daha fazla yukarıya çıkabilir, bu kural değildir. Sadece oyununun daha rahat oynanabilmesi için mesafe en az 7 metre olarak hesaplanmıştır. Voleybol saha ölçüleri bu kurala göre hesap edilmiştir.

Voleybol Saha Çizgileri

  • Oyun alanı üzerindeki çizgiler 5 cm olmak zorundadır. Çizgilerin oyuncular tarafından daha rahat fark edilebilmesi için belirlenmiş bir kuraldır. Çizgi rengi zemin renginden farklı olmalı aynı zamanda saha içerisinde varolan başka çizgilerinden(basketbol için varolan çizgiler olabilir) farklı renklerde olmalıdır.
  • Yan ve dip çizgiler oyun alanı içerisine dahil olarak hesap edilir.
  • Orta çizgi voleybol saha ölçüsünü iki eşit parçaya bölen çizgidir. Her iki bölge içinde oyun alanı içerisinde sayılır.
  • Hücum çizgisi: orta çizgiden 3 metre uzaklıkta olan çizgidir. Ön bölgeyi belirtir.

Voleybol Sahası Bölgeleri

Ön Bölge

Hücum çizgisinden başlayıp orta çizginin ortasına kadar olan kısımdır. Orta çizginin diğer kalan yarısı da rakip takıma ait olan alana aittir.

Servis Bölgesi

Servis bölgesi, her dip çizginin gerisinde 9 m genişliğindeki sahadır. Bu bölgenin yan sınırları, dip çizgilerden 20 cm geriye, yan çizgilerin uzantısı olarak çizilen 15 cm uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder.

Oyuncu Değiştirme Bölgesi

Hücum çizgilerinin uzantısının yazı hakemine kadar olan kısmıdır.

Voleybol Libero Değişim Bölgesi

Voleybol Libero değişim bölgesi, serbest bölgenin, takım sıraları tarafındaki bir bölümü olup, hücum çizgisi uzantısından dip çizgiye kadar olan alanla sınırlandırılmıştır.

Voleybol Isınma Sahası

FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3x3m boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.

Voleybol Ceza Sahası

Yaklaşık 1×1 m boyutlarında olan ve 2 sandalye bulundurulan bir ceza sahası, her bir dip çizgi uzantısının dışında olacak şekilde, kontrol sahası içinde yer alır. Bu sahalar 5 cm genişliğinde kırmızı bir çizgiyle sınırlandırılmıştır.

Voleybol Filesi

File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.File, 1 m genişliğinde, 9.50 ile 10 m uzunluğundadır ve 10 cm’lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Anten, 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapındadır. Antenlerin her birinin 80 cm’lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler.

Bu yazımızda sizlere voleybol sahası çizimi ve voleybol sahası ölçüleri hakkında bilgiler verdik. Bir sonraki yazımız olan basketbol saha ölçüleri konusuna gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın