Yeni çağın çirkin yıldızları

 Yeni çağın çirkin yıldızları
Okunuyor Yeni çağın çirkin yıldızları
Son güncelleme


Son yıllarda pop dünyasının güzellik kavramı da alt üst olmuş durumda, artık popstarların güzelliği değil imajları ön planda. Piyasada bir nevi marjinallik yarışması başlamış durumda, tabi geçmiş yıllardaki marjinal önderler marjinallik çıtasını o kadar yükseltmiş durumdalar ki yeni yıldızların bu yarışta işi oldukça zor.

Çirkin Pop Yıldızları

Lady Gaga, Amy Winehouse, Lily Allen, The Gossip, Kimbra gibi yeni isimler bu marjinal dalganın en büyük öncüleri.

Artık pop kliplerinde erotizm, çıplaklık, seks ve hareket standart kabul ediliyor. Piyasada dikkat çekebilmek için başka kriterlere ihtiyaç var, televizyon ekranlarından ve internetten o kadar çok güzele maruz kalıyoruz ki artık hiçbir güzel kimseyi kesmiyor. Bu garip yarışta fazla aşırıya kaçanlar itici olmakla çekici olma arasındaki ince çizgiyi her an aşabilirler ve aşıyorlar da. Lady Gaga örneğinde olduğu gibi bir çok kişinin güzel ve çekici bulduğu yıldızı, bir çok kişi de iğrenç ve itici buluyor.

Lady Gaga

Yazımızda çirkin damgası vurduğumuz pop starlar için bize bir çok kişi katılamayacak ve kızacak biliyoruz, anlıyoruz ki güzellik kavramı fazlasıyla subjektif fakat toplumun güzellik anlayışını ne değiştirdi, bu subjektif düşünceler nasıl kollektif oldu onu analiz etmeye çalışıyoruz. Belki çirkinler belki güzeller ama estetik kavramımızın çok değiştiği ortada. Makyaj hileleri, photoshop, ışık oyunları ve vücut makyajı gibi unsurlarla güzel gösterilenler veya Britney Spears gibi sonradan çirkinleşenler ise yazımızın konusu değil.

Lady Gaga başlı başına pop dünyasının yeni fenomeni olmaya aday. Madonnacılığa oynayan Ladymiz, en son etten yapılmış kıyafetiyle dünyaya bir mesaj mı verdi, kendisi bizzat mesajın ta kendisi miydi, yoksa artık bu mu prim yapıyor bilmiyoruz. Hayranlarının bu Madonna geyiğine kızdığını ve evet artık Lady Gaga – Madonna karşılaştırmalarının sıktığının da farkındayız ama ne yapalım elimizde değil.

Amy Winehouse

Artık kabul etmek gerekiyor ki kendisi Madonna’dan daha aykırıdır.

Lady Gaga’yı sistemin içinden sistemi eleştiren, kendisinden çok başka değerlere dikkat çekip sorgulatan bir kişilik olarak sevip sayanlar var biliyoruz ama milyon dolarları götürürken sistem eleştirisi mevzusuna kim inanır acaba. Ayrıca et kıyafeti ile eşcinsel haklarına dikkat çekmenin içindeki ince espriyi biz pek anlamadık. Kürk giyip Hayvan haklarına dikkat çekmenin modası geçmiş sanıyoruz.

Amy Winehouse son yıllarda başımıza gelen en iyi ve en çirkin şey. Çirkinliği su götürmese de karizması taktire şayan. Yazının gidişatına aykırı şekilde, onu kesinlikle marjinallik yarışmasına katılanlardan görmüyoruz, kendisini ortamda bulmuş doğal bir aykırı o. Tripleri, uyuşturucu müptelası kişiliği ve harika sesiyle çok yaşasın diyoruz.

Susan Boyle

Artık insanlar sadece güzelliğe prim vermiyorlar ve ses, yetenek gibi unsurları dikkate alıyor demek için henüz erken ama bazı örnekler var.

Örneğin “Britain’s Got Talent” (Yetenek sizsiniz) yarışmasıyla adını dünyaya duyuran İskoçyalı güzel sesli çirkin şarkıcı Susan Boyle‘nin “I Dreamed a Dream” albümü 8.3 milyon satarak 2009 yılının en çok satan albümü olmuştu. Geçmişte de Janis Joplin, Aretha Franklin gibi sesleri ile öne çıkan yıldızlar vardı. Ne mutlu ki hala güzellik her şey değil.

The gossip - beth ditto

80’li ve 90’lı yıllarda Madonna, Courtney Love, PJ Harvey ve Erkek tayfasından Seal, Thom Yorke, Nick Cave, Meatloaf, Marilyn Manson, Ozzy Osbourne gibi isimler o kadar aykırı oldular ki onların sınırını aşmak ciddi bir yaratıcılık gerektiriyor.

The Gossip’in tombul şarkıcısı Beth Ditto, NME dergisine verdiği çıplak pozlarla fazlasıyla dikkat çekti. Bunu sadece özgüven olarak görmek yanlış olur kanaatindeyiz, evet The Gossip’i seviyoruz, Beth Ditto’yu da o harika konser performansıyla sevmiştik zaten ama aykırı olmak da satıyor.

Yine de 90’lı ve 2000’li yıların sıkıcı doğasından kurtulduk ve renkli bir çağda yaşıyoruz diyebiliriz. Belki de estetik benzerlik açısından değil ama renklilik açısından 80’li yıllara yeniden dönüyoruz. Olsun varsın biz yine de memnunuz. Yakışıklı değil ama sempatik, güzel değil ama sevimli bir çağdayız. “Bazıları çirkin sever”.

Lily Allen

Lily Allen: Güzel değil ama sevimli mi desek?


Kimbra

Kimbra çok yakında adını çok duyuracak sempatiklerden

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın