Yoğurdun İnsan Sağlığına 7 İnanılmaz Etkisi

Yoğurdun İnsan Sağlığına 7 İnanılmaz Etkisi
 Yoğurdun İnsan Sağlığına 7 İnanılmaz Etkisi
Okunuyor Yoğurdun İnsan Sağlığına 7 İnanılmaz Etkisi
Son güncelleme

Yoğurt Harcamanın İnsan Sıhhatine Yararları

Yoğurdun yararları denilince kuşkusuz ki ilk akla gelen kemik sıhhatine olan katkılarıdır. Kalsiyum ve mineral bakımından oldukça zengin olan yoğurt, kemik sıhhati bakımından oldukça ehemmiyetlidir. Ancak muhtemel olduğunca konut imali, natürel yoğurtlar harcanmalıdır. Hazır alınan yoğurtların uzun müddet raf ömrünü gözetmesi için kullanılan katkı maddeleri yoğurdun bereketlerini kısıtlamaktadır. Yaz aylarında ferahlatıcı tesiri olan yoğurt, ideal bir ara öğün olarak seçim ediliyor. Ayrıca yoğurdu kış aylarında da harcamak oldukça verimlidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yoğurt, grip ve nezle gibi muhtelif bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

yogurdun-faydalari.jpg

Yoğurt, osteoporoz rehabilitasyonunda oldukça tesirli bir rol oynamaktadır. Kemik sıhhati bakımından oldukça ehemmiyetli olan yoğurt, muhtelif kemik hastalıklarına ve kemiklerde oluşan meselelere karşı da koruma sağlamaktadır. Sıhhatlı ve kemik sıhhati bakımından mesele yaşayan her fert günlük 1000-1300 mg. Kalsiyuma lüzum duyar.


1. Sindirim Sistemi Hastalıklarını Önlüyor

Aynı zamanda yoğurt, perhiz listelerinin de olmazsa olmazlarındandır. Zayıflayamaya yardımcı özelliğiyle de öğrenilen yoğurt, sindirim sistemini kumpaslarken aynı zamanda kan basıncını da dengeliyor. Bağırsaklarda bulunan ve “iyi bakteriler” olarak adlandırılan bakterilerin eksilmesi vaziyetinde “kabızlık” meseleyi ortaya çıkıyor. Yoğurtta bolca bulunan iyi bakteriler kabızlık gibi muhtelif sindirim sistemi hastalıklarının yaradılışını yasaklamaktadır. Ancak bunun için “probiyotik yoğurt” seçim edilmelidir. Yoğurt tüketimine dikkat eden ve kumpaslı olarak yoğurt harcayan şahıslarda sütun kanseri tehlikesinin düşük olduğu görülmektedir. Kabızlığı önlediği gibi bağırsaklarda da kanser yaradılışının önüne geçmektedir.

yogurt.jpg


2. Hipertansiyona İyi Geliyor

Hipertansiyon hastalarında sıklıkla karşılaşılan gidişatlardan biri de kalp damar rahatsızlıklarıdır. Kan tazyikinin gereğinden yüksek olması zamanla damarların yıkım olmasına neden olmaktadır. Ancak bunun için yağsız yoğurt harcanması önerilmektedir. Amerikan Kalp Derneği’nin 2100 şahıs ile 15 sene süren araştırma neticesine göre kumpaslı olarak yağsız yoğurt harcayan şahıslarda yüksek tansiyon tehlikeyi %30 daha az görülmüştür. Uzmanlar günde yarım kase yağsız yoğurt harcanmasını öneriyor.

hipertansiyona-iyi-geliyor.jpg


3. Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Perhiz listelerinin olmazsa olmazlarından olan yoğurt, içeriğindeki yüksek mineral ve vitamin ile beden sıhhatine katkı sağlarken aynı zamanda uzun müddet tok kalmayı sağlıyor. Yoğurdun kilo vermeye yardımcı tesirinin yanında özellikle bel bölgesinde yağların yakımını da süratlendirmektedir. Aynı zamanda gıda kıymeti oldukça yüksek olan yoğurdu diyabet hastaları da rahatlıkla harcayabilirler. Ancak diyabet hastalarının yoğurt seçimlerini yağsız yoğurtlardan yana kullanmaları önerilmektedir. Ayrıca ambalaj üzerindeki bedeller ve yoğurdun içeriği incelenmelidir.

zayiflamaya-yardimci-oluyor.jpg


4. Çocukların Gelişmesinde Oldukça Bereketli

Yoğurdun kemik sıhhatine verimlerinden bahsetmiştik. Büyüme çağındaki çocukların bol bol yoğurt harcamaları kemik ve adale gelişimleri bakımından oldukça ehemmiyetlidir. Aynı zamanda Kaliforniya Üniversitesi UCLA tarafından yapılan araştırma neticelerine göre probiyotik yiyeceklerin beyin işlevlerini geliştirdiği belirtilmiştir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların yoğurt tüketiminin, gerek adale gerekse beyin gelişimleri bakımından oldukça ehemmiyetli ve bereketli olduğu söylenebilir.

cocuklarin-buyumesinde-oldukca-faydali.jpg


5. Soğuk Algınlığına İyi Geliyor

Her gün yoğurt harcamak, hastalık ve enfeksiyonla savaşta sizi daha eforlu kılıyor. Yoğurttaki sıhhatli bakteriler, bedeninizdeki bağışıklık kazandıran hücrelere sinyal yollayarak hasarlı haşereleri ateşe veriyor. Bazı T hücrelerinin seviyelerini genellikle düşük olan alerjik hastalar, aynı zamanda perhizlerine yoğurt ilave ederek rahatlayabilirler.

soguk-alginligina-iyi-geliyor.png


6. Süratli İyileşmeye Yardımcı Oluyor

Proteinlerin karbonhidratlara oranı ile doğru orantılı olarak yoğurt, özellikle yüksek proteinli yoğurt, spor sonrası alana gelen adale sızılarını giderir. Yoğurttaki protein ayrıca bağırsaklar tarafından emilen suyun ölçüsünü artırarak hidrasyonu geliştirir.

hizli-iyilesmeye-yardimci-oluyor.jpg


7. Diş Beyazlaştırıcı Tesiri Vardır

Yoğurdun diş mineleri için çok bereketli bir gıda kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yoğurdun bol ölçüde kapsadığı laktik asitler diş etlerini gözetmede ehemmiyetli vazifeler üstlenmektedirler. Günlük olarak harcanan bir kase yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara tutulma tehlikenizi azaltır.

dis-beyazlastirici-etki.jpg

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler değişik kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, teklif ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve rehabilitasyon kaliteyi taşımamaktadır. Rastgele bir sıhhat meseleyi karşısında kesinlikle hekiminize müracaat etiniz. Unutmayın sıhhat meselelerinde uygulanan rehabilitasyon usulleri fertlerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo değişiklikleri, alerjik güzergahları ve bunlar gibi onlarca değişik gidişata göre farklılık gösterebilir. Sıhhat meselelerinizin rehabilitasyonunda size ancak ve ancak hekiminiz yardımcı olabilir.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın